Vietnam Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Vietnam Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

94.444.200 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 14. büyük ülkesi Vietnam, Güney Çin Denizi, Laos ve Kamboçya arasında kalan, tarihi ve kültürüyle Güney Asya’nın harika bir ülkesidir.

Göz at ;

  1. Honai Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Vietnam’da Gezilecek 10 Yer
  3. Vietnam Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Vietnam Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Vietnam Nerede?

Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde 10 tanesini seçtik umarım beğenirsiniz. Yolunuz buraya düşerse bu yerleri görmeden kesinlikle geri dönmeyiniz.

Vietnam Gezilecek Yerler

1-Ha Long Koyu

Halong Bay veya diğer adıyla Halong Körfezi, Vietnam’ın Quảng Ninh ili sınırında yer alan bir tatil bölgesidir. Bu tatil bölgesi 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Bu dünya harikası koy; karstik adalar, nefes kesici güzelliğiyle bilinir. Bu koyda irili ufaklı 3000 tane adacık bulunur. “Alçalan Ejderha” anlamına gelen bu koyu kesinlikle ziyaret etmeniz gerekir.

2-Savaş Kalıntıları Müzesi

Vietnam’ın en kalabalık şehirlerinden biri olan Saigon’da yer alan Savaş Kalıntıları Müzesi, kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir. Vietnam tarihine baktığınızda birçok savaşa girdiğine tanık olacaksınız. Özellikle Amerika ile yapılan savaşı, tarihte önemli bir yere sahiptir. Zaten Vietnam denilince herkesin aklına ilk olarak bu savaş gelmektedir. İşte burada yer alan müzede savaşla ilgili eserler sergilenmektedir. Buraya gidip savaşla ilgili birçok şeyi daha yakında görüp ve inceleyebilirsiniz. Ayrıca Saigon kentinde yer alan Cu Chi Tünelleri de gezilip görülmeye değerdir. Savaşın izlerini burada daha yakın görebilirsiniz.

3-Hoan Kiem Gölü

Vietnam’ın başkenti Hanoi’de yer alan Hoan Kiem Gölü, gezilip görülmeye değer bir doğal güzelliktir. Bu göl hakkında birçok hikaye ve efsane anlatılmaktadır. Vietnam halkına göre bu gölde tanrı yaşamaktadır. Bu nedenle kutsal kabul edilmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Gölün çevresinde koşu, fitness, Tai-Chi gibi aktiviteler yapılmaktadır. Bu aktivitelere de katılabilirsiniz.

4-Thuan Tinh Adası

Vietnam turunuzda olması gereken rotalardan biri de şüphesiz bu ada olmalıdır. Göl ve pazarıyla çok seveceğiniz bir yer olacaktır. Özellikle burada yapılan yemekleri tatmalısınız. Vietnam’da en güzel yemekler burada servis edilmektedir. Burada yer alan nehir üzerinde tekne turu atabilir, harika meyve ve yemekleri yiyebilirsiniz. Sevdiklerinizle unutamayacağınız bir tatil için bu adayı tercih edebilirsiniz.

5-Fansipan Dağı

Vietnam’ın  en kuzey noktalarından biri olan Sa Pa Bölgesinde yer alan Fansipan Dağı, 3.143 metre yüksekliğiyle Vietnam’ın en yüksek dağıdır. Burada pirinç ve mısır yetiştirilir. Doğa ve macera tutkunu biriyseniz mutlaka buraya gitmelisiniz. Özellikle trekking tutkunları için harika bir yerdir. Bu bölgeyi Nisan ve Ekim aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

6-Phong Nha Mağaraları

Vietnam’ın başkenti Hanoi’nin 450 km güneyinde bulunan Quang Binh’de yer alan Phong Nha Mağaraları, kesinlikle gezip görmeniz gerekir. Buraya küçük bir botla giriyorsunuz. Nehir mağaranın derinliklerine kadar gidiyor. Yaklaşık 1 km içeri girdikten sonra  bottan inip yürüyebiliyorsunuz. Yaklaşık 7 km kadar içeriye gidebiliyorsunuz.  Mağaranın içinde oluşan sarkıt ve dikitler göz kamaştırmaktadır. Acaba öldüm de cennette mi geldim diyorsunuz. Ayrıca bu mağara ABD-Vietnam savaşında büyük bir rol oynamıştır. Gittiğinizde savaş izlerini mağara da görebilirsiniz.

7-Muong Hoa Vadisi

Vietnam’ın Lao Cai il sınırında yer alan bu vadi, kesinlikle gezilip görülmeye değer bir doğal güzelliktir. Ülkenin etnik yaşantısını tam olarak burada görebilirsiniz. Vadi de pirinç tarlaları, nehirler, kayalıklar, şelaleler ve kabile halinde yaşayan yerel halkı bulunuyor. Özellikle vadinin bakir doğası göz kamaştırmaktadır. Buraya gitmeden dönerseniz çok şey kaybedersiniz.

8-Kızıl Kum Tepeleri

Vietnam’ın MUI Ne bölgesinde yer alan bu kum tepeleri, görülmeye değerdir. Özellikle güneş batışı ile birlikte kızıla dönen kumlar size harika bir manzara şöleni sunmaktadır. Bir motorsiklet kiralayarak buraya gelin kum tepelerinde tur atıp bol bol fotoğraf çekin. Sonrasında bölgede bulunan plajlarda, deniz, kum ve güneşin tadını çıkarın.

9-Hoi An

Hoi An, Vietnam’da yer alan Thu Bon Nehri üzerinde kurulmuş harika bir turistik şehirdir. 1999’dan beri UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan bu şehir, her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Şehirde çok sayıda antik kent bulunur. Yine gece hayatı ve gece eğlencesi oldukça renkli bir kenttir. Şehir, günün her saatinde farklı bir havaya bürünmektedir. Özellikle gece ışıklandırmaları göz kamaştırmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

10-Da Nang

Da Nang, Vietnam’ın en büyük dördüncü kenti olup her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Güney Çin Denizi kıyısında yer alan bu şehir gezilip görülmeye değerdir. Özellikle hafta sonları ışıklandıran Dragon Köprüsü görülmeye değerdir.  Burada gezilip görülmeye değer birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bunlar dışında Vietnam hakkında merak edilenleri bir liste haline getirdik. Umarım kafanızdaki sorulara cevap mahiyetinde bir liste olur. İşte o liste;

Vietnam

Nüfus: 94.444.200

Başkent: Hanoi

Resmi Dili: Vietnamca

Para Birimi: Đồng

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 2 Temmuz 1976

Din: Taoculuk, Buddhacılık, Katoliklik

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Önemli Şehirleri: Hanoi, Ho Chi Minh City, Hai Phong, Can Tho, Bien Hoa, Da Nang, Vung Tou, Buan MaThuot, Nha Tranh ve Hue’dir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz