Toprakkale Görünüm

Toprakkale ilçemiz Osmaniye ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla rahatlıkla buraya ulaşabilirsiniz.

Toprakkale Gezilecek Yerler

Osmaniye’nin İlçeleri

Toprakkale ismi sınırları içinde bulunan kaleden alır. İlçemiz 1. dünya savaşı yıllarında İngilizlerin işgali altına girmiştir. 1920 yıllında ilçe işgalden kurtulur. Daha önce Adana’ya bağlı olan ilçe 1996 yıllında Osmaniye’nin il olması ile Toprakkale de buraya bağlanmıştır.

Göz at ;

 1. Toprakkale Gezilecek Yerler
 2. Osmaniye Toprakkale Kalesi
 3. Toprakkale Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Osmaniye Gezilecek Yerler
 5. Osmaniye’de Gezilecek 10 Yer
 6. Osmaniye’nin İlçeleri
 7. Osmaniye Gece Hayatı
 8. Osmaniye Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Karatepe Aslantaş Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 10. Karaçay Şelalesi ve Mesire Yeri
 11. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 12. Osmaniye Otelleri ve Osmaniye Otel Fiyatları

İlçemize bağlı 2 belediye ve 3 köy bulunur. ilçemiz 2015 yıllı itibari ile nüfusu 18.449dır. İlçemizde bulunan tek Akarsu olan Karaçay ilçemiz için hayat kaynağıdır. Fakat suyu yetersizdir.

Karaçay Akarsuyu

Toprakkale Kalesi

Toprakkale kalesi

İlçemizin sınırında bulunan bu kale il merkezine 10 km uzaklıktadır. Kale Osmaniye-Adana ve Hatay illerimizin tam kavşak noktasında inşa edilmiştir.

Kale ilk yapıldığı zaman Çukurova’yı Suriye’ye bağlanan yolu kontrol etmek için inşa edilmiştir. Ovaya hâkim kayalıklar üzerine inşa yığılmış 75 metre toprak üzerinde bulunur. Kale ilk m.ö 2 binlerde inşa edildiği rivayet edilir.  Kale daha sonra Harun Reşit zamanında restore edilmiştir.

Dikdörtgen planlı kale Osmanlı zamanında Kınık Kalesi ismin almıştır. Kalenin 12 burcu vardır. şehrin her yerinde görülen kale görmeye gittiğinizde sizde tarihi bir haz bırakacaktır.

Toprakkale kalesi Nerede
Kale-Osmaniye

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here