Yumuktepe Höyüğü Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Mersin ili, Toroslar ilçe sınırında bulunan Yumuktepe Höyüğü, geçmişi MÖ 7 binlere  uzanan Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu bölge arkeolojik açıdan büyük öneme sahiptir.

Burası ilk olarak Neolitik Dönemde yerleşim yeri olarak kullanılmış ve daha sonra Hitit, Bizans ve İslami Dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Burada bulunan tarih eserler Mersin Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Günümüze kadar yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Yumuktepe Höyüğünde birçok tarihi kalıntı bulunmuştur.

Yumuktepe Höyüğü Nerede?

Yumuktepe Höyüğü, Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Demirtaş Mahallesi, Soğuksu Caddesi üzerinde bulunur. Toroslar ilçe merkezine yaklaşık 1 km kuzeyinde bulunur.

Yumuktepe Höyüğü Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için için ilk başta Toroslar ilçe merkezine ulaşmak gerekir. Toroslar Mersin ilimize 49 km uzaklıktadır. Buraya ulaşım Şehir merkezinde kalkan arablarla buraya ulaşım sağlanabilir. Ayrıca çevre il ve ilçelerden buraya direk ulaşım sağlanmak mümkündür.

Yumuktepe Höyüğü Ziyaret Saatleri

Yumuktepe Höyüğü, Yaz sezonu boyunca 09:00-19:00, kış sezonu boyunca ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yumuktepe Höyüğü Giriş Ücreti

Yumuktepe Höyüğü Girişi Ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here