Atkaracalar

Atkaracalar ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 105 km uzaklıktadır. Buraya ulaşım rahattır.

Çankırı’nın İlçeleri

Atkaracalar ismi ile ilgili şöyle bir rivayet anlatılır. 4.Murat Bağdat seferine çıkaraken ilçemizin bulunduğu yerde biraz mola verir. Burada mola verildiğini duyan yöre halkı atlarına binip 4.Murat’ın yanına giderler. 4.Murat şaşırır. Burada askerler mi var diye sorar? Cevap olarak ise hayır padişahım burada Karaca halkı yaşar çok güzel at yetiştirirler. 4.Murat halka dönüp şöyle der: bundan böyle buranın ismi Atkaracalar olacaktır.

Atkaracalar Nerede

Atkaracalar’da Gezilecek Yerler

Hoşislamlar Türbesi: İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Dumanlı dağın eteğinde kurulmuştur. Bu türbede Şeyh Hamza Sultan gömülüdür. Şeyh Hamza sultan burada kendi adına bir cami yaptırır. Hatta ilk Cuma namazını da kendisi kıldırır. Burada yöre çocuklarına okuma yazma öğretmek amacı ile eğitim yuvası açar. Bu yöreye birçok hizmet eden Şeyh Hamza Sultan ölürken buraya gömülmüş. Her gün yüzlerce ziyaretçisi gelir.

Hoşislamlar Türbesi
Hoşislamlar Türbesi

Balıklı Göl: İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Ilıpınar Köyünde Balıklı Göl bulunmaktadır. bu balıklı göl’de asker balıklar diye tabir edilen balıklar yaşar. Bu balıklar vücutların her yerinde yara bulunmaktadır. Bu yaraların sebebi şöyle rivayet edilmektedir. Eskide burada balıklar vardı. Fakat bu balıklar vücutlarında yara yoktu. Çanakkale savaşında bu balıkların sayısı azaldı gün geçtikçe savaş bitiminde bu balıklar geri döndü. Fakat geri döndüklerinde vücutlarında yaralar oluşmuştu. Balıklar o günden sonra Asker balık tabiri kullanılmıştır. Buraya yaz mevsiminde birçok ziyaretçi gelmektedir. Özellikle burada bulunan balıklar kutsal kabul edilmektedir. Özellikle ramazan ayında birçok kişi ziyarete gelir.

Balıklı Göl
Balıklı Göl Nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here