Adana Gezilecek Yerler

Adana Akdeniz Bölgesinde bulunur. Adana Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 30 Yer! 1.7 milyon nüfusu ile Ülkemizin en kalabalık 5. büyük ilidir. Ülkenin önde gelen ticaret Kültür Merkezlerinden biridir.

Orta doğu ile ülkemiz arasında önemli bir ulaşım noktasıdır. ülkemizin Tarım kenti olarak da bilinmektedir. Adana denilince akla ilk yemek gelmektedir. bunun dışında tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri buraya gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Adana da gezilecek sayısız yer bulunmaktadır. Bu mekanların hepsini uzun uzun yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi siz değerli okurlarımız için Adana da Gezilecek 10 yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında bize yazın.

Adana

Sabancı Merkez Camii

Seyhan ilçesine bağlı Reşatbey Semtinde Seyhan Nehri kıyısında yer almaktadır. 1998 yılında hizmete açılan Sabancı Merkez Camii, ülkemizin en büyük camisidir. Klasik Osmanlı mimarisi örnek alınarak yapılmıştır. Sabancı Merkez Camii; 28 bin kişilik olarak yapılmıştır. Sabancı Merkez Camisinin mimarisinde yer alan her bir parça bir şeyleri simgelemektedir.

Caminin; 4 mezhebi ve 4 halifeyi simgeleyen 4 yarım kubbesi, İslam’ın 5 şartını simgeleyen 5 kubbesi ve İmanın 6 Şartını simgeleyen 6 minaresi bulunmaktadır. Caminin 32 metrelik kubbesi; İslam’ın 32 farzını, avluda yer alan 28 kubbe; Kuran’da adı geçen 28 peygamberi, 99 metrelik minareler; Allah’ın 99 ismine ve ana kubbede bulunan 40 pencere ise; 40 rekat namaza ve Hz Muhammed(sav) peygamber olma yaşına karşılık gelmektedir. Bütün bunlar düşünülerek yapılan cami; şaşırtıcı bir güzellik oluşturmaktadır.

Merkez Park

Merkez Park-Adana

Seyhan ilçesinde Sabancı Merkez Camisinin güneyinde yer almaktadır. Seyhan Nehrinin her iki yakasına kurulu olan Merkez Park 33 hektarlık alanı ile ülkemizin en büyük parkıdır. 2004 yılında hizmete açılan Merkez Parkta çok sayıda bitki ve ağaç türü bulunmaktadır. Ayrıca park içinde çocuk oyun alanı, 12 tane havuz, paten pisti, dinlenme terasları, anfitiyatro, bisiklet ve koşu parkurları da bulunmaktadır. Seyhan ilçesi ziyaretinizde Merkez Parkta keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Taş Köprü

Seyhan Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taş Köprü Adana ilinin Seyhan ilçesini ve Yüreğir ilçesini birbirine bağlar. Taş Köprü 117-138 yılları arasında Roma İmparatoru Hadrian tarafından inşa edilmiştir. Köprünün kitabesinde yer alan bilgilere göre Taş Köprü’nün mimarı; Mimar Aujaentius’tur.

Daha sonraki dönemlerde Roma İmparatoru Justiyen tarafından onarılmıştır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Taş Köprü dünyada halen kullanılan en eski tarihi köprü olma özelliğine sahiptir. Taş Köprü; 310 metre uzunluğa, 11 metre genişliğe ve 21 göze sahiptir. Fakat günümüze bu köprünün 14 gözü ulaşmıştır. En son 2007 yılında restore edilen Taş Köprü araç trafiğine kapatılmış ve sadece yayalar tarafından kullanılmaktadır.

Büyük Saat Kulesi

Seyhan Büyük Saat Kulesi

Seyhan ilçe merkezinde Ali Münif Caddesinde yer almaktadır. Büyük Saat Kulesi; Abidin Paşa tarafından 1882 yılında inşa edilmiştir. 32 metre uzunluğa sahip olan Büyük Saat Kulesi ülkemizin en uzun saat kulesi olma özelliğine sahiptir.

Adana ilinin simgesi olan Büyük Saat Kulesi yapıldığı dönemde modernleşmenin simgesi olarak yörede önem kazanmıştır. Osmanlı mimarisine uygun olarak yapılan saat kulesi kare prizma şeklinde tuğladan inşa edilmiştir. Seyhan ilçesinin merkezinde yer alan bu heybetli yapı büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

Adnan Menderes Bulvarı

Adnan Menderes Bulvarı

Çukurova ilçesinde Seyhan Gölü kenarında yer alan bir bölgesidir. Ormanlık alanlara sahip Adnan Menderes Bulvarı muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir. Özellikle piknikçiler ve doğaseverler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Çukurova ilçesine gelmişken Adana Kebabını yemeden dönmek olmaz. Burada muhteşem manzaraya karşı oturup meşhur Adana Kebabını yiyebilirsiniz. İlçenin Turgut Özal Bulvarı ve Süleyman Demirel Bulvarı kebapçıları, restoranları, eğlence mekânları ve gece hayatı ile günün her saati hareketlidir.

Kazancılar Çarşısı

Kazancılar Çarşısı

Seyhan ilçe merkezinde Ali Münif Caddesinde yer almaktadır. Saat kulesinin hemen yanında bulunur. Bakırcılar ve kazancılar çarşısı olarak bilinmektedir.

Adana ilimize gelipte bu çarşıda alışveriş yapmadan geri dönerseniz çok şey kaybedersiniz. İlimizin sembolü olmuştur. İstanbul için Kapalı çarşı ne ise Adana ilimiz içinde Kazancılar Çarşısı da o dur.

Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Adana kent merkezinde bulunan bu cami 16. yüzyılda Ramazanoğulları beyliği tarafında inşa edilmiştir. Bu cami aynı zamanda Ramazanoğulları Camisi olarak da bilinir. Selçuklu mimarisi ile yapılan cami günümüzde sağlam bir şekilde ulaşıp ibadete açıktır. Buraya yolunuz düşerse kesinlikle ziyaret edin.

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana kent merkezinde bulunur. Buraya giderseniz içeri girer girmez burada bulunan eserler adeta bir zaman makinesi olup sizi kaç yıl öncesine götürecektir. Burada çok sayıda eser vardır. Bu eserler birçok farklı kültüre aittir. Burayı gördükten sonra Adana şehrine farklı bir gözle bakacaksınız.

Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti

Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya Köyü yakınlarında yüksek kayalıklar üzerine kurulmuştur. Anavarza Antik Kentinin tarihi MÖ. 1. Yüzyıla dayandığı tahmin edilmektedir.

Anavarza Antik Kenti; Asur, Roma, Bizans, Abbasi ve Ramazanoğluları gibi devletlere uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapmıştır. Bu antik kentte her medeniyete ait yapı kalıntıları bulmak mümkün. Günümüzde açık hava müzesi olarak faaliyet veren Anavarza Antik Kentinde bulunan kaya mezarları, kilise, su sarnıcı, surlar, kale, mozaikli iki havuz ve 18 çeşit deniz hayvanını gösteren Anavarza Mozaikleri oldukça dikkat çekmektedir.

Feke Kalesi

Fake Kalesi

Feke ilçesinin 3 km kuzeydoğusunda kervan yolunda bir tepe üzerinde yer almaktadır. 12. Yüzyılda Bizans Devleti tarafından inşa edilmiştir. Feke Kalesi Selçuklular Döneminde de kullanılmıştır.

Dikdörtgen planlı olarak inşa edilen Feke Kalesi, sekiz burç ve bir gözetleme kulesine sahiptir. 1945 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan kalenin bir kısmı hala toprak altındadır.

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Adana’nın eski evlerinden dinlemiş restore edilmesi ile oluşturulmuş ve 2011 yılında düzenlenen 18. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamı dahilinde hizmete açılmıştır.

Seyhan Baraj Gölü

Eski Adana’nın 15 kilometre kuzeyine 850 bin dönüm araziyi ve Adana şehrini Seyhan Nehri’nin sebep olabileceği zararlardan kurtarmak amacı ile 1956 yıllında yapılan bir barajdır. Yapımı 974 gün sürmüştür. Barajın gövde hacmi 7.500.000 m³’dür. Bu barajın yapımında önemli rol oynayan önemli sebeplerden biri de elektrik üretimi ve Çukurova’nın pamuk üretimini arttırmaktır.

Adana Ulu Camii ve Külliyesi

Adana ilimizin eski şehir bölgesinde yer alan Ulu Camii Ramazanoğlu Beyliği döneminin ünlü beylerinden Halil Bey tarafından 1507 yılında inşa edilmiştir. Ulu Cami; medrese, türbe, Vakıf Sarayı ve Tuzla Hanından oluşan bir külliyenin parçasıdır. Ulu Cami Adana ilinin en büyük ve en eski camisi olma özelliğine sahiptir. Ulu Cami muazzam taş işçiliği ve İznik çinileri ile ön plana çıkmaktadır. Tarihi Ulu Camii ve Külliyesi görülmeye değer yapılardandır.

Adana Atatürk Evi ve Müzesi

Adana ilinde Seyhan Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Evi; 19. yüzyılda yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. Bina iki katlı çıkmalı, kırma çatılı, kagir bir yapıdır.  Bu özelliklerinden dolayı bina Bakanlıkça korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır. 15 Şubat 1923 yılında Atatürk’ün eşi ile birlikte kalmış olduğu bu tarihi bina 1981 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

Adana Büyük Saat Kulesi

Adana ilinin Seyhan ilçesinde yer alan Büyük Saat Kulesinin inşaatına 1881 yılında Adana Valisi Ziya Paşa tarafından başlanmış; 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından tamamlanmıştır. Kesme taştan yapılan Büyük Saat Kulesi 32 metre uzunluğa sahiptir. Büyük Saat Kulesi ülkemizin en büyük saat kulesi olma özelliğine sahiptir. Büyük Saat Kulesi Adana’da görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Adana Etnografya Müzesi

Adana il merkezinde Kuruköprü mevkiinde yer alan Adana Etnografya Müzesinin bulunduğu bina terk edilmiş bir kilisedir. Bu kilise 1924 yılında onarılmış ve 1972 yılına kadar Arkeoloji ve Etnografya eserlerin sergilendiği müze olarak kullanılmıştır.

Adana Atatürk Parkı

Adana ilinin Seyhan ilçesinde yer alan Atatürk Parkı’nın solunda Ziyapaşa Bulvarı ve sağında Atatürk Caddesi bulunmaktadır. Dört tarafı binalar ile kaplı olan Atatürk Parkı Türkiye’nin en büyük parkları arasında yer almaktadır. Rengârenk çiçeklerle süslenen Atatürk Parkı yeşil tabiatı ile hafta sonu tatilcilerin gözde yerlerindendir. Muhteşem güzelliğe sahip olan Adana Atatürk Parkında dinlenebilir ve güzel zaman geçirebilirsiniz.

Anavarza Ören Yeri

Adana ili, Kozan ilçe sınırında bulunan Anavarza Ören Yeri, tarihi MÖ. 1. Yüzyıla dayandığı tahmin edilmektedir.

Misis Mozaik Müzesi

Adana- Ceyhan arasındaki İpek Yolu üzerinde yer alan Misis Mozaik Müzesi; Misis Höyüğünden çıkarılan mozaikleri korumak amacıyla kurulmuştur. Misis Mozaik Müzesi 1959 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Misis Mozaik Müzesi’nde Misis Antik Kenti sınırlarında yer alan 4. Yüzyıl sonlarına ait bir bazilikanın zemin mozaikleri ve Misis Höyüğünde bulunan mozaikler sergilenmektedir. Misis Mozaik Müzesi’nde birbirinden farklı tarihi mozaikleri görebilirsiniz.

Ramazanoğlu Konağı

Ramazanoğlu Konağı tarihi ve mimari açıdan Adana’nın en eski evidir. Ramazanoğlu Konağı 1495 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Ramazanoğlu Konağı Türkiye’nin halen ayakta olan en eski sivil mimarlık örneği binalarından birisi olma özelliğine sahiptir. Günümüzde konağın ayakta kalan kısmı sarayın selamlık bölümdür. 2009 yılında tarihe ve kültüre ilgi duyanlara kapılarını açan Ramazanoğlu Konağının giriş katında bulunan büyük salon; konferans, sergi, konser gibi çeşitli etkinliklere ev sahibi yapmaktadır. Günümüzde halen ayakta duran tarihi Ramazanoğlu Konağı görülmeye değer tarihi yapılmaktadır.

Varda Köprüsü

Alman köprüsü olarak da bilinen Varda Köprüsü 1888 yılında Osmanlı ve Almanya’nın Anlaşması ile inşaatına başlanmıştır. İkinci Abdülhamit tarafından imzalanan bu anlaşmaya göre Osmanlı asker, yolcu ve eşyalarını taşıyacak; Almanya ise Petrol kaynaklarına bu köprü sayesinde hızlıca ulaşmış olacaktı. Bu anlaşma sonucunda yapılan Varda Köprüsü hem tarihi önemi ile hem de güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. 200 metre uzunluğa ve 99 metre yüksekliğe sahip olan Varda Köprüsü günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Kozan Kalesi

Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı Taş Mahallesi’nde yer alan Kozan Kalesi Çukurova’nın en önemli kalelerinden biridir. Sis Kale olarak da anılan Kozan Kalesi amfi tiyatro şeklinde inşa edilmiştir. Kalkerden meydana gelen oldukça dik bir tepe üzerinde bulunan Kozan Kalesi Asurlular döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Kozan Kalesi 44 adet kule ve burca sahiptir. Çeşitli imparatorluklar tarafından onarılarak kullanılan Kozan Kalesi günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Yılan Kale

Adana ilinin Ceyhan ilçe merkezinde 8 kilometre uzaklıkta bulunan Yılan Kale sarp kayalık bir tepe üzerinde yer almaktadır. Yılan Kale halk arasında Şahmaran Kale olarak da anılmaktadır. Yılan Kalenin 11. yüzyılda yapılmış bir Haçlı Kalesi olduğu tahmin edilmektedir. Yılan Kalesi 8 burca, kiliseye ve su sarnıçlarına sahiptir.

Belemedik Vadisi

Adana ili, Pozantı ilçe sınırında bulunan Belemedik Vadisi, sunduğu görsel şölenle herkesi buraya davet etmektedir.

Bebekli Kilise

Adana ilinin Seyhan ilçesinde yer alan Bebekli Kilise 1881 yılında Saint Paul adına yaptırılmıştır. Aziz Paulus Kilisesi olarak da anılan Bebekli Kilisesinin çatısında iki buçuk metre boyunda tunçtan yapılmış Meryem Ana heykeli bulunmaktadır.

Kapıkaya Kanyonu

Adana ilinin Karaisalı ilçesinde yer alan Kapıkaya kanyonu görülmeye değer doğal güzelliklere sahip yerlerden biridir. Kapıkaya Kanyonu meşhur Varda Köprüsünün yakınlarında yer almaktadır.

Yumurtalık Ayas Belediye Plajı

Adana ili, Yumurtalık ilçe sınırında bulunan Yumurtalık Ayas Belediye Plajı, 2015 yılında mavi bayrak ödülü alıp şehrin tek mavi bayraklı plajıdır.

Karataş Antik kenti

Adana ilimizin Karataş ilçesinde bulunan tarihi yapısı ile dikkat çeken Karataş Antik Kenti ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri gözlemimizle birlikte siz değerli okurlarımıza paylaşacağız.

Aladağ-Meydan Yaylası

Her birinin verdiği huzur sizi stresten uzaklaştırır. Huzur buldurur. Burada kır lokantaları(et ağırlıklı) bulunur. Bunun dışında cafe ve dükkanlar da mevcuttur. Ayrıca burada konaklamak isteyenler için evlerde mevcuttur. Elektrik ve telefon hizmetleri de verilmektedir. Yaylanın yakınlarında bulunan başka yaylalar, kale ve tarihi yapılar mevcuttur.

Bahri Paşa Çeşmesi

Bu çeşme 1901 yıllında 2. Abdülhamit tarafında ilimizin Kuru Köprü meydanında inşa edilmiştir. 2. Abdülhamit tahta çıkışının 25. Yıl münasebetiyle ülkenin birçok yerine köprü çeşme vb. eserler yaptırmıştır. Bunlardan biri de Bahri Paşa Çeşmesidir. Bu çeşme dönemin Adana Valisinin ismini almıştır.

Göz at ;

 1. Adana Gezilecek Yerler
 2. Adana’da Gezilecek 10 Yer
 3. Adana Gece Hayatı
 4. Adana Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 5. Adana Merkez Park
 6. Sabancı Merkez Camii
 7. Adana Sinema Müzesi
 8. Adana Ulu Camii ve Külliyesi
 9. Adana Arkeoloji Müzesi
 10. Adana Atatürk Evi ve Müzesi
 11. Adana Büyük Saat Kulesi
 12. Adana Etnografya Müzesi
 13. Adana Atatürk Parkı
 14. Anavarza Antik Kenti
 15. Misis Mozaik Müzesi
 16. Adana Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 17. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Nerede, Nasıl Gidilir ve Hangi Şehirde?
 18. Adana Otelleri ve Adana Otel Fiyatları
 19. Akdeniz Bölgesi’nde Görülmesi Gereken 10 Yer
 20. Ceyhan Gezilecek Yerler
 21. Seyhan Gezilecek Yerler
 22. Çukurova Gezilecek Yerler
 23. Aladağ Gezilecek Yerler
 24. İmamoğlu Gezilecek Yerler
 25. Feke Gezilecek Yerler
 26. Karaisalı Gezilecek Yerler
 27. Karataş Gezilecek Yerler
 28. Kozan Gezilecek Yerler
 29. Saimbeyli Gezilecek Yerler
 30. Pozantı Gezilecek Yerler
 31. Sarıçam Gezilecek Yerler
 32. Tufanbeyli Gezilecek Yerler
 33. Yumurtalık Gezilecek Yerler
 34. Yüreğir Gezilecek Yerler
 35. Yumurtalık Otelleri ve Yumurtalık Otel Fiyatları
 36. Karataş Otelleri ve Karataş Otel Fiyatları
 37. Pozantı Otelleri ve Pozantı Otel Fiyatları
 38. Ramazanoğlu Konağı
 39. Varda Köprüsü
 40. Kozan Kalesi
 41. Yılan Kale
 42. Bebekli Kilise
 43. Kapıkaya Kanyonu
 44. Adana Taşköprü
 45. Seyhan Baraj Gölü
 46. Kazancılar Çarşısı
 47. Anavarza Ören Yeri
 48. Belemedik Vadisi
 49. Yumurtalık Plajı
 50. Yumurtalık Ayas Belediye Plajı
 51. Tahtalı Dağları Nerededir?
 52. Bahri Paşa Çeşmesi
 53. Aladağ-Meydan Yaylası
 54. Karataş Antik kenti

5 YORUMLAR

 1. Adana’da yapmadan dönme diyeceğim 8 şey
  Ortadoğunun ve ülkemizin 3’cü büyüğü olan Sabancı camini görmelisin.
  Adana Kebabı yemek için Kebapçı Mesut’u denemelisin
  Kazım Büfenin muzlu sütüyle tostunu yemelisin.
  Ciğerci Bedo’da ciğer yemelisin.
  Şalgamcı Doktoruma uğramalısın.
  Adana’nın portakal lokumu ve kolonyasını almalısın.
  Adana kalmayı düşünüyorsanız Saydam Oteli bulmalısın.
  Vakit tutarsa Portakal çiçeği festivaline katılmalısın.
  Keşfetmeniz dileğiyle..

 2. Bir adanalı olarak söylebilirim ki gitmeye değecek yerler; baraj gölü, çatalan, varda köprüsü, dilberler sekisi, adnan menderes sahil yolu, belemedik, kapıkaya kanyonu( gerçekten çok güzel bir yer) ,aladağ( çam ormanlarını tepeden gören gören müthiş kahvaltı sıkma evleri var ), atatürk parkı ve Atatürk parkının bulunduğu bulvar olan Ziyapaşa içmek eğlenmek için çok güzel ortam, yılan kalesi müthiş manzaralı bi yer, karataş harbiş sahili ( turistik bir yer beklemeyin ama doğal manzara açısından çok güzel kamp yapmalık bir yer.Şehir merkezinde kalacaksanız Saydam oteli öneririm.Sabah erken uyanabilirseniz ciğerci edip ustaya uğramayı unutmayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz