Yason Burnu Nerede, Nasıl Gidilir

Doğu Karadeniz Bölgesinin Ordu İli, Perşembe ilçesi sınırlarında bulunan Yason Burnu, küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır. Yasan Buru her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Burada su sporları ve dalgıçlık yapılmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan Yason Burnu turizm merkezi içinde Panaya Kilisesi bulunmaktadır. Panaya Kilisesi Karadeniz Bölgesinde deniz kenarında yer alan tek kilise olma özelliğine sahiptir. Kilise 1868 yılında bölgede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından inşa edilmiştir. 2004 yılında restore edilen Panaya Kilisesi günümüzde ziyarete açıktır. Yason Burnu yarımadasının hemen 300 metre batısında yer alan oya gibi işlenmiş kıyıya ve antik çağdan kalma balık havuzlarına sahip olan Sülü Burnu görmenizi tavsiye ederim.

Yason Burnu Nerede?

Yason Burnu, Ordu’nun Perşembe ilçesine bağlı Çaytepe Mahallesinde bulunur. Ordu kent merkezine 28 km, Perşembe ilçesine ise 15 km uzaklıkta bulunur.

Yason Burnu Nasıl Gidilir?

Eski Ordu-Samsun karayolu üzerindedir. Ordu kent merkezine 28 km, Perşembe ilçesine ise 15 km ve Çarşamba Havalimanı’na 100 kilometre  uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here