Tarsus Eski Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

Mersin ilimizin Tarsus ilçesinde bulunan cami makamı olan Danyal kabrinin karşısında bulunan Eski Cami ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Tarsus Eski Cami

Bu cami 1102 yılında yapılan bir kilisedir. Birçok Hristiyan inancına sahip insanlar burada ibadetlerini yapmışlardır. Bu kilise Roma medeniyetin izlerini taşımaktadır. Kalın duvarlarıyla iç kısmı geniş, dışa bakan tarafı dar olup derin ve süslemeli pencereleri ile dikkat çekmeyi her zaman başarmıştır. Değişik zamanlarda Türkiye’ye ziyaretleri sırasında burayı ziyaret eden Ermeni kilisesinin papaları bu kilisenin Ermenilere ait olduğu söylenmektedir.  Bu bölge daha sonra birçok el değiştirmiştir. 1415 yıllında burası Ramazanoğulları Beyliğin eline geçmiştir. Ramazanoğulları Beyliğin hükümdarı Ahmet bey buraya bir minare eklenerek Cami ibadetine açmıştır. Günümüze kadar birçok bakım ve onarım çalışmalarından geçmiştir. Sonuç olarak inanç merkezi ve tarihi cami hakkında bilgi ve yorumlarımızı aktardık. Sizin de yolunuz düşerse burayı ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Tarsus Eski Cami Nerede?

Tarsus Eski Cami, Mersin ilimizin Tarsus ilçe merkezinde bulunur. Mersin il merkezine yaklaşık 26 km uzaklıkta bulunur.

Tarsus Eski Cami Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Tarsus ilçe merkezine gelmek gerekir. Bu ilçeye ulaşmak için Mersin merkezden kalkan servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eski Cami(Tarsus)
Eski Cami(Tarsus)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here