Kaçkar Dağları Hangi İlimizde?
Kaçkar Dağları Hangi İlimizde?

Kaçkar Dağları, Türkiye’nin kuzey doğusunda, Karadeniz kıyısında, Kaçkar masifi bulunmaktadır. En yüksek tepe olan Kaçkar Dağı, deniz seviyesinden 3932 metreye çıkar. Kuzeyde bu masifin giriş kapıları Çamlıhemşin ve Ayder köyleridir.

Kaçkar Dağları Hangi İlimizde?
Kaçkar Dağları Hangi İlimizde?

Bu harika masif bazen yaz aylarında onu sık sık giydiren sis ve bulutların halesini terk ederek cazibesini tam olarak ortaya çıkarır. Türkiye’nin bu bölgesinde özellikle nemli olan iklim, yoğun ve çeşitli bir bitki örtüsünün gelişmesine olanak sağlamıştır. Her yerde bulunan su, sellerde, göllerde ve şelalelerde mutlu bir şekilde akar.

Avrupa ile Asya, Doğu ile Batı arasında bir bağlantı olan Türkiye, her zaman bir temas ve kaynaşma ülkesi olmuştur, böylece çok büyük medeniyetler doğurmuştur. Türkiye, kuzeyde Karadeniz ve güneyde Toroslar boyunca uzanan iki dağ silsilesinden oluşmaktadır. Bu iki dağ silsilesi Doğu Anadolu’da buluşur ve yanlarında İncil’e göre Nuh’un Gemisinin karaya oturduğu ülkenin en yüksek noktası (5165m) olan efsanevi Ağrı Dağı volkanik bir kütlenin hakim olduğu bir dizi yayla oluşturur.

Kaçkar dağları nerededir?
Kaçkar Dağları ne zaman milli park oldu?
Kaçkar Dağı Milli Parkı hangi ilde?
Kaçkar Dağı volkanik dağ mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz