Yılanlı Sütun

İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Sultan Ahmet Meydanı’nda bulunan ve Hipodrom’dan kalan birbirine dolaşmış üç piton yılanın tasvir edildiği bronzdan yapılmış Antik Yunan anıtıdır.

Yılanlı Sütun Nerede

Bu sütün m.ö 5.yüzyılda zafer anıtı olarak inşa edilmiştir. Pletea Savaşı zaferle sonuçlanınca istila edilen bölgeden toplanan bronz eritilerek bu eser inşa edilmiştir.

Delfi Tapınağı’nda Yılanlı Sütun’un temeli

Bu sütün ile ilgili çeşitli efsaneler anlatılır. Biz sadece iki tanesini kısaca bahsedelim. İlki üç başlı yılanın Apollo tarafında öldürüldüğüne inanılır. İlk yapıldığında çan şeklindeki bir ayaklığın üzerinde bulunan sütunun üst kısmında içinde ateş yanan bir kazan bulunmaktaydı. Sonrasında bu kazan, sütundan ayrılmış ve eritilerek savaş giderlerinde harcanmıştır. Diğer bir efsane ise ünlü imparator Konstantin burada bulunan böcek ve sürüngenlerden korumak amacıyla buraya getirilmiştir. Hatta Konstantin buraya getiriken birçok zorlukla karşılanır akıl sağlığını kaybettiği söylenir.

Surnâme’de yer alan bir minyatürde Yılanlı Sütun

Yılanlı sütün İstanbul ilimizin en önemli eserlerinden biridir. Bu sütün tarihi bakımında çok önemli bir yere sahiptir. Yaklaşık 25-30 asırdır ayakta durmaktadır.  8 metre olan bu eser günümüzde sadece 5 metre kalmıştır. görünmeyen kısmı Sultanahmet Camisi inşası sırasında kaybolmuştur. Hipodorom Meydanında kalan üç eserden biridir. Sultanahmet gezinize mutlaka burayı da eklemelisiniz.

1903 yılında çekilmiş fotoğrafta Sultanahmet Camisi önünde Yılanlı Sütun

Yılanlı Sütun Nerede, Nasıl Gidilir?

  • Tramvay ile: Sultanahmet durağında inerek kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilirsiniz.
  • Otobüs ile: İlimizin birçok yerinde kalkan Otobüsler ile Sultanahmet meydanına ulaşabilirsiniz.
Yılanlı Sütun (1860-1890 yılları)
Yılanlı Sütun’un başı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here