gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Almanya’nın güzel blog sitelerinden birisi olan Woliegt.net sitesi Tunceli hakkında yazdı. Wo ist sitesi, Doğu Anadolu’nun batısında çok sarp ve dağlık bir bölgede bulunan Tunceli’nin tarihi çok eski çağlara dayanır.

Tunceli’nin ilk sakinleri Orta Asya’dan gelen Türk kavimleridir. Birinci Dünya Savasında Ruslar, Pülümür’e kadar ilerlemiş olsalar de Türklerin kahramanca direnişi karşısında çok zayiat verdiler. Bu çarpışmalarda Rus ölüleriyle dolan dereye “Leş Deresi” denir. Rus birlikleri Tunceli halkının kahramanca mücadele ve direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kaldılar. Cumhuriyet devrinde bu bölge önce “Dersim” sonra da “Tunceli” ismiyle il oldu. Tunceli ili 30 Aralık 1946’da kurulmuştur.

Tunceli Nerededir?

Tunceli Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Havzasında yer alan Tunceli, doğusunda Bingöl, güneyinde Elazığ, kuzeyinde Erzincan, kuzeydoğusunda da Erzurum illeri ile çevrilidir. Tunceli 82.498 nüfuslu bir ildir.

Tunceli Hangi Bölgededir?

Tunceli ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.

Tunceli de Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu kenti olmasına karşın yapısal açıdan çok farklılıklar bulunan Tunceli, kendine has yaşayış tarzına sahiptir. Elti Hatun Camii, Baysungur Camii, Korluca Köyü Hanı gibi tarihi yapıları bulunan kentin aynı zamanda doğul güzellikleri de çok fazladır. Egzotik ve bilinmeyen olmasından dolayı yabancı turistlerin ilgisi her geçen gün artmaktadır.

Kaynak: Wo liegt

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here