Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Tekirdağ ili, Süleymanpaşa ilçe sınırında bulunan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1977 yılında hizmete açılan müzede Tekirdağ ve evresinde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir.

Müze; taş eserler salonu, arkeolojik küçük eserler salonu, etnografya salonu ve açık teşhir salonu olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler hakkında kısaca bilgi verecek olursak şöyle ki;

1-Taş eserler salonunda; Tekirdağ ve çevresinde ören yerlerinde yapılan çalışmalar sonucu bulunan heykeller, adak stelleri, gibi eserler sergilenmektedir.

2-Arkeolojik küçük eserler salonunda; tarih öncesinden Bizans Dönemine kadar olan süre içinde kullanılan süs eşyaları, mutfak eşyaları, madeni paralar, ok ve mızrak uçları gibi eserler teşhir edilmektedir.

3-Etnografya bölümünde; Osmanlı Dönemi ve yakın dönemde günlük hayatta kullanılan giysiler, takılar, silahlar ve Tekirdağ yöresine özgü eserler sergilenmektedir.

4-Açık Teşhir bölümü ise müze bahçesinde yer almaktadır ve burada mezar taşları, yazıtlar, lahitler, kabartmalar ve heykeller sergilenmektedir.

Tarih sayfalarında dolaşıyormuş hissi veren bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Nerede?

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Tekirdağ’ın Merkez ilçe Süleymanpaşa’ya bağlı Ertuğrul Mahallesi, Vali Konağı Caddesi üzerinde bulunur.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Nasıl Gidilir?

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Tekirdağ kent merkezinde bulunur. Buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şehrin herhangi bir noktasından buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Pazartesi günü dışında haftanın her günü 09:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Giriş Ücreti

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi girişi ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here