Ürgüp Merkez

Ürgüp Nevşehir iline bağlı bir ilçedir. Ürgüp ilçesi Nevşehir il merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Kapadokya Bölgesinin en önemli merkezi olan Ürgüp adını duyurmayı başarmıştır.

Ürgüp Gezilecek Yerler

Turizm açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ürgüp ilçesi aynı zamanda çok sayıda tarihi kalıntılara da sahiptir. Ürgüp ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ürgüp Balon
Ürgüp Evleri
Ürgüp Göreme

Temenni Tepesi

Ürgüp ilçesine hakim bir tepedir. Burada Ürgüp ilçesinin tamamını ve Erciyes Dağını görebilirsiniz.  Temenni Tepesinde 1288 yılında Vecihi Paşa tarafından yapılan Kılıçaslan için yapılmış bir türbe bulunmaktadır. Temenni Tepesinin 500 metre kuzeyinde Kadı Kalesi bulunmaktadır.

Ürgüp Haritası
Ürgüp Merkez
Ürgüp Nerede, Nasıl Gidilir

Ortahisar

Ürgüp ilçe merkezine 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Ortahisar Bölgesi Kapadokya’nın en az zarar gören sivil mimarlık örneklerini barındırmaktadır. Ortahisarda Sarıca Kilisesi, Tavşanlı Kilise, Harim Kilisesi, Cambazlı Kilisesi, Hallaç Dere Manastırı ve Balkandere Kilisesi yer almaktadır. Ayrıca 50 metre yükseklikte bir kale bulunmaktadır.

Ürgüp

Ürgüp Müzesi

İlçe merkezinde yer almaktadır. 1971 yılında ziyarete açılmıştır. Ürgüp Müzesinde; Ürgüp ilçesi ve çevresinde elde edilen Eski Tunç Çağı, Hitit, Frig, Pers, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait tarihi eserler sergilenmektedir. Ürgüp tarihini yakından görmek istiyorsanız burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kızılçukur Vadisi

Ürgüp- Avanos yolu üzerinde yer alan Kızılçukur Vadisinde peribacalarının en güzel örnekleri bulunmaktadır. Kızılçukur Vadisinde Kapadokya’da gün batımını izleyebilirsiniz.

Pembe Vadi

Ürgüp ilçesinde yer alan Pembe Vadi Kapadokya Bölgesinin peri bacalarının en tipik örneklerini barındırmaktadır. Burada doğal oluşumlar ile meydana gelen peri bacalarının en görkemli örneklerini görebilirsiniz.

Ayvasil Kilisesi

Ürgüp ilçesinde yer alan Ayvasil Kilisesi kaya kilisesi olma özelliğine sahiptir. Köklü bir geçmişe sahip olan kilisenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Fakat 1905 yılında onarımdan geçirilmiştir. Günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Ürgüp Otelleri ve Ürgüp Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Ürgüp Otelleri ve Ürgüp Otel Fiyatları

Göz at ;

 1. Nevşehir Gezilecek Yerler
 2. Nevşehir Gece Hayatı
 3. Nevşehir’de Gezilecek 10 Yer
 4. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 5. Nevşehir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Nevşehir Otelleri ve Nevşehir Otel Fiyatları
 7. Kapadokya’da ki En Güzel 10 Mağara Oteli
 8. Kapadokya Peri Bacaları
 9. Kapadokya Otelleri ve Kapadokya Otel Fiyatları
 10. Kapadokya Balayı Otelleri ve Kapadokya Balayı Otel fiyatları
 11. Ürgüp Otelleri ve Ürgüp Otel Fiyatları
 12. Ürgüp Gezilecek Yerler
 13. Pamukkale’den Ürgüp’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 14. Uçhisar Kalesi
 15. Sevgililer Günü’nün en romantik 5 Adresi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz