Trabzon

Trabzon Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 18 Yer! Nereye Gidilir, Nereler Gezilir? Trabzon gezilecek yerler bakımından abartısız söylüyoruz Türkiye’nin en güzel, yeşil ve sizi geldiğinize memnun edecek şehirlerden birisidir.

Trabzon Gezilecek Yerler

TRABZON YAYLALARI

Trabzon ilimiz denilince akla ilk gelen şeylerden biride yaylalarıdır. Karadeniz Bölgemizin Oksijen deposu olarak bilinen bu harika yerleri gezmeden dönmeyiniz.

Trabzon ilimizde birçok yayla bulunur. Bu yayları siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. Bunlar:

 1. Maçka – Şolma Yaylası
 2. Maçka – Kiraz Yaylası
 3. Lapazan Yaylası
 4. Karadağ Yaylası
 5. Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
 6. Tonya  – Erikbeli Yaylası
 7. Sazalanı Yaylası
 8. Sis Dağı Yaylası
 9. Kadırga Yaylası
 10. Çatma Obası Yaylası
 11. Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

ST.ANNA(KÜÇÜK AYVASIL) KİLİSESİ

İlçe merkezinde Çarşı Mahallesinde Maraş Caddesinde yer almaktadır. Kilisenin 7. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. 1923 yılına kadar kullanılan kilise günümüzde boş durmaktadır.

Küçük Ayvasıl Kilisesi Trabzon ilinin günümüze en iyi ulaşan kiliselerindendir. Kilisenin giriş kapısı üzerinde Bizans Kabartması ve kitabe bulunmaktadır. Kilisenin iç duvarlarında bulunan freskler oldukça dikkat çekmektedir.

ATATÜRK KÖŞKÜ

Ortahisar ilçe merkezinde Soğuksu Mahallesinde yer almaktadır. Bina 19. Yüzyılda Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık ev olarak inşa edilmiştir.

Haziran 1937 yılında Trabzon’u ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk bu köşkte iki gün konaklamıştır. Mustafa Kemal Atatürk bu köşkte kaldığı zaman tüm mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararı almıştır. Bahçesi çam ağaçları ve çiçekler ile kaplı beyaz renkli köşk muhteşem görünümü ile dikkat çekmektedir.

Köşkün dış mimarisinde bulunan taş işçiliği oldukça dikkat çekmektedir. Köşk bodrum katı ile birlikte dört kattan oluşmaktadır. Günümüzde Atatürk Köşkü olarak kullanılmaktadır. Köşk Atatürk’ü andıran eşyalar ile dizayn edilmiştir.

AYASOFYA MÜZESİ

Ortahisar ilçe merkezinin 2 km batısında yer almaktadır. Ayasofya Kilisesi; 13. Yüzyılda 1238-1263 yılları arasında Komnenos Devleti Kralı I. Manuel Komnenos tarafından inşa edilmiştir. Bizans’ın son Döneminde inşa edilen Ayasofya Kilisesi döneminin en önemli yapılarındandır.

Kilisenin iç duvarlarında çeşitli dini figürler bulunmaktadır. Kilisenin yanında bulunan kule ise 1427 yılında inşa edilmiştir. Ayasofya Kilisesi 1461 yılında Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon’un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür.

Restore edilen Ayasofya Kilisesi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

ÇAL MAĞARASI

Düzköy ilçe merkezine 5 km uzaklıkta Çalköy Mahallesi içinde yer almaktadır. Dünyanın en uzun ikinci mağarası kabul edilmektedir.

Mağara üzerinde tarihi bir kale içinde ise küçük bir dere bulunmaktadır. Doğal güzelliğe sahip Çal Mağarası günümüzde ziyarete açıktır.

BOZTEPE

Boztepe Karadeniz’in uçsuz bucaksız muhteşem manzarasını seyredildiği bir yerdir. Buraya gelen turistlerin mutlaka uğradığı bir yerdir. Trabzon’un muhteşem manzarasını seyredip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

UZUN GÖL

Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta yer almaktadır. Uzungöl’e Trabzon merkezinden ve Çaykara ilçe merkezinden kalkan araçlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Uzungöl Haldizen Deresini kapanması ile oluşmuştur. Yeşilin her tonuna sahip olan Uzungöl muhteşem güzelliği ile büyülemektedir. Yeşiller içinde bulunan Uzungöl çevresinde hediyelik eşya satan dükkânlar, alabalık lokantaları, cami ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Uzun Gölün yakınında yer alan alabalık lokantalarında alabalık yemenizi tavsiye ederim. Gerçekten çok lezzetli alabalıklar yapılmaktadır. Muhteşem güzelliğe sahip Uzungöl ’de birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

VAZELON MANASTIRI

Maçka ilçe merkezine 14 km uzaklıkta yer almaktadır. Zabulon Dağı üzerinde bulunmaktadır. Ulaşımı oldukça zordur. Manastırın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de 270-317 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Manastır çeşitli zamanlarda onarımdan geçmiştir. 702 yılında büyü bir onarımdan geçen manastır kısmen orijinal halinden uzaklaşmıştır.

Vazelon Manastırı zamanında bölgenin en zengin ve en önemli manastırıymış. Bundan dolayı Sümela Manastırının yapımı için tüm gelirleri üstlenmiştir.

1923 yılında terk edilen manastır günümüzde orijinal freskleri ve kendine özgü mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerimizdendir.

TRABZON KALESİ

Ortahisar İlçe merkezinde yer alan Trabzon Kalesi Yukarı Hisar, İç kale ve Aşağı hisar bölümleri olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Trabzon Kalesi Roma Döneminde MS. 5 yüzyılda yapılmıştır. Trabzon Kalesi tüm bölümleri ile günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Trabzon ili manzarasına sahip olan Trabzon Kalesini görmenizi tavsiye ederim.

SÜMELA MANASTIRI

Maçka ilçesine bağlı Altındere Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Sümela Manastırına ilçeden ve Trabzon’dan kalkan toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sümela Manastırı yüksek bir yerde oldukça geniş bir alanda yer almaktadır.

Manastır öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane bölümlerinden oluşmaktadır. Sümela Manastırının MS. 375 ve 395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kendine özgü bir mimariye sahip olan Sümela Manastırı süslemeleri, freskleri, iç ve dış mimarisi ile görülmeye değer tarihi eserlerimizdendir.

Boztepe Mesire Yeri

Boztepe Mesire Yeri çam ağaçları ile kaplı yeşil tabiata sahip bir tepedir. Burada yeme içme tesisleri bulunmaktadır. Buraya özellikle yaz mevsiminde piknik yapmak amacı ile birçok kişi akın eder. Burada piknik yaparken aynı zamanda şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Doğu Karadeniz Bölgesinde Trabzon ili Ortahisar ilçe sınırında bulunan bu yapı 1238-1263 yılları arasında Komnenos Devleti Kralı I. Manuel Komnenos tarafından inşa edilmiştir. Bizans’ın son Döneminde inşa edilen Ayasofya Kilisesi, döneminin en önemli yapılarındandır. Kilisenin iç duvarlarında çeşitli dini figürler bulunmaktadır. Kilisenin yanında bulunan kule ise 1427 yılında inşa edilmiştir.

Trabzon Müzesi

Doğu Karadeniz Bölgesinde Trabzon ili Ortahisar ilçe merkezi sınırlarında bulunan yapı, şehrin tarihini aydınlatan bir müzedir. Ortahisar ilçe merkezinde Zeytinlik Caddesinde yer almaktadır. Bina 1900 yıllarında Banker Kostaki Teophylaktos isimli bir Rum tarafından inşa edilmiştir. Bu bina milli mücadele yıllarında karargah olarak kullanılmıştır. 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk Trabzon ziyaretinde eşi Latife Hanım ile bu binada konaklamıştır. Kalem işi ile bezenen bina mimarisi ile dikkat çekmektedir. Restore edilen bina 2001 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müzenin giriş katında Roma ve Bizans Dönemine ait heykeller sergilenmektedir. Birinci katında; etnografik eserler sergilenmektedir. Müzenin ikinci katında idari kat olarak kullanılmaktadır. Müzenin bahçesinde ise çeşitli heykeller bulunmaktadır.

Zağnos Vadisi

Trabzon kent merkezinde bulunan Zağnos Vadi Parkı, kentsel dönüşüm ile birlikte restore edilip turizme kazandırılan bir yerdir. Zağnos Vadisi, Trabzon şehrinde yaşayan insanların piknik yapmak ve daha huzurlu bir gün geçirmek için akın ettikleri bir yerdir. Burası yakın tarihte cazip haline gelmiştir. Kentsel dönüşüm ile birlikte burası restore edilip, etrafında bir park oluşturulmuştur. Parkın etrafında harika piknik alanları yapılmıştır. Buraya yaz mevsiminde çok sayıda kişi ziyaret eder. Siz de yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte burayı ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon İl merkezine 7 kilometre uzaklıkta Soğuksu tepesinde yer alan Atatürk Köşkü 1903 yılında bir Rus tarafından inşa edilmiştir. Atatürk Köşkü mimarı olarak Avrupai tarzda yapılmıştır. Dört katlı olan bu köşk 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’u ziyareti sırasında ona hediye edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk 1930 ve 1937 yılları arasında bu köşkte yaşamıştır ve vasiyetini burada yazmıştır. 1943 yılında köşk kamulaştırılmış ve 1964 yılında müze haline getirilmiştir. Atatürk Köşkünde Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Gülbahar Hatun Cami

Doğu Karadeniz Bölgesinde Trabzon ili Ortahisar ilçesi sınırında bulunan Gülbahar Hatun Cami, 1514 yıllında Osmanlı mimarisi yapılan bir camidir. Gülbahar Hâtûn Camii ya da Büyük İmaret Cami olarak bilinen yapı Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim zamanında Annesi Gülbahar Hatun adına 1514 yıllında inşa edilmiştir. Hatuniye Cami olarak da bilinir. Cami mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Birçok kez onarımdan geçen cami günümüzde ibadete açıktır.

Kaymaklı Manastırı

Doğu Karadeniz Bölgesinde Trabzon merkezde bulunan bu yapı, 1424 yıllında Hz. İsa Anısına Ermeniler tarafında inşa edilmiştir. Kaymaklı Manastırı veya Amenapırgiç Ermeni Kilisesi olarak bilinen bu yapı 15. yüzyılda kurulmuştur. Uzun yıllar Ermeniler burayı ibadet yeri olarak kullanmışlardır. Fakat 1915 yıllında Ermeniler buradan gidince manastır uzun yıllar sahipsiz kaldı. Daha sonra çeşitli onarımlar yapıldı. Fakat hiçbir zaman tam anlamı ile turizme kazandırılmadı Günümüzde manastıra ait pek bir şey bulamazsınız.

Altındere Vadisi Milli Parkı

Doğu Karadeniz Bölgesinde Trabzon ili Maçka ilçe sınırları içinde yer alan Altındere Vadisi Milli Parkı içinde yayla, orman ve Sümela Manastırı bulunmaktadır. Altındere Vadisi Milli Parkı içinde bulunan Sümela Manastırı ile ön plana çıkmaktadır. Milli park içinde bulunan Sümela Manastırı dünyanın en önemli tarihi yapılarındandır. Altındere Vadisi Milli Parkı trekking, kampçılık, bilimsel çalışma, doğa araştırması ve tarihi ziyaret için oldukça uygundur.

Sera Gölü

Trabzon ilinin Akçaabat ilçesi sınırları içinde yer alan Sera Gölü bir heyelan set gölüdür. Sera Gölü’nün çevresi dinlenme alanı ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Doğa harikası güzelliğe sahip Sera Gölü ülkemizde görülmesi gereken güzelliklerdendir.

Göz at ;

 1. Trabzon Gezilecek Yerler
 2. Trabzon’da Gezilecek 10 Yer
 3. Trabzon Gece Hayatı
 4. Trabzon Otelleri ve Trabzon Otel Fiyatları
 5. Trabzon Ayasofya Müzesi
 6. Trabzon Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
 7. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Sera Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 9. Trabzon’dan Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?
 10. Trabzon’dan Uzungöl’e Nasıl Gidilir?
 11. Trabzon’dan Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 12. Trabzon’a Nasıl Gidilir, Şehir İçi Ulaşım
 13. Trabzon Nerede?
 14. Uzungöl Nerede, Nasıl Gidilir
 15. Uzungöl Otelleri ve Uzungöl Otel Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz