Yıldırım Türbesi

Bursa ilimizin yıldırım ilçesinde bulunan Osmanlı padişahı yıldırım Beyazıt Türbesi ile ilgili gözlemlerimizi ve edindiğimiz izlenimleri sizinle paylaşacağız.

Bursa Yıldırım Beyazıt Türbesi

Burada mezarı olan Yıldırım Beyazıt hakkında size kısa bir bilgi verelim önce. 1360-1403 yılları arasında yaşayan Beyazıt 11 yıl hükümdarlığını sürmüştür. Bu yıllarda birçok başarıya imza atmıştır. En büyük başarısı da Haçlılara karşı yapılan Niğbolu zaferidir ve bunun gibi birçok başarıya imza atan Beyazıt 1403 yıllında Akşehir’de ölmüştür. Önce burada şeyh Mahmut Hayrani türbesine gömülmüştür. Daha sonra oğlu Süleyman Çelebi tarafında Bursa’ya getirilmiştir. Burada ona bir türbe yaptırılmıştır. Genel yapısı dikdörtgen olan kare planlı tonoz şekli, dıştan sekizgen yapılı olan bu yapı üzeri üç kubbeyle örtülü bir revaktan oluşmaktadır. Bu özeliği ile Osmanlı mimarisinde ilk revaklı türbe olunduğu söylenilir. Bu türbe de ortada Beyazıt sağ tarafta oğlu İsa diğer yanında hanımı ve ayak ucunda kim olduğu belli olmayan iki kişi yatmaktadır.

Yıldırım Türbesi Nerede
Yıldırım Türbesi Nerede

Sonuç olarak Bursa ilimize yolunuz düşerse tarihi olarak gezilecek yerler arasına bu türbeyi almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü gerçekten gidip görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyoruz.

Yıldırım Türbesi
Yıldırım Türbesi

Bursa Yıldırım Beyazıt Türbesi Nerede?

Bursa Yıldırım Beyazıt Türbesi, Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Mimarsinan Mahallesinde bulunur.

Bursa Yıldırım Beyazıt Türbesi Nasıl Gidilir?

Bursa Yıldırım Beyazıt Külliyesi, Yıldırım ilçe merkezinde bulunur. Bu nedenle buraya ulaşmak için ilk başta Yıldırım ilçesine ulaşmak gerekir. Yıldırım ilçesi Bursa’nın ikinci büyük ilçesidir. Yıldırım ilçesi Bursa il merkezine 11 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezine yakın olması ulaşım yönünde de rahattır. Şehir merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here