Ülkeler ile ilgili hayret edeceğiniz bilgiler
Ülkeler ile ilgili hayret edeceğiniz bilgiler

Günümüzde dünya üzerinde 236 tane ülke vardır. Fakat bu ülkelerin bazılarını uluslararası alanda tanınmamaktadır. Bugün tanınan ülke sayısı 206’dır.

Her ülkenin kendine göre yaşam tarzları, gelenek ve görenekleri bulunur. Fakat bazı ülkelere ait bilgiler okuduğunuzda vay be diyebiliyorsunuz. İşte ülkeler hakkında duyduğunuzda hayret edeceğiniz bazı bilgileri vermek istiyorum. Şöyle ki;

1-Niue

Niue, Büyük Okyanus’ta kısmen Yeni Zelanda’ya bağlı bir ada ülkesidir. Bu ülke ile ilgili iki tane çok hayret verici bilgi vermek istiyorum. Bunlardan ilki madeni paralardır. Madeni paralar üzerinde Pokemon, Doktor Who, Donald Duck gibi popüler karakterler bulunur. Diğer bir özelliği ise dünyanın ilk kablosuz bağlantı ülkesi olmasıdır. Anlayacağınız bu ülkeye gittiğinizde her yerde bedava İnternet’te girebilirsiniz.

2-Nauru

Güney Pasifik’te yer alan ada ülkesi Nauru, hakkında oldukça ilginç bir bilgi vermek istiyorum. Bu ülkede yaklaşık 13 bin insan yaşmaktadır. Bu nüfusun yüzde 95’i obez, yani kısaca nüfusun büyük çoğunluğu aşırı şişmandır.

3-Nepal

Güney Asya’da Çin ile Hindistan arasında yer alan Nepal, Dünyanın çatısı olarak bilinir. Ülke hakkında vereceğim ilginç bilgi bayrağıdır. Bayrağı dörtgen şeklinde olmayan tek ülkedir. Ülke bayraklarına baktığınızda bu bilgiyi görürsünüz.

4-Brunei

Borneo Adasının Kuzeybatı kıyısında yer alan Brunei ya da resmî adıyla Brunei Barış Ülkesi Devleti, Yaklaşık 430 bin nüfusuyla Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Bu ülke monarşi sistem ile yönetilmektedir. Size vereceğim ilginç bilgi ülkenin lideri ile ilgilidir. Bu lider, dünyanın en zengin kişilerinden biridir. Bu sultanın sadece koleksiyonun çeyreğinde şunlar bulunur. 604 adet Rolls Royce, 574 adet Mercedes ve 452 adet Ferrari vardır.

5-Libya

6,3 milyon nüfusuyla Kuzey Afrika’da yer alan Libya, Akdeniz’e kıyısı bulunan bir Arap ülkesidir. Afrika’nın 4. büyük ülkesi olan Libya’nın toprağının %99u çöl ile kaplıdır. Ülkenin bazı bölümlerinde yıllarca tek damla yağmur yağmıyor.

6-Haiti

10.848.175 toplam nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan Haiti asıl adıyla Haiti Cumhuriyeti, Karayip Denizi’nde bulunan bir ada ülkesidir. Bu ülke hakkında oldukça ilginç bir bilgi vermek istiyorum. Dünyada en az ormana sahip ülkesi Haiti’dir. Ülke toprakların sadece sadece yüzde ikisi ormandır.

7-Belize

Belize, yaklaşık 366 bin nüfusuyla Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Belize Ülkesi El Salvador’dan sonra Amerika ülkeleri sıralamasında en küçük ikinci ülke olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Belize bayrağında insan resmi olan dünyanın tek ülkesidir.

8-Pakistan

192.826.502 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 6. ülkesi olan Pakistan; Asya kıtasında yer alır. Bu ülke hakkında oldukça ilginç bir bilgi vereceğim. Dünyadaki futbol toplarının neredeyse %80i bu ülkede üretilmektedir. Ben duyduğumda oldukça şaşırmıştım.

9-Grönland

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı bir ülkedir. Bu yer hakkında oldukça size ilginç bir bilgi vereceğim. Bu ülke  FIFA’ya kabul edilmemiştir, çünkü ikliminden dolayı burada çimen yetişmiyor.

10-Finlandiya

Kuzey Avrupa ve Rusya arasında bulunan Finlandiya; Batık Denizi kıyısında bulunan bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Bu ülkenin yaklaşık 5 milyon nüfusu bulunur. Bu nüfusa karşılık ülkede yaklaşık 2 milyon suana bulunur. Ülkede suana kültürü oldukça gelişmiştir.

11-Avustralya

Avustralya, 24.309.330 toplam nüfusuyla Güney Yarım Kürede yer alan bir kıta ülkesidir. Aynı zamanda hiçbir toprak parçasını komşu olmayan bir ada ülkesidir. Avustralya kıyılarının toplamı 30 bin kilometrekaredir. Bu kıyılarda toplam 10.685 farklı plaj vardır. Yani her gün bir plaja giderseniz yaklaşık 30 yıl plaj keyfi yaşarsınız.

12-Mozambik

Mozambik Hint Okyanusu kıyısında yer alan bir Afrika ülkesidir. Uzun yıllar boyunca sömürge hareketi etkisinde kalan Mozambik ülkesi dünyanın en fakir ve gelişmemiş ülkelerinden biridir. Bayrağında modern bir tüfek bulunan tek ülkesidir. Bu tüfek AK47 model bir kalaşnikoftur.

13-Kosta Rika

Kosta Rika, yaklaşık 4,8 milyon nüfusuyla Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Bu ülke 1948 yıllından berri bir ordusu bulunmamaktadır.

14-Yeni Zelanda

Yaklaşık 4,6 milyon nüfusuyla Güney Büyük Okyanus’da yer alan Yeni Zelanda, bir ada ülkesidir. Bu ülkede tek bir kara yılanı yoktur. Hatta Hayvanat bahçelerinde bile yılan sergilenmiyor.

15-Suudi Arabistan

32.157.974 toplam nüfusuyla Asya kıtasında yer alan Suudi Arabistan, Arap Yarımadası’nda bulunan en büyük ve en zengin ülkedir. Ülke, 2 milyon 150 bin kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir. Bu alanıyla ülkemizin 3 kat büyüklüğündedir. Bu ülkede tek bir nehir yoktur.

16-Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine, Avustralya Kıtası’nda yer alan bir ada ülkesidir. Ülkenin nüfusu yaklaşık 7,7 milyon nüfusa sahiptir. Ülkede 848 farklı dil konuşulmaktadır. Bu bilgi oldukça şaşırtıcı olsa gerek. Bir dil bir insan ise artık siz düşünün.

17-Falkland Adaları

Güney Atlas Okyanusu’nda İngiltere’nin sömürgesi olan Falkland Adaları’nda yaklaşık 3400 insan yaşamaktadır. Fakat burada 500 bin civarında koyun bulunmaktadır. Bu bilgi de oldukça bana ilginç gelmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here