Ülkemizde Görülmesi Gereken 10 Müze

Ülkemiz bulunduğu coğrafya itibariyle tam bir müze ülkesi. Ülkemiz tarihi boyunca birçok büyük medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden bize geri kalan ve tarihimizi aydınlatacak ülkemizde yaklaşık 300 tane müze bulunur. Biz de bu müzelerde siz değerli okurlarımız için 10 tanesini seçtik umarım beğenirsiniz. Eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1-Zeugma Mozaik Müzesi

Bu müze Gaziantep ilimizin merkezinde bulunur. Zeugma antik kentinde yapılan kazılardan elde edilen Mozaikleri burada sergilenmektedir. Bu müzede Dünyada en büyük mozaik müzesi sayılıyor. Bu mozaiklerin içinde en önemli yapı da Çingene Kızı Mozağidir. 2011 yıllında hizmete giren müze 13 renk armonisinden oluşmuştur. Müzemiz pazartesi günleri dışında her gün açıktır. Müze kartı ile ücretsiz gezebilirsiniz. Yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir.

Zeugma Mozaik Müzesi- Çingene Kızı Mozaiği

2-İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Ülkemizin hatta dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Burada yaklaşık 1 milyon eser sergilenir. Dünyanın çeşitli ülkelere ait eserler burada sergilenmektedir. Böyle bir tarihi kokan bir yer ziyaret edilmez mi? Elbette edilir. O zaman en yakın zamanda buraya gitmelisiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

3-Ayasofya Müzesi

İstanbul ilimizde bulunur. Dünyanın 8. Harikası olan Ayasofya Müzesi; Fatih’te Sultan Ahmet meydanında Sultan Ahmet Camisinin tam karşısında bulunmaktadır. Ayasofya; Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından kilise olarak inşa edilmiştir. 916 yıl kilise olarak kullanılan Ayasofya 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile camii olarak kullanılmaya başlanıştır. Ayasofya’nın mimari yapısı ve süslemelerine hiçbir zarar vermeden sadece bazı görsellerin üstü kapatılarak camiye çevrilmiştir. Günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır. Pazartesi günü dışında her gün ziyaret açık olan müzenin girişi yetişkinler için; 25 tl, 18 yaş altı ve müze kartı olanlar için ücretsizdir.

Ayasofya Müzesi

4-İstanbul Modern Müzesi

Ülkemizin ilk modern Sanat müzesi olan bu müze İstanbul-Karaköy’de bulunur. bu müze Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kurulmuştur. 17 yıllık proje ürünü olan bu müze 2004 yıllında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer alan İstanbul Modern, T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük deposu olarak inşa edilen 4 no’lu antrepo binasında hizmete girmiştir. İstanbul Modern Müzesi Ülkemizin modern, çağdaş ve sanat dallarında böyle önemli bir adımın atılması ilimiz ve ülkemiz için önemli bir başarıdır. 8000 metre karelik bir alanda ziyaretçilere hizmet eden bu müze de kalıcı koleksiyonlar sanat galerisi sürekli sergi galerisi, fotoğraf galerisi, heykel bahçesi, yeni medya alanı, müze eğitim salonu, kütüphane, sinema salonu, kafe ve müze mağazası bulunuyor.

İstanbul Modern Müzesi

5-Topkapı Sarayı

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunur. 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan Topkapı Sarayı; Dolmabahçe Sarayı yapımına kadar kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan Topkapı sarayı mimarisi, tarihi, manzarası ve içinde barındırdığı Kutsal emanetler ile görülmesi gereken yerlerdendir. Hiç sıkılmadan gezeceğiniz Topkapı Sarayı görünümü ve içinde barındırdığı eserler ile hayran bırakacaktır. Topkapı Sarayı’nın Harem girişi; 25 tl, Aya İrini girişi; 20 TL’dir. Ayrıca müze kartı olanlara, 65 yaş üstü ve 18 yaş altı olanlara giriş ücretsizdir.

Topkapı Sarayı

6-Baksı Müzesi

Bayburt İl merkezine 45 km uzaklıkta bulunan bu müze ilimizde gezilip görülmesi gereken yapılardan biridir. Bu müze 2010 yıllında hizmette açılmıştır. Buraya yolunuz düşerse müzede sergilenen eserleri ziyaret edip bu eserler içinde tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Baksı Müzesi

7-Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ülkemizin Başkenti Ankara ilimizin Ulus İlçesinde bulunur. burada bulunan Tarihi Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’da bulunur. burası için bir araştırmacı şöyle tanıtmaktadır. Burası Anadolu’da yaşayan medeniyetlerin gördüğü bir yerdir. Siz niye görmeye gitmiyorsunuz. Mutlaka gitmelisiniz.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

8-Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya merkezinde bulunan bu müze mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. Antalya denince akla sadece deniz, kum ve güneş gelmemeli. Müzede bulunan Yorgun Herkül ve Dansöz  figürü görülmeye değer yapılardır. Ayrıca müzede Mozaikler, lahitler, Tanrılar Salonu ve ikonalar bulunur.  tatil için gittiğiniz bu tatil cennetine müzeye uğrayıp tarihte yolculuğa çıkabilirsiniz.

Antalya Arkeoloji Müzesi

9-Bursa Kent Müzesi

Bursa ilimizde bulunan bu müze mutlaka görülmeli.  Bu müze kent müzecilikte örnek bir yapıdır. Zemin katında Bursa ilimizin tarihi ile ilgili eserler sergilenmekte. Birinci katında ise Eğlence, yemek kültürü ve Hacivat karagöz öyküsü anlatılır. Bir müze düşünün hem tarihi hem eğlence hem de yeme içme bulunur. Böyle bir müze kaçırılmaması lazım diye düşünüyorum.

Bursa Kent Müzesi

10-Çorum Müzesi

Çorum ilimizin merkezinde bulunan bu müze görülmeye değer bir müzedir. 1968 yıllında şuan kullanılmayan binasında hizmette açılmıştır. Alacahöyük, Boğazköy-Hattuşa, Pazarlı ve Kuşsaray gibi arkeolojik kazı merkezlerinden çıkarılan buluntuların sergilendiği bir müzedir. Bu müzeye yolunuz düşerse mutlaka gelip uğrayıp buradan tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Çorum Müzesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here