Veysel Karani Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Siirt ili, Baykan ilçe sınırında bulunan Veysel Karani Türbesi, 1901 yılında inşa edilmiştir. 1967 yılında ise türbe yerine yenisinin yapılması için yıktırılmış ve yeniden inşa edilmiştir. Son olarak da 2001 yılında valilik tarafından restore edilerek yeni bir görünüme kavuşturulmuştur.

Veysel Karani Kimdir?

Veysel Karani veya diğer adıyla Üveys bin Âmir Karni 594 yıllında Yemen’de dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Annesiyle birlikte yaşayan Veysel Karani, çobanlık yaparak geçimini sağlardı. Peygamberimizi görmeden ona aşık olan biridir. Bu nedenle sahabe olarak bilinir. Peygamberimizi görmek için Medine’ye kadar gelir. Fakat Peygamberimiz evde olmadığı için geri döner. Peygamberin aşkıyla yanıp tutuşurdu. Bunu bilen Peygamberimiz vefat etmeden önce vasiyet eder. Hırkasını ona verilmesine ister. Veysel Karani Annesini kaybettikten sonra Sıffin Savaşı’na katılıp Hz. Ali tarafında savaşır. 657 yıllında burada vefat eder. Bir türbesi Suriye sınırında bulunur. 2014 yıllında IŞID burayı bombalayarak yok etti. Bir tanesi ise Siirt ilimizin Baykan ilçe sınırında bulunur. Buraya her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmek için uğrar. Burada dua edip daha sonra Kurban kesen kişilere şahit olabilirsiniz. Ayrıca burada kutsal olarak kabul edilen hediyelik eşyalarda satın alabilirsiniz.

Veysel Karani Türbesi Nerede?

Veysel Karani Türbesi, Siirt’in Baykan ilçesine bağlı ziyaret beldesinde bulunur. Siirt il merkezine 40 km, Baykan ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunur.

Veysel Karani Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Siirt merkezden kalkan servislerle ulaşım sağlayacağı gibi şahsi aracınızla da tabelaları takip ederek buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine çevre il ve ilçelerden buraya direk giden servisler bulunmaktadır. Ayrıca Van-Diyarbakır istikametine giden otobüsler burada çoğu zaman mola verir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here