wanderluster.melike - artvin
wanderluster.melike - artvin

Merhaba sevgili okuyucular. Bugün sizlere çok değerli bir Gezgini kendi cümlelerinden tanıtacağız. Wanderluster Melike. Kendisini Instagram sayfasından da takip edebilirsiniz.

Herkese merhabalar,

Ben 32 yaşında, Bursalı, kamp yapmayı, doğa yürüyüşlerini, gezmeyi ve özellikle fotoğraf çekmeyi bir tutku haline getirmiş bir gezginim. Dişeti hastalıkları uzmanıyım fakat iki yıl önce mesleğimi bırakıp farklı bir sektöre atıldım. Eskiden kamuda çalıştığım için neredeyse her tatili gezme açısından değerlendiriyordum.

Melike - etiyopya
Melike – etiyopya

Son zamanlarda düzenim değiştiği için eskisi kadar gezemesem de elimden geldiğince yeni yerlere gitmeye çalışıyorum. Türkiye’de en sevdiğim bölge Rize ve Artvin yaylaları. Yaklaşık 8 yıl önce ilk kez bir turla katıldığım geziden sonra Rize’ye aşık oldum. Sürekli gidegele orada bir çevrem oluştu ve her gittiğimde önceden görmediğim yaylalara gitmeye çalışıyorum. Gerçi son gittiğim sefer içim biraz acıdı. Sosyal medyanın bu kadar popülerleşmesiyle yaylalar çok kalabalık olmaya ve çevre kirliliği problemi yaşamaya başladı. Bu yazıyı okuyan herkesin daha da bilinçlenmesini umarım. Dağcıların bir sözü vardır: ‘’Sadece ayak izini bırak’’. Bunu yapabiliyorsak ne mutlu bize…

hiva
hiva

İlk kez yurtdışına 10 yaşındayken ailemle Barcelona’ya gitmiştim. Gezmeyi sevmeyi ailem bana aşıladı diyebilirim. Yurtdışında özellikle çok tehlikeli bir ülkeye gitmiyorsam kendim plan yapmaya çalışıyorum. Ara sokaklarda kaybolmayı seviyorum. Tam bir plan canavarıyımdır. Günlük, hatta saatlik planlar yaparım. Günbatımını nerede karşılamalıyım, fotoğraf açısından neresi uygundur veya dinlenmelerimi hangi kafede yapabilirim mutlaka araştırırım yerli ve yabancı blogları.

japonya2
japonya2
japonya
japonya

Şu ana kadar 14 ülkeye gittim, en çok sevdiğim ülkeler ise Japonya ve Moğolistan. Japonya’ya ilk gittiğimde gönüllü çevre kampına katılıp sonrasında 10 gün kendim gezmiştim. Sonraki iki seyahatimde de yaz ve kış festivallerine katıldım ve kırsal alanda daha az bilinen yerlerini keşfettim. Açıkçası artık Japonya ikinci memleketim gibi oldu. İlk gittiğimde Kyoto’da Japon bir arkadaşla stüdyoda geyşaya dönüşmüştük kostüm ve makyajla. Sonrasında da sokakta turistik el arabasıyla bizi gezdirmişlerdi. Sokakta bizi gören turistler gerçek geyşa zannedip fotoğrafımızı çekiyorlardı. Bizse dişlerimizi göstermemek ve gülmemek için kendimizi zor tutuyorduk.

verçenik
verçenik

Gülünce beyaz fondötenden dolayı dişlerimiz sarı gözüküyordu çünkü. En mutlu olduğum anlardan biriydi. Tabi gezilerde aksilikler de yaşanabiliyor bunları göze almak lazım. Ama sonrasında tatlı birer anıya dönüşüyor hepsi. Mesela Rize’de bir dağcılık kulübünün Verçenik Dağı’na tırmanış şenliğine katılmıştım ağustos ayında. Verçenik yaylasından kamp yüküyle yürüyüşe başladık ve yağmur da yağmaya başladı. Kamp alanına vardığımızda ıslanmıştık ve bir an önce çadırları kurma derdindeydik. O gece gök gürültüsü eşliğinde şiddetli yağmur yağıyordu sonrasında ise bir baktık ki kar yağışı başlamış. Sabaha kadar 10 cm. kar yağmıştı ve sabaha kadar her saat başı alarm kurup çadırı temizlemek zorunda kalmıştım.( Kar çok birikirse çadırın üstünde çadırı patlatabilir veya çadır etrafındaki karı temizlemezseniz hava alamaz ve içerde ıslanma oluşur.)

moğolistan
moğolistan

İkinci çok sevdiğim ülke ise Moğolistan’dı. Hem atalarımın at sürdüğü toprakları küçüklüğümden beri merak ediyordum hem de uçsuz bucaksız topraklarında hiç hissetmediğim kadar özgürlüğü hissetmiştim. İlgimi çeken yerler daha çok fotoğraf açısından zengin, doğası ve coğrafik oluşumları ilginç yerler. Ayrıca gittiğim ülkenin dilini en azından birkaç kelime de olsa öğrenmeye çalışıyorum. Böylece yerel halkla daha iyi kaynaşabiliyorum.

kapadokya
kapadokya

Pandeminin bir an önce geçmesini bekleyip yeni planlar yapmaktayım. Fotoğraflarımı ve gittiğim yerleri merak edenler varsa instagramda @wanderluster.melike hesabını takip edebilirler. Benimle röportaj yaptığınız için de teşekkür ederim.

wanderluster.melike - artvin
wanderluster.melike – artvin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here