gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Türkiye Nerededir? – Türkiye resmi adı ile Türkiye Cumhuriyeti Asya kıtası ile Avrupa Kıtası arasında yer alan üç bir tarafı denizle çevrili olan bir ülkedir.

Türkiye Nerededir?

Türkiye’nin kuzeybatısında Bulgaristan, batısında Yunanistan, kuzeydoğusunda Gürcistan, doğusunda Ermenistan, İran ve Nahcivan, güneydoğusunda ise Irak ve Suriye bulunmaktadır. Ülkenin batısında Ege Denizi, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde ise Akdeniz bulunmaktadır. Türkiye yedi coğrafi bölgeden oluşmaktadır.

Ülkenin başkenti İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ankara ilidir. Ülkenin en önemli şehirleri İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Trabzon, Muğla, Bursa, Erzurum, Mardin, Eskişehir ve Diyarbakır’dır. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dili Türkçedir. Ayrıca ülkede Lazca, İngilizce, Kürtçe gibi yerel diller de konuşmaktadır. Ülkenin para birimi Türk lirasıdır. Seküler bir devlet olan Türkiye’de resmi din yoktur. Fakat ülke halkının büyük bir çoğunluğunu Müslümanlar oluşturmaktadır.

Türkiye dört mevsimi yaşamaktadır. Ülkeyi ziyaret etmek için her mevsim uygundur. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Dalaman ve Adana’da uluslararası Havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’ye birçok ülkeden aktarmalı ve direkt uçuşlar bulunmaktadır.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here