Tarihi tahmis Kahvesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Gaziantep ilimize bir gezi düşünüyorsanız burayı da mutlaka notlarınızın arasına almalısınız. Bizde sizin için burayı gezdik ve gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Tarihi Tahmis Kahvesi
Tarihi Tahmis Kahvesi

Tarihi Tahmis Kahvesi

Antep İlimizin sokaklarında gezerken kendimi bir hayal dünyasında hissettim. O tarihi sokaklar tarihi mekanlar beni adeta büyüledi. Burada tarihi yapıları olduğu gibi tarihi lezzetlerine de şahit olduk. Yemeğimizi yedikten sonra birkaç sokak ilerde Tarihi tahmis Kahvesi olduğu söylendi. Merak ettim orayı biran önce görmek istediğimi söyledim. Kahveye doğru yola çıktığımızda birçok cafe türünde kahveye şahit olduk. Daha sonra Tarihi tahmis Kahvesine geldik. Burada çok değişik ve renkli bir havaya şahit olduk. İçeri girer girmez adeta tarih beni 40-50 yıl geriye götürdü. Orada bulunan insanlar sohbetleri kahve içi süslemeleri beni adeta büyüledi. Burada birkaç yaşlı amcanın köşede sohbet etiğini, diğer köşede birkaç gencin nargile içtiğine şahit oldum. Başka bir masada tahmis Kahvesini yudumlayan kişilere şahit olduk. Bizde nargile dumanında fazla etkilenmemek için dışarı çıkıp bahçe de kahvemizi yudumlayıp sohbette daldık. Ayrıca kahvenin yanında getirdikleri yaban fıstıkları da çerez niyetine kahve ile birlikte tükettik. Ayrıca bu kahve de Zahter çayı da içilebilir. Gayet rahatlatıcı bir içecektir. Sohbete dalarken Tahmis kelimesi ne demek olduğunu merak ettim. Sonra araştırıp sizin içinde buraya yazma gereği duyduk.

Tahmis Kahvesi ve Yaban fıstıkları
Tahmis Kahvesi ve Yaban fıstıkları

Tahmis: kahve dövülen yer anlamına geliyormuş. Eskiden kahve cevizden oyma dibeklerde dövülürdü. Hatta bir rivayete göre 4. Murat Bağdat seferi sırasında burada dinlenmiş ve dibek kahvesi içmiştir.

Tarihi Tahmis Kahvesi Nerede
Tarihi Tahmis Kahvesi Nerede

Şimdi de Tarihi tahmis Kahvesinin tarihi ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. Bu kahve  (1635-1638) yıllarında  tekkeye gelir getirilmesi amacıyla Türkmen ağası ve Sancak beyi Mustafa Ağa Bin Yusuf tarafından yaptırılmıştır. 1901 ve 1903 yıllarında bu kahve iki büyük yangın geçirmiştir. Mevlihanede postnişlik yapan Feyzullahoğlu Şeyh Münip Efendi Tahmis kahvesini ve 33 dükkanı yeniden yaptırmıştır. Tahmis Kahvesi geçmişte “Lokuslu Kahve” ve “Tömbekiçi Kahvesi” olarak da anılmıştır.

Tarihi Tahmis Kahvesi ile ilgili bunları aktardıktan sonra ortama doyum olmuyor maalesef ama kalkmak zorunda kaldık. Çünkü Antep’te gezilecek çok yer vardı

Sonuç olarak sizin de yolunuz buraya düşerse mutlaka uğrayıp bir kahvenizi içip ortama şahit olmanızı istiyoruz. Emin olun pişman olmasınız. Bu tarihi yapı sizi zaman makinesi ile geçmişe götürecektir.

Tarihi Tahmis Kahvesi Nerede?

Tarihi Tahmis Kahvesi, Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde bulunan Kültür Yolu içerisinde. Elmacı Pazarı Arasa Meydanı üzerinde yer alır.

Tarihi Tahmis Kahvesi Nasıl Gidilir?

Tarihi Tahmis Kahvesi, Şehir merkezinde bulunur. Buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Tarihi Tahmis Kahvesi
Tarihi Tahmis Kahvesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here