Venezuela'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Venezuela'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

31.518.855 toplam nüfusuyla Güney Amerika ve diğer adıyla Latin Amerika ülkesi Venezuela, Karayip Denizi’nin güneyinde, Brezilya’nın kuzeyinde ve Kolombiya’nın doğusunda bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Karakas (Caracas) Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Venezuela’da gezilecek 10 yer
  3. Venezuela’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Venezuela Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Venezuela Nerede?

Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu yerlerden en gözde 10 tanesini seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Angel Şelalesi

Venezuela denildiği zaman akla ilk olarak 979 metrelik yüksekliği ile dünyanın en büyük şelalesi Angel Şelalesi gelmektedir. Bu şelale, 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan dans eder gibi yere düşüp sonrasında  Churun Nehri’ne karışmaktadır.  Oluşturduğu manzara tek kelime harika. Şelalenin çevresi yemyeşil alanlarla doludur. Bu alanlar ziyaretçilere harika bir görsel şölen sunmaktadır. Melek Şelalesi da bilinen bu harika doğal güzelliği ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Hemen not defterinizi çıkarın bu şelaleyi not edin. En kısa zamanda bu şelaleyi görmeye gidin.

2-Bolívar Meydanı

Venezuela’nın başkenti Caracas’da yer alan Bolivar Meydanı, şehrin kalbin atıldığı yerdir. Bu meydan çevresinde çok sayıda turistik yapı bulunur. Bu yapıları gezebilirsiniz. Yine meydan üzerinde çok sayıda otel, alışveriş merkezi, restoran ve eğlence mekanları bulunur. Yolunuz buraya düşerse ilk uğramanız gereken yerdir.

3-Caracas Katedrali

Venezuela’nın başkenti Caracas’da yer alan Caracas Katedrali, 17. yüzyılın ortalarında inşa edilen bir kilisedir. Bu yapı, 1641 yıllında meydana gelen depremde büyük zarar görüp yıkılmıştır. 1674 yıllında tekrar restore edilip hizmette açılmıştır. Tarih boyunca birçok kez restore edilen bu yapı, günümüzde önemli bir turistik yer haline gelmiştir. Şehrin önemli sembollerinden biri olan bu katedralin içinde Simón Bolívar’ın anne ve babasıyla birlikte eşinin de mezarı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp ziyaret edin. Yapının mimarisi de oldukça dikkat çekmektedir.

4-Canaima Ulusal Parkı

Venezuela’nın Bolivar Eyaleti’ne bağlı bir doğa parkıdır. Bu park 1962 yıllında 30 bin kilometrekarelik bir alanda kurulmuştur. Dünyanın en büyük altıncı, Venezuela’nın ise en büyük ikinci parkıdır. Ayrıca Dünyanın en güzel ve en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi de bu parkın içinde yer almaktadır. Bu park 1994 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu şelaleyi mutlaka ziyaret edin.

5-Roraima Dağı

Santa Elena şehrine yakın ve kayıp dünya olarak bilinen Roraima Dağı, adrenalin sevenler için oldukça harika bir yerdir. Özellikle Trekking için oldukça uygun bir yerdir. Burada 6, 8 ve 9 günlük süre seçenekleri var. Bu seçeneklerden birine katılıp dağın zirvesine çıkabilirsiniz. Oldukça adrenalin isteyen bu yolculuk siz bekliyor olacaktır. Fakat dağın zirvesine çıktığınızda harika bir duyguya kapılıyorsunuz. Bunun için bence değer. Dağın tepesinde küçük göletler bulunmaktadır. Bu göletlerin suyu oldukça soğuktur. Şifa niyetiyle girip yüzebilirsiniz. Birçok turist sırf bu dağ için bu ülkeye gelmektedir. Eğer sizin de dağcılıkla ilgili merakınız varsa bu dağı mutlaka görmelisiniz.

6-Los Roques

Venezuela’da yer alan Los Roques bir takımada olup her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Maldivler’e gitmeden beyaz kumların sardığı plajlarda uzanıp güneşlenebilir ve sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Buraya gittiğinizde daha önce neden gelmedim diye hayıflanacaksınız. Denizi, kumu ve güneşi bir harikadır. Burada aylarca kalıp o beyaz kumlara uzanmak isteyeceksiniz. Huzur ve mutluluk adına aradığınız her şey bu adada mevcuttur.

7-El Hatillo

Başkent Caracas’ın dışında kalan El Hatillo bölgesi gezip görmeniz gereken bir yerdir. Bu bölgenin özellikle  rengarenk evleri oldukça dikkat çekmektedir. Başkentten araba kiralayarak bu bölgeye gelebilirsiniz. Masaldan fırlamış bir mahalle gibi görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Küçük ve iç içe sıralanan evler, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte bu evleri gezip daha sonra bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca bölgede yer alan diğer tarihi yapıları ve doğal güzellikleri de ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

8-Maracaibo

Maracaibo, Venezuela’nın Karakas’tan sonraki en büyük 2. kentidir. Bu şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Fakat bunların içinde en popüler olanı şehirle aynı ismi taşıyan Maracaibo Gölü’dür. Bu göl,dünyanın eski göllerinden biridir. Suyu oldukça tuzludur. Şehre gelenler ilk olarak bu gölü ziyaret etmektedir. 1957 yıllında göl üzerinde bir köprü inşa edildi. Bu köprü, Dünyanın en büyük betonarme Köprüsü olarak tarihe geçti. Ayrıca bu göl dünyanın en fazla yıldırımın düştüğü yeridir. Böyle ilginç ve güzel bir göl barındıran bu şehri ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

9-Valencia

Venezuela’nın Carabobo eyaletinin başkenti ve Venezuela’nın en büyük 3. şehri olan Valencia, çok sayıda sanayi kuruluşu ve fabrikaya ev sahipliği yapmaktadır. Başkent Caracas’a yaklaşık 180 km uzaklıkta bulunur. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu nedenle yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi buraya akın etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin.

10-Barquisimeto

Venezuela’nın kuzeybatı kesimindeki Lara eyaletinin  merkezi olarak kabul edilen Barquisimeto, Ülkenin en eski şehri olup günümüzde tarımsal faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde harika bir gün batımı izleyebilirsiniz. Bu nedenle güzel gün batımı anlamına gelen Dusk City denilmektedir. Bu şehir daha endüstriyel anlamada geliştiği için yurt dışında çok ziyaretçi gelmemektedir. Fakat şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Önümüzdeki yıllarda bu şehir turizme kazandırılabilir diye düşünüyorum. Fakat ülkenin en popüler şehirlerinden biri olduğunu söyleyeyim.


Bunlar dışında Venezuela hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Venezuela

Nüfus: 31.518.855

Başkent: Caracas

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Venezuela bolivarı

Bulunduğu Kıta: G. Amerika

Kuruluş Tarihi: 5 Temmuz 1811

Önemli Şehirleri: Karakas, Maracaibo, Canaima, Ciudad Guayan, Barquisimeto, Valencia

Vize Durumu: Buraya gelmek için vize gerekmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here