Van Gölü üzerindeki adalar
Van Gölü üzerindeki adalar

Van Gölü, Bitlis sınırları içerisinde bulunan Nemrut Volkan Dağın patlaması sonucu oluşan kraterde birken su sonucunda oluşmuş bir göldür.

Bunları da Mutlaka Oku ;

 1. Van’ın En Güzel 10 Köyü
 2. Sadece Van’da Yaşayanların Anlayacağı 10 Ortak His
 3. Van’a Gitmeniz İçin 10 Sebep
 4. Van’da Gezilecek 10 Yer
 5. Van’da birbirinden ilginç Manzaralar
 6. Van Gezilecek Yerler
 7. Van’da Teknolojiden Uzak, Doğayla İç İçe 20 Fotoğraf
 8. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van gölünün suyu tuzlu ve sodalıdır. Van Gölü suyunun tuzlu olmasından dolayı bölgenin sert iklimine rağmen donmaz. Gölün tuzlu ve sodalı olması canlı türünün çeşitliğine engeldir. Göl üzerinde 4 tane ada bulunmaktadır. Bunları tek tek ele almak isterim. Şöyle ki;

1-Çarpanak Adası

Van Gölü’nün kuzeydoğu tarafında yer alan Çarpanak Adası, el değmemiş güzelliği ve eşsiz dokusu ile görenleri kendine hayran ettiren muazzam turistik bir alandır. Daha fazla bilgi almak için linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. << Çarpanak Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

2-Akdamar Adası

Van ili, Gevaş ilçe sınırında yer alan Akdamar Adası, Van Gölü üzerinde bulunan en büyük 2. adadır. Ada üzerinde Ermenilerden kalma harika bir kilise bulunmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist akın etmektedir. Daha fazla bilgi almak için linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. << Akdamar Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

3-Kuş Adası

Kuş Adası, Kuzu Adası ya da Arter Adası, Van Gölü üzerinde bulunan en küçük adadır. Akdamar Adası’nın 4 kilometre batısında yer alır. Ada üzerinde kalıntıları bulunan bir manastır bulunur. Daha fazla bilgi almak için linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. << Kuş Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

4-Adır Adası

Adır Adası veya Lim Adası, Van-Erciş karayolu üzerindeki bulunan Adır Köyünde bulunur. Bu ada, Van Gölü üzerinde bulunan en büyük adadır. Ada üzerinde tarihi Lim Kilisesi bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Daha fazla bilgi almak için linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. << Adır Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

Şimdi Adaları birkaç madde halinde size özetlemek isterim. Şöyle ki;

 1. Van Gölü üzerinde 4 tane ada bulunur. Bunlar; Çarpanak, Akdmar, Kuş ve Adır Adası’dır.
 2. Van Gölü üzerindeki en büyük Ada; Adır Adasıdır.
 3. Van Gölü üzerinde yer alan en küçük ada kuş adasıdır.
 4. Adların büyükten küçüğe doğru sıralanışı şöyledir; Adır, Akdamar, Çarpanak, Kuş adası
 5. Bütün adalar turizme açıktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here