Yelde Gecesi
Yelde Gecesi Nedir - Gizlice Kutlanan Yelda Gecesi Partilerinde Neler Yapılır..

Neredeyse 2000 yıldan fazla bir süredir İran’da kutlanan Yelde geceleri, aslında gizli bir kutlama değildir. Hatta devlet tarafından bile desteklenmektedir. Ancak bu yılki kutlamalarda 230’dan fazla kişi göz altına alınmıştır.

İran’ın halkı olan Farslılar tarafından 2000 yıldan fazladır her yıl 20 Aralık’ı 21 Aralık’a bağlayan gece kutladıkları Yelda gecelerinde genellikle karpuz ve meyve yenip sabaha kadar sohbet edilir. Ancak bu yılki kutlamalarda bazı İranlı gençler, içkilerini alıp kadınlı erkekli evlerde parti yaptılar. Tabi bu durum yerel güvenlik güçlerinin kulağına gidince evlere baskın yapıldı ve içkili parti yapan 230 civarında İranlı tutuklandı. Tutuklananların kefaletle serbest bırakıldığı bilgiside verildi.

Yapılan araştırmalara göre Roma İmparatorluğu zamanında bile Yelda geceleri Yunanlıları etkilemiş ve Yelda gecesinin izleri Romalıların Saturnalia ve Sol Invicta şenliklerinde görülmüştür. İran İslam devleti rejiminin hükmettiği 1970’li yıllardan bu yana ise, bu önemli gecede genelde partiler yasaklanmış ve dost muhabbeti şeklinde evlerde kutlanmasına izin verilmiştir.

2 YORUMLAR

  1. Yelda gecelerinde neden milleti tutuklarlar anlamak mümkün değil. Yav zaten herşey kısıtlı bari bırak adam evinde kutlama yapsın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here