Tuzluca İlçesi

Tuzluca, Iğdır ilimizin 3 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 38 km uzaklıktadır. İlçeye ulaşmak için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla yarım saat yolculuktan sonra buraya ulaşılır.

Tuzluca Gezilecek Yerler

Iğdır'ın İlçeleri
Iğdır’ın İlçeleri

İlçemizin tarihi milattan öncesine dayanmaktadır. birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Rus işgalinden uzun yıllar kalmıştır. daha sonra doğu cephesinde savaşan kazım kara Bekir komutası burayı Ruslardan almıştır.

Göz at ;

 1. Tuzluca Gezilecek Yerler
 2. Iğdır Tuz Mağaraları (Tuzluca)
 3. Tuzluca Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Iğdır Gezilecek Yerler
 5. Iğdır’ın İlçeleri
 6. Iğdır Gece Hayatı
 7. Iğdır’da Gezilecek 10 Yer
 8. Iğdır Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Iğdır Otelleri ve Iğdır Otel Fiyatları

Daha önceleri Kars’a bağlı bir köy iken 1992 yıllında ilçe olma özeliğini kazanıp Iğdır ilimize bağlanıyor. İlçemize bağlı 81 köy bulunmaktadır. ayrıca ilçemizin adı eskiden Kulp’tu daha sonra ilçemizde bulunan tuz mağaralarından Tuzluca ismini almıştır.

Tuzluca Gezi Rehberi

Tuz mağaraları: Bu mağaralar ilçemizde bulunur.55 dönümlük bir araziye sahiptir. Tahmini Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitedir. Günlük 60 ton tuz çıkartılır. Buraya solunum hastası olan birçok kişi gelir. Burada bulunan mağaralar bu hastalıklara iyi gelir.

Tuz Mağaraları
Tuz Mağaraları

Tuzluca Köprüsü: Bu köprü ilçemizin yolu üzerindedir. Tarihi olan bu köprünün inşasında kesme taş kullanılmıştır. Korkuluklarına rastlanmamıştır. Günümüzde atıl durumdadır.

Tuzluca Köprüsü
Tuzluca Köprüsü

Taş bina: Bu bina 19. Yüzyılda inşa edilmiştir. yapımında kesme taş kullanılan binada günümüzde hala yöre halkı tarafında kullanılmaktadır.

Taş Bina
Taş Bina

Tuzluca Taç kapı: İlçemizde bulunan bu yapı 19. Yüzyılda Baltık tarzda inşa edilmiştir.

Taç Kapı
Taç Kapı

Sürmeli kalesi: Bu kale hakkında pek fazla bilgi sahibi olamıyoruz. Bu kale büyük kısmı yıkılmıştır. İnşasında moloz taş kullanılmıştır.

Sürmeli Kalesi
Sürmeli Kalesi

Bahçecik Köyü Kız Kalesi: Bu kale ilçemize bağlı bahçecik köyünde bulunur. Tarihi hakkında fazla bilgi sahibi değiliz. Moloz taştan yapılmıştır. diğer kalelere oranla daha az seramik kullanılmıştır. Günümüze çok az bir kısmı ulaşılmıştır.

Bahçecik Köyü Kız Kalesi
Bahçecik Köyü Kız Kalesi

Tuzluca Doğa Alanı: Bu ilçemiz etrafı dağlarla çevrilidir. Yayları meşhur olup sebze ve yaylacılık meşhurdur.

Tuzluca İlçesi
Tuzluca İlçesi

Sonuç olarak bu tarihi ve kültür bakımında zengin olan bu ilçemize yolunuz düşerse uğrayın derim.

Tuzluca ilçesi Nerede
Tuzluca ilçesi Nerede

7 YORUMLAR

 1. astımım vardı tuz mağaralarına gitmiştim nefesim açıldı. sizin sayenizde orada ki tarihi yapıları da gezebilme imkanına sahip oldum çok teşekkür ederim.

 2. Iğdırlıyım azeriyim,ama İzmir’de yaşıyorum.İmkanı olan ve buralı olanların gezmelerini tavsiye ederim.Tuzlucanın yarısından çoğu bizimdi…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here