iran
iran

Instagram üzerinde seyahat rotalarını paylaşan Gezgin @burcinovski , İran şehri Isfahan’da kaldığı hostta karşılaştığı manzarayı siz değerli okurlarımız için paylaştı. Kendisine teşekkür ediyoruz. Instagram üzerinden kendisini takip edebilirsiniz.

Yol hikayeleri Yol bilmem kaç; 

Tebriz’den İsfahan’a geldiğimizde sabah 7 civarlarıydı ve çöle yaklaştığımız için gecenin ayazından sonra sabah da buz gibi bir hava vardı. (Gece polar üstüne mont üşütürken öğlen saatlerinde tshirtle terleyebiliyorduk.) Daha önceden haberleştiğimiz Samoil’in evine misafir olacaktık. (Kısaca bahsetmem gerekirse İsfahan’lı, babası hayatta değil, 23 yaşında, evli, birarada aileleriyle yaşayan 3 erkek kardeşin en büyüğü) Normalde host-guest mantığında beklentiler iki taraf içinde yüksek değildir, temel ihtiyaçların görülmesi için uygun ortam oluşması keyfli bir konaklamaya yeterlidir. Samoil’le telefonda haberleşmiştik ve bizi karşılayıp eve götüreceğini kendisinin sonra ayrılıp işe gideceğini söyledi.

iran
iran

Ki bu normal olanıydı çünkü hafta içi mesai günü gitmiştik. (Hafta sonu gitsek dahi host içinden gelmedikçe gezdirmek zorunda değildir misafirini). Buluşma yerine Samoil kardeşiyle gelmişti ve bizi motorla alacaklarını söylediler. Erkan’la birbirimize bakıp “yola çıktık ve yola ayak uyduracağız mecbur” bakışı attıktan sonra bindik motorlara. Bilen bilir macerayı her ne kadar sevsem de güvenliği elden bırakmamaya gayret ederim.

Kasksız olarak artçı olarak motora bindik ve sırtlarımızda 17 kilo civarında çantayla bir dönüşte savrulup düşmeye çok müsait bir pozisyon. Neyse bikaç tehlikenin ardına eve gittik normal bir şekilde 🙂 gariplikler eve girişte başladı. Samoil’in kardeşi Hossein hızlıca bir şekilde ön kapıdan girdi ve abisi de bize arka tarafa doğru kendini takip etmemizi söyledi. Arkaya doğru gittiğimizde tek girişli eski bir kapıdan bizi müthiş dağınıklıkta ve biraz pis bir odaya aldı.

Bizim hosttan beklentimiz yatak yoksa mat ve tulumları serip uyumamız için bikaç metrelik bir alan ve tuvalet-banyoyu kullanarak temizlenmek. Ondan önceki iki gün rahat uyuyup duş alamadığımız için özellikle duşa ihtiyacımız vardı. Fakat öyle bir eve gelmiştik ki ne duşu ne tuvaleti kullanamıyorduk. Kalacağımız oda haricinde bir yer kullanma şansı sunulmuyordu.

Aç mısınız diye sorduğunda eh işte cevabından sonra keşkek gibi kıvamlı bir şey getirdi hem tuz hem şeker karıştırılarak yenilen, hayatımda böyle tatsız bir şey yemedim ama hala sorun yok biz oraya kültür keşfetmeye gitmiştik. Tabağın bir kısmını çaktırmadan Erkan’ın tabağa ekledim de sağolsun yok demedi kurtardı beni 🙂 baktık tuvalet, banyo kullanamayacağız dışarı çıkalım hem bir yol bulalım hem de gezmeye başlayalım dedik.

Ki İsfahan en merak ettiğim şehirlerdendi. Merak ettiğim kadar da varmış; tarihine, dokusuna hayran kaldım. (Merak edenle ayrıntıları paylaşabilirim) Çantaları eve bırakınca gezmek için daha hızlı davranıp şehrin merkezindeki gidecek yerleri bitirdik. Sonraki planımız daha da güneye çöle doğru Yezd veya Şiraz’a gitmekti.

Saatte bir yandan akşam olmuştu ve napalım diye konuşurken kararımızı oralara gitmeye çevirdik ve oradaki hostlarla iletişime geçtik. İkisi de müsait olduğunu söyledi. Ki Yezd’de ki host için çok heyecanlıydık ve aynı zamanda Türkiye’de yaşayan İran’lı bir arkadaşımın kardeşiydi. Bizi bekliyordu ve telefonda bize çok güzel enerji vermişti.

Samoil’le konuşup karar değiştirdiğimizi, gece diğer şehirlere gideceğimizi, misafirperverliği için teşekkür ettikten sonra evden çantalarımızı alıp getirdi. Saat geceye dönmüştü ve otostop güvenli olmayacaktı bu sebepten otogara gittik iki şehir için de otobüslerde yer yoktu. Sadece Tahran’a otobüs vardı ve biz nedense acilen şehirden ayrılmak istiyorduk.

Tahran’da rotamıza ters kalıyordu Güney’i bitirdikten sonra kuzeye çıkmayı planlıyorduk. Saat gece 11 olmuştu ve napalım derken Tahran’da yollardan tanıştığım sonrada kardeş derecesinde yakın arkadaş olup farklı ülke ve şehirlerde buluştuğumuz Siavash’ı arayıp durumu anlattım hiç durmayın buraya gelin dedi. Ve yatak yüzü göremediğimiz üçüncü uykusuz gece başlıyordu bizim için 🙂 devamı başka bir hikayede paylaşmaya….

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here