Viranşehir

Viranşehir ilçesini duyar duymaz Peygamberler yeri dediğinizi duyar gibiyim. Evet, bu ilçemizde peygamber ve ailelerine ait türbe ve ziyaret yerleri bulunur. Birçok peygamberin burayı ziyaret edildiği söylenilir. Şimdi bu ilçe il ilgili bir gezi yazısını ele aldım. Eklemek veya sormak istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Viranşehir

Viranşehir ilçemiz Urfa ilimize bağlı 13 ilçesinden biridir. Urfa il merkezine yaklaşık 93 km uzaklıktadır. Bu ilçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. bu ilçemiz aynı zamanda Suriye sınırına yakın olup yaklaşık uzaklığı 50 km’dir.

Şanlıurfa İlçeleri

Viranşehir ilçemizin tarihi milattan önce Sümerlere dayanır. Birçok medeniyette ev sahipliği yapan bu ilçemiz hem tarihi dokusu hem inanç konusunda önemli bir yere sahiptir. İlçemize birçok ziyaretçi gelmektedir. Özellikle inanç konusunda daha ön planda olan ilçemiz türbe ziyaret meşhurdur.

Viranşehir Hangi Şehirde

Viranşehir’de Gezilecek Yerler:

Ortagonal Roma Tapınağı(Dikmenler): İlçe merkezinde bulunan bu yapı iki katlı olarak inşa edilmiştir. Yapı Roma dönemine aittir. Bu yapı Roma Kralın sevgili suya girip boğulunca ona hitaben yapıldığı söylenilir. 8 dikmen üzerinde inşa edilen bu yapı günümüzde sadece 1 dikmen bulunur. Bizans Döneminde Kilise olarak kullanılmıştır. Timur bu şehri ele geçirince burayı yağmalamıştır.

Ortagonal Roma Tapınağı(Dikmenler)

Çemdin Kalesi(Eski kale): Bu kale ilçe merkezinden 25 km uzaklıktadır. Bu kale Roma dönemine aittir. Bu kale konumundan dolayı sürekli el değiştirmiştir. Bu kale hangi medeniyetin eline geçti ise koruyup kollamıştır. Her gelen medeniyet kaleyi onarıp eklemeler yapmıştır. Kale savunma amaçlı çok iyi bir yere sahiptir. Kale etrafında savunma amaçlı birçok hendek bulunur. Kale yakınlarında Kale adlı bir köy vardır. Bu köyde yaşayan insanlar buradaki mağaralarda hala yaşamlarını sürdürüyorlar. Mağaralarda tünel yolu ile birbirlerine bağlanmıştır. Buraya gelen ziyaretçilerin mutlaka uğradığı bir yerdir.

Çemdin Kalesi

Şemun Manastırı: Bu manastır ilçemize 2 km uzaklıkta bulunan Yolbilen Köyünde bulunur. 873 yıllında inşa edilen bu yapı Dünyada Süryanilere ait ikinci büyük manastırıdır. Mardin de bulunan “Deyrul Zafaran” manastırından, iki kat daha büyük, Antakya’da ki manastırdan ise, küçüktür. Bu manastır Aziz Şemun tarafında inşa edilmiştir. Burada birçok mağara ve tarihi kalıntı bulunur. Burada yapılan kazı çalışmaları sonucunda birçok karanlıkta görülen yapılar ortaya çıkacağına inanıyorum. Her yıl birçok kişi burayı ziyaret etmeye gelmektedir.

Şemun Manastırı

Eyyüp Peygamberin Türbesi:  İlçe merkezine 15 km uzaklığında bulunan Eyyüpnebi Köyünde bulunur. Bu köy aynı zamanda Eyüp Peygamberin ismi ile anılmaktadır. Caminin 100-200 km uzaklığında bulunan bu türbe üzerine kubbe şekline bir bina inşa edilmiştir. Hicaz yolunda bulunan bu türbe Eskiden Hacılar hacca gitmeden burayı ziyaret ederlerdi. Buraya yıl içerisinde birçok ziyaretçi gelmektedir. Ve aynı zamanda burada Hz. Eyüp’ün karısı Hz. Rahime’nin türbesi de bu köyde bulunur.

Eyyüp Peygamberin Türbesi

Hz. Elyassa Türbesi: Bu türbe Peygamber Hz. Elyassa’ya aittir. Rivayete göre Hz. Elyassa Eyyüp peygamberi ziyarete gider köye 500 metre uzaklığında vefat eder. Buraya gömülüp türbesi de burada yapılır. Yıl içerisinde birçok ziyaretçi akınına uğrar.

Hz. Elyassa Türbesi

Sonuç olarak bu ilçemiz hem İslam dini için hem de Hristiyanlar için önemli bir kenttir. İlçeye yıl içerisinde birçok ziyaretçi gelmektedir. Buraya uğradığınızda bu tarihi yapıları ziyaret ediniz. Ayrıca ilçemizde Çiğ köftesi, “sogılme” adı verilen patlıcan ve tereyağı karışımı yemeği, Etli sarımsaklı Tirit adı verilen haşlaması ve “şelengo” diye tabir edilen bir salatalık türü ünlüdür.

Viranşehir Nerede

 

7 YORUMLAR

  1. Viranşehir tarihini az çok biliyorum. Ama semun manatırını ilk defa duyuyorum nerede adres falan yardimcı olur musunuz. Instagram @aziz_direk

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here