Yatağan

Yatağan Muğla iline bağlı bir ilçedir Yatağan ilçesi Muğla il merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Deniz kıyısında yer almamasından dolayı Yatağan ilçesi turizm açısından pek gelişmemiştir. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Yatağan ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Stratonikeia Antik Kenti: Yatağan  ilçe merkezine 8 km uzaklıkta Yatağan- Milas karayolu üzerinde yer almaktadır. Karia Bölgesinin önemli kentlerinden olan antik kent adını Seleukos Kralı Antiokhos’un karısı Stratonike’den almıştır. Bu antik kentte yer alan kale kalıntıları, ana giriş kapısı, oda mezarları, küçük bir tiyatro, küçük bir tapınak ve akropol bölümün bir kısmı günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Yaylaköy Kilisesi:  Yatağan ilçe merkezine 9 km uzaklıkta Eskihisar Köyünde yer almaktadır. Rumlar tarafından yapılan Yaylaköy Kilisesi ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmektedir. Günümüzde bu kilisenin çatısı çökmüş olsa da kalan yapısı ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

İnce Kemer Köprüsü: Eski Aydın karayolu üzerinde bulunan İnce Kemer Köprüsü bir çay üzerine M.Ö. 1. Yüzyılda inşa edilmiştir. Üçkemerli olarak inşa edilen İnce Kemer Köprüsü antik çağdan beri kullanılmaktadır. Su kanalı larak kullanılan tarihi İnce Kemer Köprüsünü ziyaret edebilirsiniz.

Anıt Ağaç: Yatağan ilçe merkezine 24 km uzaklıkta yer alan Bozüyük Beldesinin Pınarbaşı mevkiinde yer almaktadır. Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alınan anıt ağaç 6 metre genişliği ve 30 metre yüksekliği ile görkemli bir görüntü oluşturmaktadır.

1-Muğla Gezi Rehberi

2-Muğla’da Gezilecek 10 Yer

3-Muğla Gece Hayatı

4-Muğla Otelleri ve Muğla Otel Fiyatları

5-Muğla Balayı Otelleri ve Paketler

Muğla Yatağan
Yatağan Hangi Şehirde
Yatağan Haritası
Yatağan Nasıl Gidilir
Yatağan Nerede
Yatağan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz