Türkoğlu

Türkoğlu Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Türkoğlu ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır.

Türkoğlu İlçesi

Türkoğlu ilçesi fazla yüksek olmayan dağlar ve yaylalar ile çevrilidir. Türkoğlu ilçesinde tarihi ve turistlik pek yer yoktur. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Dalyan (Balıkçılar)Köprüsü

Türkoğlu ilçe merkezine bağlı Kıllılı Köyünde yer almaktadır. Gavur Gölünden gelen Avın Deresinin Aksu deresine yaklaştığı bir yerde inşa edilmiştir. Köprünün kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. İlçede bulunan Gavur Gölü kurutulmadan önce bu köprüden balık tutulduğu için Balıkçılar Köprüsü adını almıştır.

Doluca Kalesi

Türkoğlu ilçesine bağlı Doluca Köyünde yer almaktadır. Kale kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Köy halkı tarafından kale yakınlarında bulunan madeni paraların Hitit ve Roma Dönemine ait olması bu kalenin Hitit ve Roma Döneminde kullanılmış olma ihtimalini oluşturmaktadır. Günümüzde kalenin büyük bir kısmı harap olmuştur. Fakat kalenin duvarları asıl halini korumaktadır.

Türkoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz