Yıldız Şale Köşkü Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

500 bin metre kareli alanda bulunan Yıldız Şale Köşkü İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan Ortaköy ve Balmumcu semtleri arasında kalan ve muhteşem boğaz manzarası olduğu yerde bulunur. Bizans Döneminde kalma bir korluk olarak günümüze ulaşmıştır.

Yıldız Şale Köşkü Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul fethedildikten sonra Kazancıoğlu Bahçesi olarak adlandırmıştır. Özellikle 4. Murat ve 3. Selim döneminde ilgi odağı olmuştur. 3. Selim tarafında annesi Mihrişah Valide Sultan adına ‘Yıldız’ ismiyle inşa ettirdiği köşkten dolayı bu şekilde anılmaya başlanmıştır. İlerleyen yıllarda birçok Osmanlı padişahı tarafında eklemeler yapılmıştır. Son olarak Sultan Abdülhamid zamanında Yıldız Sarayı adını alarak dördüncü yönetim merkezi olarak kullanılmıştır.

Yıldız Şale Köşkü Sokağı

3 katlı olan köşk 60 oda ve 4 salonu bulunmaktadır. ince bir işçilik ve mimari bir harika ile işlenmiştir. Köşkün zemininde 400 metrekareden daha büyük tek parça halinde Hereke halısı kaplamaktadır. Yine tavan süslemeleri dikkat çekicidir.

Yıldız Şale Köşkü iç Görüntüsü

Cumhuriyet dönemi ile birlikte yapı işlevini kaybetmiştir. Bir ara kumarhane olarak işletilmiş. Fakat bu çok kısa sürmüş. Daha sonra konukevi olarak önemli bir ismi ağırlamıştır. Günümüzde ise Milli Saraylar’a bağlanmıştır ve müze – saray olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Yıldız Şale Köşkü İçi

Yıldız Şelale Köşkü Nerede

Yıldız Mahallesi, Beşiktaş/ İstanbul

Yıldız Şelale Köşkü Nasıl Gidilir

Yıldız Köşkü’ne Eminönü – Beşiktaş, Sarıyer – Beşiktaş sahil yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine Anadolu tarafından gelecek olanlar Boğaziçi Köprüsü’nü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ilk olarak Yıldız Parkı tabelalarını takip ederek köşkün yanına ulaşabilirsiniz.

Yıldız Şelale Köşkü Ziyaret saat ve günleri

Yıldız Şale Köşkü’ne Pazartesi ve Perşembe günleri hariç diğer günler ziyaret edebilirsiniz. Kış Dönemi (1 Ekim – 28 Şubat): 09.30 – 16.00 Yaz Dönemi (1 Mart – 30 Eylül): 09.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yıldız Şelale Köşkü Giriş Ücreti

Tam: 10 tl, indirimli: 5 tl

Yıldız Şale Köşkü iç mimarisi
Beşiktaş Yıldız Şale Köşkü 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here