Tortum Gölü Nerede, Nasıl Gidilir

Erzurum İli, Uzundere ilçe sınırında bulunan Tortum Gölü, Yapay bir göl olup şehre farklı bir renk katmıştır. 8 km büyüklüğü, 100 – 1000 metre arası genişliği, 100 metre derinliği ve 57,6 metreküp hacme sahiptir.

Tortum Gölü

Tortum ilçesi ve Uzundere ilçesinin ortak sınırında bulunan Tortum Gölü, birçok güzelliğe hizmet etmektedir. Gölün oluşumu ise şöyle olmuştur; 18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Bu nedenle yapay göl olarak bilinir.  Gölün güney tarafında kuş cenneti bulunur. Burada her türden farklı kuşlar bulunur. Ayrıca burada mesire yeri de bulunur. Yaz mevsiminde buraya gelen ziyaretçiler piknik yapma olanağına sahiptir. Yolunuz düşerse hem güzellikleri görüp hem de güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Tortum Gölü Nerede?

Tortum Gölü, Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı Balıklı köyün yakınlarında bulunur. Aynı zamanda Tortum ilçesine de yakındır. Erzurum kent merkezine 92 km uzaklıktadır.

Tortum Gölü Nasıl Gidilir?

Tortum Gölü’ne gitmek için kent merkezinde bulunan Şükrü Paşa mahallesi batı semt garajından hareket eden Tortum ve Uzundere ilçesi servisleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız;  D-950 Karayolu’nu kullanarak  Erzurum – Tortum – Uzundere – Tortum Gölü yolu üzerinde ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here