Zara

Yüzölçümü 2.456 kilometre kare olan Zara ilçesinin kuzeyinde Koyulhisar, kuzeydoğusunda Suşehri, doğusunda İmranlı, güneyinde Divriği, güneybatısında Kangal, batısında Hafik, kuzeybatısında ise Doğanşar ilçeleri bulunur.

Zara İlçesi

Eski adı Akyar olan bu şehir çevresindeki şehirlere göre daha modern bir yapıya sahiptir. Sivas merkeze olan uzaklığı 75 kilometre olan bu ilçenin toprakları Yukarı Kızılırmak havzasındadır. Bölgedeki en önemli akarsu Kızılırmak’tır. Zara ilçesinde gezilecek başlıca yerler şunlardır:

Tödürge Köyü Eski Camii

Zara ilçesinin batısında ilçeye 13 km mesafede Sivas-Erzincan karayolu üzerinde Kızılırmak’ın iki yakasında kurulu olan Tödürge Köyünde yer almaktadır. Caminin kim tarafından ve ne zaman yapıldığına dair bir bilgi yoktur. Cami; mihraba dikey dikdörtgen planlıdır. Caminin orijinal minaresi ahşaptır. 2014 yılında ahşap minare yerine betondan minare yapılmıştır. Camii çok iyi durumdadır ve halen kullanılmaktadır.

Yayıközü Köyü Camii

Zara ilçesine bağlı Yayıközü Köyünde bulunmaktadır. Yapı, tek mekândan oluşmaktadır. Kare planlıdır. Caminin minaresi yoktur. Cami içinde tek dikkat çeken yapı süslemeli mihrabıdır.

Zara Konakları

Zara ilçe merkezinde çok sayıda tescillenen tarihi konak bulunmuştur. Bu konaklar genellikle 20. Yüzyıla aittir. İki katlı ve ahşap yapılardır. Bu konaklar şunlardır: Seyfullah Paşa Konağı, Sami Paşa Konağı, Nufların Konağı ve Murat Paşa Konağıdır. Bu konaklar günümüzde kullanılmıyor. Bu konakların çoğunun onarıma ihtiyacı vardır.

Tödürge Gölü

Zara ilçe sınırlarında bulunan Tödürge Gölü ilçenin en büyük gölüdür. Tödürge Gölü Demiryurt Gölü olarak da bilinir. Tödürge Gölü; 3.3 km yüz ölçümüne sahiptir. Tödürge (Demiryurt) Köyünde bulunmaktadır. Tatlı suya sahip göl içinde 17 çeşit balık bulunmaktadır. Göl üzerinde çok sayıda kuş türünü gözlemlemek mümkün. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından her yıl Tödürge Gölünde çeşitli su spor yarışmaları düzenlenmektedir. Birçok su sporu için elverişli olan Tödürge Gölünde güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here