gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Tatvan Hakkında

Bitlis’in en güzel ilçelerinden biri olup, Nemrut Dağı’nın doğu eteklerine kurulmuştur. İpek yolu güzergahında olması nedeniyle o dönemlerde oldukça gelişmiştir. Tarihi bir değere sahip ilçelerdendir.

Kervansaraylar, mağaralar, manastırlar, kaya mezarlar, kaleler ve türbeler ile tarihin tüm güzelliklerini gözler önüne serer. Kültür turizmi açısından önemli ve eşsiz bir bölgedir. Geniş bir sahili vardır. Kalekıran kalesi, Tatvan El-Aman Kervansarayı, Urartu Kaya mezarı, Tatvan Tuğ kilisesi ve Abdulcelil Behtani türbesi başlıca görülecek yerleridir.

Tatvan Nerededir?

Tatvan ülkemizde  Doğu Anadolu bölgesinde Bitlis ili sınırları içinde Nemrut Dağının doğu eteklerinde  yer almaktadır. Van Gölü’nun batısındadır. Ahlat göçmeni, Laz ve çevre ilçelerden Tatvan’a göç edenleri çoğunluktadır. 2018 yılında yapılan nüfus sayımında ilçenin nüfusu 92.965 kişi olarak belirlenmiştir.

Tatvan Hangi Bölgededir?

Bitlis’e bağlı olan, güneşin en güzel doğduğu Nemrut Dağının doğu eteklerine kurulu Tatvan Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır.

Tatvan Hangi Şehirdedir?

Tatvan ülkemizde  Doğu Anadolu bölgesinin Bitlis şehrindedir. Tarihi ve doğal

güzellikleriyle önemli bir yere sahip olan Tatvan, yerli ve yabancı turistlerce en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Kültür turizmi açısından çok zengindir. El değmemiş doğal güzellikleri ile ünlüdür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here