Transit Vize Nedir? Transit Vize Uygulayan Ülkeler Hangileri?
Transit Vize Nedir? Transit Vize Uygulayan Ülkeler Hangileri?

Bugünkü yazımızda Transit Vize Nedir, Nasıl alınır,  transit vize isteyen ülkeler hangileri, vize ücretleri ne kadar, aktarmalı uçuşlarda yapılması gerekenler ve transit vize için gerekli belgeler gibi sorulara cevap bulacağız.

Bugünkü yazıyı siz değerli okurlarımız için en ayrıntısına kadar merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulmak için soru-cevap şeklinde vermek istiyorum. Bunun dışında merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum Kısmında bize iletin.

1-Transit Vize Nedir?

Bu vize türünü çok basit şekilde tarif edecek olursak; aktarmalı yurtdışı uçuşlarda aktarma yapılacak ülke tarafında istenen geçici bir vize türüdür. Bu vize türü sadece aktarma yapacağınız ülkenin havalimanındaki uluslararası transit bekleme salonunda bekleme olanağı sunmaktadır. Size bir örnek ile bu vize türünü açıklamak istiyorum. Diyelim ki siz Japonya’ya gideceksiniz(Bilindiği üzere Japonya bizde vize istemiyor.) Bunun içinde aktarmalı olarak Almanya(Almanya bizde vize istiyor.) üzerinde gidiyorsunuz. Transit vizeniz yoksa ülkeye giriş yapmasan bile havaalanından geçiş yapmana izin vermez, sizi direk Türkiye’ye iade ederler.

2-Transit Vize İsteyen Ülkeler?

Bazı ülkeler bu vizeyi isterken bazıları da istememektedir. Peki Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından hangi ülkeler Transiz vize istenmektedir. işte T.C vatandaşlarından Transit Vize isteyen ülkeler

Ülke Açıklama
Almanya Schengen vizeniz varsa Transit vize almanıza gerek yok.
Çek Cumhuriyeti Schengen vizeniz varsa Transit vize almanıza gerek yok.
Yunanistan Schengen vizeniz varsa Transit vize almanıza gerek yok.
İsviçre Schengen vizeniz varsa Transit vize almanıza gerek yok.
İngiltere Buraya gitmek için mutlaka Transit Vize almak gerekir.
Kanada Buraya gitmek için mutlaka Transit Vize almak gerekir.
Amerika ABD’de  transfer yapabilmeniz için C-1 transit vize istemektedir. Geçerli olan  B1/B2 vizesi varsa gerek yoktur.
Bulgaristan Schengen vizeniz varsa Transit vize almanıza gerek yok.
Çin Bu ülke havalimanında 24 saatte az bir zaman kalacaksanız transit vize almanıza gerek yok. Fakat bu süre aşılırsa sizde transit vize istenilir.

5-Transit Vize Nasıl Alınır? Transit Vize için Gerekli Belgeler

Her ülke için farklı olsa da aşağı yukarı ortalama olarak istenen belgeleri sizin için bir liste haline getirdik. Hatta normal vizede istenen belgelerle hemen hepsi aynıdır.  Bu belgeleri tamamlayıp konsolosluklarda başvurunuzu yapabilirsiniz.

 1. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Vize başvuru formu
 2. Transit vize başvurusu için dilekçesi ve davetiye (varsa)
 3. Uçak biletleri ve otel rezervasyonları
 4. En az 6 ay geçerliliği olan Pasaport
 5. 2 adet biyometrik fotoğraf(son 6 ayda çekilmiş olması gerekir.)
 6. Seyahat sağlık sigortası
 7. İsteniyorsa ziyaret edilecek ülkenin vizesi veya vize olmadığına dair yazı
 8. Vize ücreti isteyen ülkeler için vize ücreti

6-Transit Vize Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Transit Vize konusu oldukça karışık bir işlem olduğundan dolayı çoğu kişi sorunlar yaşamaktadır. Bunun için dikkat etmeniz gereken birkaç hususu maddeler şeklinde siz değerli okurlarımıza sunmak istiyorum. Şöyle ki;

 1. Bir ülkeye seyahat edeceksiniz ve bu seyahatiniz aktarmalı olacaksa mutlaka Transit vize isteyen bir ülke olup olmadığına dikkat edin.
 2. Yukarıdaki açıkladığımız gibi bir ülke üzerinde aktarmalı uçuş yaptığınızda ve o ülke Transit vize isteniyorsa sadece havalimanındaki uluslararası transit bekleme salonunda durabiliyorsunuz. Fakat bazı ülkelerde birden fazla terminal ve havayolu şirketi var. farklı havayolu şirketinden uçuş yaptığınızda terminaller arası geçiş yapmanız gerekecektir. Burada yapılan vize kontrollerinden maalesef sizi transit vize kurtaramayacaktır.
 3. Size tavsiyem aktarmalı uçuşlarda el çantası olsun. Çünkü bazı hava yolu şirketlerinde bagaj anlaşması olmuyor. Bu yüzden sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz.
 4. Bazı havaalanları (özellikle küçük havaalanları) erkenden kapanmaktadır. Bu nedenle transit bekleme yerinde durma şansınız da olmaz. Siz Transit vize ile dışarı da çıkamıyorsunuz. Bunun için vizeniz olması gerekir. Bu sıkıntılara gelmemek için planlı gitmelisiniz.
 5. Transit vize istemeyen ülkelerde bekleme süresi 24 saattir. Bu zaman aralığında gitmeseniz sizden vize istenmektedir. Buna da dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here