Tonga Gezi Rehberi
Tonga Gezi Rehberi

Tonga veya resmi adıyla Tonga Krallığı, yaklaşık 106 bin nüfusuyla Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alan bir ada ülkesidir. Burada 169 ada ve mercan adası bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Nuku’alofa Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Tonga’da Gezilecek 10 Yer
  3. Tonga’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Tonga Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Bu adalardan sadece 36 tanesinde yerleşim alanı vardır. Burada gezilip görülecek çok sayıda turistik alan bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 harika yeri liste haline getirdik. Şöyle ki;

Vavau

Vavau, 138 km²’lik alanıyla Tonga’da yer alan bir takımadadır. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Özellikle sualtı vahşi yaşamı keşfetmek için bu ada tercih edilebilir. Yine burada yer alan plajları ve şnorkelle dalmayı ve dalış yapan parlak resifleri ziyaret edin. Tabi buradaki harika manzaralı mağaraları da unutmamak gerekir. Ülkenin en güzel yerlerinden biridir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın eder.

Tongatapu

Adanın kuzeyinde yer alan Tongatapu, 260,5 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük ve en popüler adasıdır. Hatta ülkenin ana adası olarak bilinir. Bu nedenle birçok doğal güzellik ve turistik yapı bu ada üzerinde bulunur. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Sevdiklerinizle birlikte bu adaya gelip birkaç günlük harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Muazzam plajları, bakir doğası ve nefes kesen manzarasıyla insanları buraya çekmeyi başarmaktadır.

Pangaimotu

Tongapatu ana adasına sadece 10 dakikalık tekne gezintisiyle Pangaimotu adasına ulaşabilirsiniz. Burada yer alan bozulmamış plajlarında harika bir gün yaşayabilirsiniz. Hatta burada konaklama yerleri de bulunur. İsteyen olursa burada 60-100 dolar arasında konaklama imkanı sağlayabilir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip su, kum ve güneşin keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca burada mercan kayalıklarına şnorkelle dalmayı deneyin ve gemi batıklara doğru dalış yapın derim. Ülkenin en güzel adalarından biridir. Size tavsiye pazar günü buraya günlük olarak gidip dönün.

Nukualoufa

Tongatapu Adasının kuzey kıyısında yer alan Nukualoufa, Tonga’nın başkenti ve yaklaşık 22 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Burada gezilip görülecek birçok turistik yer bulunmaktadır. Özellikle şehirde yer alan tarihi binalar oldukça dikkat çekicidir. Buraya gelip bu yapıları gezin, şehrin havasını solun, yöresel lezzetleri tadın, renkli gece hayatına katılın ve sevdiklerinize hediyelik eşya satın alın. Buraya gittiğinizde pazar günü gitmemeye çalışın. Çünkü pazar günü şehir resmen ölüyor. Her taraf kapalı. Burada herkes kiliseye gidiyor. Bunun gözardı etmeyin derim.

Ha’atafu Plajı

Tongapatu ana adasında yer alan Ha’atafu Plajı, mutlaka görülüp yaşaması gereken popüler bir plajdır. Bu plaja geldiğinizde ilk olarak beyaz kum ve güzel turkuaz sulara şahit olacaksınız. Tabi bunun yanında nefes kesen manzarayı da unutmamak lazım. Burada kendinizi okyanus suyuna teslim edip gönlünüzce yüzebilirsiniz. Daha sonra ince kumlara uzanıp güneşin çıkarabilirsiniz. Gün batımıyla birlikte gece mekanlarında eğlencenize renk katabilirsiniz.

Talamahu Market

Tonga’nın başkenti ve yaklaşık 22 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehri olan Nuku’alofa’da yer alan Talamahu Market, mutlaka ziyaret edilmesi gereken önemli bir pazar alanıdır. Burada yöreye özgü sebze, meyve, gıda ve el yapımı hediyelik eşya satılmaktadır. Buraya gelip sevdiklerinize mutlaka hediyelik eşya satın alın. Özellikle cumartesi günleri bu pazar oldukça renkli ve canlı olmaktadır.

Abel Tasman Anıtı

Ülkenin en büyük adası olan Tongatapu’nun kuzeybatı ucunda yer alan Abel Tasman Anıtı, 1643 yıllında Hollandalı Abel Tasman tarafında inşa edilen bir yapıdır. Bu yapı ülkenin en önemli simgelerinden biridir. Tongatapu adası, Hollandalı Abel Tasman tarafında keşfedilmiştir. Bu nedenle oldukça popüler bir anıttır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu anıttı ziyaret edin derim.

Talau Dağı Milli Parkı

Vavau adasında yer alan Talau Dağı Milli Parkı, 1995 yılında yerel yağmur ormanını korumak amacıyla kurulan bir parktır. Bu parkta çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip bu canlıları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Rahat elbiseler giyip doğa yürüyüşüne çıkıp hem nefes kesen manzara fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Hem de birçok hayvan ve bitki türünü keşfetmiş olursunuz. Buraya gelmeyi mutlaka denemelisiniz.

Aziz Joseph Katedrali

Vavau adasında yer alan Aziz Joseph Katedrali, mutlaka ziyaret edilmesi gereken ülkenin önemli dini yapılarından biridir. Mülteci Limanı’nın üzerindeki bir tepede yer alan bu katedral, yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya gelip bu yapıyı ziyaret edin. Daha sonra tepe üzerinde adanın nefes kesen manzarasını izleyin burada adaya ait harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

10  ‘Ene’io Botanik Bahçesi

Neiafu’ya yaklaşık 10 dakika uzaklıkta yer alan ‘Ene’io Botanik Bahçesi, 22 dönümlük bir arazide 1972 yıllında kurulan bir botanik bahçesidir. Burada çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Bu bahçe ülkede açılan ilk bitki bahçesidir. Bu nedenle özel ve anlamlıdır. Buraya gelip yöreye özgü çok sayıda yeni bitkiyi keşfedebilirsiniz. Bahçenin kendine göre harika bir manzara alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse ayrıca bu bahçe içerisinde yer alan plaja da uğrayın derim.


Bunlar dışında Tonga hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Tonga

Nüfus: 106.915

Başkent: Nuku’alofa

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Pa’anga

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 4 Haziran 1970

Önemli Şehirleri: Nuku’alofa, Tongatapu, Vavau

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 11 saat daha ileridir.

Vize Durumu: Tonga vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Tomga Nerede, Nasıl Gidilir?
Tomga Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here