Ülkemizde bulunan Doğal anıtlar

Ülkemizde birçok doğal anıt ve yapay anı bulunur. Öncellikle doğal anıt nedir bu soru ile başlayalım.

Türkiye’de ki Doğal Anıtlar

Doğal Anıt: Kendiliğinden oluşan yapılardır. Yani insan eli değmeden iç ve dış kuvvetler tarafından aşındırıp biriktirmesi sonucu oluşur.

Bunlar ülkemizde mağara, Şelale, Dağ, Peri Bacaları ve traverten olarak çıkmaktadır. Bizde siz değerli okurlarımız için 10 tane doğal anıt seçtik umarım beğenirsiniz.

1-Pamukkale Travertenleri – Denizli

Pamukkale

Pamukkale ilçesinin en önemli yeridir. Pamukkale’ye gelip de travertenleri görmeden gidilmez. İlçeye masal gibi beyazlığını veren travertenler güzelliği, albenisi ve harikulade atmosferi ile dikkat çekmektedir.Kimyasal reaksiyon sonucu çökme ile meydana gelen kayaların termal suyun hava ile birleşmesi sonucu kalsiyum karbonat birikir.

Böylece travertenler beyaz pamuk gibi olan eşsiz bir güzelliğe kavuşur. Pamukkale travertenlerini temizliğe dikkat ederek gezebilirsiniz.

Adeta bir cennet köşesinde geziyormuş hissi veren travertenlerde harika manzaralara sahip fotoğraflar çekebilirsiniz. UNESCO Dünya Miras listesinde alan Pamukkale Travertenlerini Denizli gezinizde ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

2-Göreme Tarihi Milli Parkı – Nevşehir

Göreme Tarihi Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir

Orta Anadolu Bölgesinde Hasan Dağı ve Erciyes Dağı arasındaki volkanik bölgede yer alan Göreme Tarihi Milli Parkı volkanik tüften oluşan muhteşem bir manzaraya sahiptir. Göreme Tarihi Milli Parkı Nevşehir ilinin Avanos ilçesinde Göreme Beldesinde yer almaktadır.

Nevşehir il merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Göreme Tarihi Milli Parkı içinde tarihi öneme sahip çok sayıda yapı bulunmaktadır. Göreme Tarihi Milli Parkı içinde gerçek adı Aya Lonnes olan Saklı Kilise, bölgenin en önemli turistlik noktalarından biri olan Göreme Vadileri, Göreme Açık Hava Müzesinden başlayıp Kermil Tepesine kadar devam eden Zemi Vadisi, Elmalı Kilisesi, Fırkatan Kilisesi, Sarnıç Kilise, Yamalı Kilise, Meryem Ana Kilisesi ve Güvercinlik Vadisi bulunmaktadır.

Doğanın ve tarihi buluştuğu muhteşem güzelliğe sahip Göreme Tarihi Milli Parkı görülmesi gereken yerlerdendir.

Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri

3-Kapadokya Bölgesi – Nevşehir

Kapadokya

Kapadokya Nevşehir ilimizde bulunan harika bir doğal yapıdır. Burası aslında bir bölgedir. Bu bölgede birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur.

Burada 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin dış kuvvetler tarafında aşındırması sonucunda ortaya çıkan bir bölgedir.

Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip gezmelisiniz. Özellikle burada bulunan Balon turları ile bölgeyi turlayabilirsiniz.

4-Nemrut Dağı Milli Parkı – Adıyaman

Nemrut Dağı

İl merkezine 70 km uzaklığında bulunan Nemrut Dağı Dünyanın 8. Harikası bilinir. Bu dünya harikasını mutlaka görmeye gelmelisiniz. Gelirken rahat kıyafet giyin. Özellikle ayakkabılarınız rahat olsun. Akşamüstü gidecekseniz yanınıza mutlaka kalın bir kıyafet de alınız.

İlçeden buraya Nemrut Dağı turlar yapılıyor. Bu turlara Katılabilirsiniz. Nemrut Milli Parkı ücretli olup Ücreti de 13 tl’dir. Öğrenci iseniz ayrı bir indirim vardır. Nemrut Dağına çıkmak her baba yiğidin harcı da değildir.

Uzun ve engebeli bir süreç sizi bekliyordur. Eğer yaşlı, kalp probleminiz varsa veya engeli kardeşlerimiz varsa hiç sıkıntı etmeyin burada ücret karşılığında binek hayvanlarla gidilebiliyor. Parka çıktığınızda birçok heykel ve kalıntı ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu heykellerden bir iki tanesinden bahsedelim. Aslan Heykeli: Güç sembolüdür.

Kartal Heykeli: Her yerde gözü var anlamındadır. Bunun gibi birçok heykel ve kalıntı görmek mümkündür. Nemrut Dağında güneşin doğuşu ve batışını seyretmek çok ayrı bir duygudur. Nemrut dağında inince orada bir cafe bulunur. Üşüyenler yada yorulanlar olursa gelip burada oturup çay içilebiliyor.

Ayrıca burada hediyelik eşyaların satıldığı bir dükkan bulunuyor. Bu dükkanda Çok güzel küçük heykeller bulunur. Gelirken hediyelik olarak bunları getirebilirsiniz. Ayrıca burada konaklama yerleri bulunmaktadır.

5-Hattuşaş Antik Kenti– Çorum

Hattuşaş Antik Kenti

Leblebi’nin başkenti Çorum ilimizde bulunur. 1986 yıllında UNESCO Dünya Kültür Miras listesine  alınmıştır. Hititlerin başkenti olarak bilinir.

Burada Hititlere ait birçok tarihi yapı görmek mümkündür. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp bu antik kenti görün.

6-Cennet – Cehennem Mağaraları – Mersin

Cennet – Cehennem Mağaraları

Cennet- Cehennem Mağaraları, İki adet çukur veya çöküntü diyebileceğimiz bu yapı gerçekten dikkat çekicidir. Mersin ilimizde bulunan bu yapı Antik Çağdan günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

Bölge, zaman içerisinde yer altı sularının kireç tabakasını eritmesi sonucu meydana gelmiştir. Buraya gelen bireyler bu mağaraları gezerken burada hissettikleri duygu şu oluyor.

Bu mağara sanki onları alıp çok geçmiş tarihe götürmektedir. Kesinlikle herkesin gelip görmesi gereken harika bir yapıdır.

7-Cilo Dağları – Hakkari

Cilo Dağı

Cilo Dağı Doğu Anadolu Bölgemizin Hakkari şehrin sınırları içerisinde bulunur. Ağrı Dağından sonra ülkemizin en yüksek ikinci büyük dağıdır.

Yüksekliği yaklaşık olarak 4135 metredir. Bu dağda hiçbir zaman kar erimez. Cilo dağı Tektonik faaliyetler sonucunda oluşmuş bir dağdır. Buraya yolunuz düşerse bu dağı mutlaka tırmanmaya gelin.

8-Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Manavgat Çayı üzerinde bulunan Manavgat Şelalesi yüksekten akan suları ile harika bir güzellik oluşturuyor.  Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi ihtişamlı görüntüsü ve yemyeşil çevresi ile göz dolduruyor.

Manavgat şelalesinde muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca şelalenin çevresinde bulunan ağaçlarla kaplı yeşil alanda şelale manzarasına karşı piknik yapabilirsiniz. Manavgat şelalesinin etrafında kafe ve restoran bulunmaktadır.

Şelale manzarasına karşı oturup çay içmenin ya da yemek yemenin tadına varmalısınız. Keyifli zamanlar geçireceğiniz bu doğal güzelliğe sahip Manavgat Şelalesini gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

9-Van Gölü

Vangölü

Van Gölü, Bitlis sınırları içerisinde bulunan Nemrut Volkan Dağın patlaması sonucu oluşan kraterde birken su sonucunda oluşmuş bir göldür.

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van gölünün suyu tuzlu ve sodalıdır. Van Gölü suyunun tuzlu olmasından dolayı bölgenin sert iklimine rağmen donmaz. Gölün tuzlu ve sodalı olması canlı türünün çeşitliğine engeldir.

Gölün içeresinde; Çarpanak, Akdamar, Kuş ve Adır adaları bulunmaktadır. Her biri ayrı tarihi ve doğal güzelliklere sahip turistlik adalar görülmeye değer yerlerdendir.

10-Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Alanya ilçesinde bulunan Damlataş Mağarası; Damlataş Plajına 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1948 yılında liman çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Damlataş Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir.

Mağara içerisinde bulunan sarkıtlar ve dikitler büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Damlataş Mağarasının doğal güzelliği dışında astım hastalığına iyi gelen havası ile ünlüdür. Karbondioksit ve yüksek nemli havasından dolayı astıma iyi geldiği söylenmektedir.

14 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here