HÜrrem Sultan hamamı
HÜrrem Sultan hamamı

Bildiğiniz gibi Osmanlı İmparatorluğu 600 yıl boyunca geniş bir coğrafyada hüküm sürmüştür. Bu uzun dönemde çok sayıda harika mimari eserler inşa edildi. Özellikle Anadolu’nun her karış toprağında bir Osmanlı eseri görmek mümkündür. İşte biz de bugün ülkemizde bulunan en iyi 10 tane Osmanlı eserini size sunacağız. Bu yapıları görmediyseniz. En yakın zamanda görün derim. Biz bu listeyi kendi kafamıza göre düzenlemedik elbet. Bu liste başta ünlü tarihçi İlber Ortaylı, Eski Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve çok sayıda gazeteci, gezgin, yazarın ortak kararıyla oluşturulmuştur. İşte o harika yerler…

10-Kastamonu Hükumet Konağı

Kastamonu Hükumet Konağı
Kastamonu Hükumet Konağı

Kastamonu kent merkezinden bulunan bu yapı, 1901 yılında Vali Enis Paşa tarafından hizmete açılmıştır. Kentin sembolü haline gelen bu tarihi yapı 117 yıldır aynı görevi yürütmektedir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Yolunuz Kastamonu ilimize düşerse mutlaka bu binayı ziyaret edin.

9-Sultan II. Beyazıd Külliyesi

Amasya Sultan II. Beyazıd Külliyesi
Amasya Sultan II. Beyazıd Külliyesi

Amasya Şehir Merkezi, Hacı İlyas Mahallesinde bulunan II. Bayezid Külliyesi, 1481-1486 yılları arasında, Amasya Valisi Şehzade Ahmet tarafından babası Sultan II. Bayezid adına inşa edilmiştir. Külliye; Cami, medrese, imaret ve şadırvandan oluşur. Yeşilırmak kenarında bulunan külliyenin bahçesinde yaklaşık 500 yıllık anıt ağaçları bulunur. Bu görkemli yapıyı mutlaka görün derim.

8-Hürrem Sultan Hamamı

HÜrrem Sultan hamamı
HÜrrem Sultan hamamı

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet Meydanında yer alır. Burada bulunan Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi arasında bulunur. Sultanahmet Gezinize burayı da eklemelisiniz. Hamam Kanuni sultan süleyman’ın eşi olan Hürrem Sultan tarafında inşa edilmiştir. İnşa edilme sebebi bir çok hayır işinden biri olan hamam Haseki Külliyesine gelir sağlaması amacıyla yaptırılmıştır. İnşa tarihi olarak 1556 tarihinde  olduğu söylenilir.Hamamın mimarlığını Mimar Sinan yapmıştır. Bu soğuk kış günlerinde buraya uğrayıp hamam sefası yapabilirsiniz.

7-Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii, İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet Meydanında bulunur. Tarihi cami, hem ilimiz hemde ülkemiz için önemli bir yapıdır. Bu yapı daha küçük yaşta tahta geçen 1.Ahmet’in eseridir. Bu eser 1609 yıllında temeli atılmıştır.Cami Mavi yeşil ve beyaz İznik çinileri ile bezendiği için Avrupa’da camiye Mavi Cami denilmektedir. Bu cami özellikle 1935 yıllından sonra daha çok ön plana çıkmıştır. Nedeni ise 1935 yıllında  Ayasofya Camisi Müze dönüştürülünce ülkemizin en önemli camisi Sultan Ahmet Camisi olmuştur.  Cami külliyesi ile birlikte İstanbul ilimizin En büyük Ekslerinden biridir. Bu tarihi camiyi mutlaka ziyaret edin derim.

6-Bursa Ulu Cami

Bursa Ulu Camii
Bursa Ulu Camii

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan Bursa Ulu Cami 1395 ile 1399 yılları arasında inşa edilmiştir. Bursa Ulu Cami Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Bursa’da yer alan tüm mimari eserlerin en büyüğü olan Bursa Ulu Camii 20 kubbelidir. Ulu Caminin içinde; kubbenin hemen altında bir şadırvan bulunmaktadır. Bursa Ulu Cami’nin en dikkat çeken yönlerinden biri caminin içinde Kâbe’nin giriş kapısının örtüsü bulunması ve 602 yıllık bir geçmişe sahip olan üzerinde evrensistemi çizili olan minberdir. Bu harika yapıyı görmeden kesinlikle dönmeyiniz.

5-İstanbul Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı
Kapalı Çarşı

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Beyazıt meydanının hemen yanı başında bulunur. Sultanahmet meydanından gelenler için Nuru Osmaniye cami tarafında doğru gittiğinizde görürsünüz. Bu tarihi yer, 1461 yıllında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul ticaretini canlandırmak için inşa edilmiştir. Günümüze kadar canlılığını korumaktadır. Kapalı Çarşıya girdiğinizde arayıpta bulamayacağınız birşey yok diye düşünmekteyiz. Lokumlardan, çereze, altın piyasasından tekstile, el dokuması halı çeşitlerinden yudum yudum içeceğinizi içeceğiniz ışıl ışıl cafelere kadar her ne ararsanız var burada. İstanbul’a gelipte ben Kapalı Çarşıyı görmedim bilmiyorum diyen tek bir kişi dahi herhalde diye düşünmekteyiz. Kentin sembolü olan ve şimdiye kadar yüz binlerce insanı misafir eden Kapalı Çarşı, sizlere de alışveriş yaptırmak için elinden geleni yapacak

4-İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı
İshak Paşa Sarayı

Ağrı ilinin Doğu Beyazıt ilçesinin 5 kilometre doğusunda bir dağın yamacındaki tepe üzerinde yer alan İshak Paşa Sarayı Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale devrindeki son büyük anıtıdır. 18 yüzyılda Osmanlı Devleti’nde yapılan İshak Paşa Sarayı Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden biridir. İshak Paşa Sarayı 2000 yılında UNESCO geçici miras listesine girmiştir. Yakın zamanda restore edilen İshak Paşa Sarayı muazzam mimarisi ve ihtişamlı görüntüsü ile görülmesi gereken yerlerdendir.

3-Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii
Süleymaniye Camii

İstanbul’un Fatih ilçesinin Eminönü Semtinde bulunan bu yapı yıllarca tarihe şahitlik etmektedir. Bu yapı Osmanlı hükümdarı 1.Süleyman zamanında inşa edilmiştir. inşa tarihi  1551-57 yıllarında olmuştur. Bu yapı Mimar Sinan’ın kalfalık dönemindeki eseridir. Burada bulunan Süleymaniye Külliyesini bir parçasıdır. Cami klasik Osmanlı mimarisinin yapılan en önemli eserlerden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edin.

2-Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Sarayburnu semtinde bulunur. Osmanlı Devleti yaklaşık 600 yıllık tarihinin 400 yıllı boyunca devletin idare merkezine hizmet etmiş bir yapıdır. Tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan Topkapı sarayı, Marmara Denizi, Boğaz ve Haliç manzaralı bir tepede yer almaktadır. Bir zamanlar, Osmanlı İmparatorluğu padişahlarının ve Türk hükumetinin oturduğu resmi bir kraliyet ikametgahıydı, fakat artık dünyanın en büyük ve en eski sarayı olarak kabul edilen bir müzedir. Burayı gezmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

1-Selimiye Cami

Selimiye Camii ve Külliyesi
Selimiye Camii ve Külliyesi

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii Edirne ilinde yer almaktadır. Edirne il merkezinde Yenimahalle’de yer alan Selimiye Camii Sultan 2. Selim’in emriyle 1568 yılında inşaatına başlanmış ve 1575 yılında tamamlanmıştır. Mimar Sinan tarafından yapılan Selimiye Camii Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli eserlerinden biridir. Mimar Sinan’ın şehircilik uzmanı olduğunu gözler önüne seren Selimiye Camii’nin kapladı tüm alan 2475 metrekare iken iç bölümü ise 1600 metrekaredir. Edirne’nin simgesi olan Selimiye Camii ihtişamlı görünümü ve muhteşem mimarisiyle görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz