Türsab Tsunamisi TripAdvisor ve Trivago Sitelerinde Vuracak

Türsab’ın 2015 yılında online rezervasyon sitesi Booking’e açtığı davanın sonucu çok konuşulmaya devam ediyor. Türsab davası Türkiye’de adeta bir Tsunami etkisi yarattı ve TripAdvisor ve Trivago gibi siteleri de kapsayarak büyüyor.

Bildiğiniz gibi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Hollanda menşeli Dünyanın en büyük seyahat ve otel rezervasyon sitesi Booking’e açtığı dava sonuçlandı ve sitenin Türkiye operasyonlarına erişim engeli getirmeyi başardı. Bunun üstüne birde Rekabet kurumu da yüklü miktarda para cezası kesti.

Ancak TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün’ün yaptığı açıklamadan anlaşılıyor ki, Türsab dava işini sonuna kadar götürecek ve Türkiye’de faaliyet gösteren Amerikalı TripAdvisor ve Alman Trivago gibi kayıtlı olmayan seyahat şirketlerininde peşine düşüp onları engelleyecek. Türsab’ın bu tarz kayıtsız ve Türkiye’de faaliyet gösteren sitelerden tek isteği ise kayıtlı olmaları ve harcırahlarını yatırmaları. Aksi halde mahkemelerde daha uzun bir süre dava devam edecek.

TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Booking kararının emsal niteliğinde olduğunu ve bu kararın TripAdvisor ve Trivago gibi siteleri de bağladığını açık ve net bir şekilde ifade etti.

Öyle görünüyor ki bu dava ve yasaklama işleri, bahsi geçen rezervasyon siteleri Türkiye’de ofis açana kadar devam edecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here