VPN Nedir, Ne demek, Nasıl kurulur ve Güvenli mi?
VPN Nedir, Ne demek, Nasıl kurulur ve Güvenli mi?

VPN, veya Türkçe adıyla Sanal Özel Ağ, birçok farklı amaç için kullanılan bir özel sistemdir. Bu ağ ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap bulmak amacıyla bir yazı kaleme aldık. Umarım beğenirsiniz.

1-VPN Nedir?

VPN, kısaca Sanal özel ağ demektir. Yani İnternete özgürce dolaşmak için kullanılan bir ağ türüdür. Genelde internet yavaşladığında veya yasaklı bir siteye girmek için bu ağ türünü kullanabilirsiniz. Şimdi bunları 3 madde halinde size özetlemek isterim. Şöyle ki;

  • Bazı Asya ve Afrika ülkeleri başta sosyal medya olmak üzere birçok site yasaklıdır. Bunları aşmak için VPN kullanabilirsiniz.
  • Yine birçok ülkede İnternet oldukça yavaştır. İnternet hızını artırmak için aynı şekilde VPN kullanabilirsiniz
  • Son olarak ise kablosuz ağlarda internette girdiğinizde sosyal medya hesaplarınız, banka hesaplarınız veya mail hesaplarınız ele geçirme olasılığı yüksektir. Bunlarla aranıza duvar örmek için VPN ağ türünü kullanmalısınız.

2-VPN Nasıl Kurulur?

VPN, kurması oldukça basit bir ağdır. Bu ağın program ve yazılımları, Android ve iOS uygulama marketlerinde bulunmaktadır. Bunları indirdikten sonra kısa bir kurma aşamasından sonra kullanabilirsiniz.

3-VPN Nasıl Kullanılır?

Android ve iOS uygulama marketlerinde yer alan programlardan birini indirin. Kurumunu yapın. Ondan sonra seçeceğiniz bölgeyi işaretleyin. Örneğin siz Çin’desiniz Ama Amerika bölgesini seçebilirsiniz. Amerika’daki İnternet hızını Çin’de kullanabilirsiniz. Ayrıca Çin’de yasaklı olan bir programı VPN sayesinde kullanabilirsiniz.

4-VPN Kullanmak Güvenli midir?

VPN’yi zaten güvenlik için kullanıyoruz. Fakat yine de bazen güvenli olmayabiliyor. Nedeni ise ücretsiz VPN ağlarını kullanırsanız güvenlik açıdan sıkıntı yaşarsınız. Ayrıca İnternetiniz daha yavaş çalışır. Güvenlikli bir VPN ağı için ücret ödemeniz gerekir.

5-Türkiye’de VPN  kullanım Oranı

Ülkemizde son yıllarda VPN kullanımı oldukça artmıştır. Özellikle Ohal döneminde güvenlik amaçlı çok sayıda siteye erişim engeli getirilmiştir. Bu siteye giriş yapmak isteyenler VPN kullanmak zorunda kalıyorlar. Yapılan araştırma sonucunda şu veriler elde edilmiştir.

  1. %58’i normalde ülkemize hizmet vermeyen eğlence sitelerine erişim için
  2. %50’si erişimi engellenmiş siteler için
  3. % 21’i ise İnternet geçmişini devlet kurumlarından saklamak için bu ağı kullanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz