Adana Gezilecek Yerler

Adana Akdeniz Bölgesinde bulunur.  1.737.000 nüfusu ile Ülkemizin en kalabalık 5. büyük ilidir. Ülkenin önde gelen ticaret Kültür Merkezlerinden biridir.

Ortadoğu ile ülkemiz arasında önemli bir ulaşım noktasıdır. ülkemizin Tarım kenti olarak da bilinmektedir. Adana denilince akla ilk yemek gelmektedir. bunun dışında tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri buraya gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Adana da gezilecek sayısız yer bulunmaktadır. Bu mekanların hepsini uzun uzun yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi siz değerli okurlarımız için Adana da Gezilecek 10 yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında bize yazın.

Adana

1-Sabancı Merkez Camii

Sabancı Merkez Camii

Seyhan ilçesine bağlı Reşatbey Semtinde Seyhan Nehri kıyısında yer almaktadır. 1998 yılında hizmete açılan Sabancı Merkez Camii, ülkemizin en büyük camisidir. Klasik Osmanlı mimarisi örnek alınarak yapılmıştır. Sabancı Merkez Camii; 28 bin kişilik olarak yapılmıştır. Sabancı Merkez Camisinin mimarisinde yer alan her bir parça bir şeyleri simgelemektedir.

Caminin; 4 mezhebi ve 4 halifeyi simgeleyen 4 yarım kubbesi, İslam’ın 5 şartını simgeleyen 5 kubbesi ve İmanın 6 Şartını simgeleyen 6 minaresi bulunmaktadır. Caminin 32 metrelik kubbesi; İslam’ın 32 farzını, avluda yer alan 28 kubbe; Kuran’da adı geçen 28 peygamberi, 99 metrelik minareler; Allah’ın 99 ismine ve ana kubbede bulunan 40 pencere ise; 40 rekat namaza ve Hz Muhammed(sav) peygamber olma yaşına karşılık gelmektedir. Bütün bunlar düşünülerek yapılan cami; şaşırtıcı bir güzellik oluşturmaktadır.

2-Merkez Park

Merkez Park-Adana

Seyhan ilçesinde Sabancı Merkez Camisinin güneyinde yer almaktadır. Seyhan Nehrinin her iki yakasına kurulu olan Merkez Park 33 hektarlık alanı ile ülkemizin en büyük parkıdır. 2004 yılında hizmete açılan Merkez Parkta çok sayıda bitki ve ağaç türü bulunmaktadır. Ayrıca park içinde çocuk oyun alanı, 12 tane havuz, paten pisti, dinlenme terasları, anfitiyatro, bisiklet ve koşu parkurları da bulunmaktadır. Seyhan ilçesi ziyaretinizde Merkez Parkta keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

3-Taş Köprü

Seyhan Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taş Köprü Adana ilinin Seyhan ilçesini ve Yüreğir ilçesini birbirine bağlar. Taş Köprü 117-138 yılları arasında Roma İmparatoru Hadrian tarafından inşa edilmiştir. Köprünün kitabesinde yer alan bilgilere göre Taş Köprü’nün mimarı; Mimar Aujaentius’tur.

Daha sonraki dönemlerde Roma İmparatoru Justiyen tarafından onarılmıştır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Taş Köprü dünyada halen kullanılan en eski tarihi köprü olma özelliğine sahiptir. Taş Köprü; 310 metre uzunluğa, 11 metre genişliğe ve 21 göze sahiptir. Fakat günümüze bu köprünün 14 gözü ulaşmıştır. En son 2007 yılında restore edilen Taş Köprü araç trafiğine kapatılmış ve sadece yayalar tarafından kullanılmaktadır.

4-Büyük Saat Kulesi

Seyhan Büyük Saat Kulesi

Seyhan ilçe merkezinde Ali Münif Caddesinde yer almaktadır. Büyük Saat Kulesi; Abidin Paşa tarafından 1882 yılında inşa edilmiştir. 32 metre uzunluğa sahip olan Büyük Saat Kulesi ülkemizin en uzun saat kulesi olma özelliğine sahiptir.

Adana ilinin simgesi olan Büyük Saat Kulesi yapıldığı dönemde modernleşmenin simgesi olarak yörede önem kazanmıştır. Osmanlı mimarisine uygun olarak yapılan saat kulesi kare prizma şeklinde tuğladan inşa edilmiştir. Seyhan ilçesinin merkezinde yer alan bu heybetli yapı büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

5-Adnan Menderes Bulvarı

Adnan Menderes Bulvarı

Çukurova ilçesinde Seyhan Gölü kenarında yer alan bir bölgesidir. Ormanlık alanlara sahip Adnan Menderes Bulvarı muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir. Özellikle piknikçiler ve doğaseverler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Çukurova ilçesine gelmişken Adana Kebabını yemeden dönmek olmaz. Burada muhteşem manzaraya karşı oturup meşhur Adana Kebabını yiyebilirsiniz. İlçenin Turgut Özal Bulvarı ve Süleyman Demirel Bulvarı kebapçıları, restoranları, eğlence mekânları ve gece hayatı ile günün her saati hareketlidir.

6-Kazancılar Çarşısı

Kazancılar Çarşısı

Seyhan ilçe merkezinde Ali Münif Caddesinde yer almaktadır. Saat kulesinin hemen yanında bulunur. Bakırcılar ve kazancılar çarşısı olarak bilinmektedir.

Adana ilimize gelipte bu çarşıda alışveriş yapmadan geri dönerseniz çok şey kaybedersiniz. İlimizin sembolü olmuştur. İstanbul için Kapalı çarşı ne ise Adana ilimiz içinde Kazancılar Çarşısı da o dur.

7-Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Adana kent merkezinde bulunan bu cami 16. yüzyılda Ramazanoğulları beyliği tarafında inşa edilmiştir. Bu cami aynı zamanda Ramazanoğulları Camisi olarak da bilinir. Selçuklu mimarisi ile yapılan cami günümüzde sağlam bir şekilde ulaşıp ibadete açıktır. Buraya yolunuz düşerse kesinlikle ziyaret edin.

8-Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana kent merkezinde bulunur. Buraya giderseniz içeri girer girmez burada bulunan eserler adeta bir zaman makinesi olup sizi kaç yıl öncesine götürecektir. Burada çok sayıda eser vardır. Bu eserler birçok farklı kültüre aittir. Burayı gördükten sonra Adana şehrine farklı bir gözle bakacaksınız.

9-Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti

Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya Köyü yakınlarında yüksek kayalıklar üzerine kurulmuştur. Anavarza Antik Kentinin tarihi MÖ. 1. Yüzyıla dayandığı tahmin edilmektedir.

Anavarza Antik Kenti; Asur, Roma, Bizans, Abbasi ve Ramazanoğluları gibi devletlere uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapmıştır. Bu antik kentte her medeniyete ait yapı kalıntıları bulmak mümkün. Günümüzde açık hava müzesi olarak faaliyet veren Anavarza Antik Kentinde bulunan kaya mezarları, kilise, su sarnıcı, surlar, kale, mozaikli iki havuz ve 18 çeşit deniz hayvanını gösteren Anavarza Mozaikleri oldukça dikkat çekmektedir.

10-Feke Kalesi

Fake Kalesi

Feke ilçesinin 3 km kuzeydoğusunda kervan yolunda bir tepe üzerinde yer almaktadır. 12. Yüzyılda Bizans Devleti tarafından inşa edilmiştir. Feke Kalesi Selçuklular Döneminde de kullanılmıştır.

Dikdörtgen planlı olarak inşa edilen Feke Kalesi, sekiz burç ve bir gözetleme kulesine sahiptir. 1945 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan kalenin bir kısmı hala toprak altındadır.

Göz at ;

 1. Adana Gezilecek Yerler
 2. Adana’da Gezilecek 10 Yer
 3. Adana Gece Hayatı
 4. Adana Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 5. Adana Merkez Park
 6. Sabancı Merkez Camii
 7. Adana Sinema Müzesi
 8. Adana Ulu Camii ve Külliyesi
 9. Adana Arkeoloji Müzesi
 10. Adana Atatürk Evi ve Müzesi
 11. Adana Büyük Saat Kulesi
 12. Adana Etnografya Müzesi
 13. Adana Atatürk Parkı
 14. Anavarza Antik Kenti
 15. Misis Mozaik Müzesi
 16. Adana Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 17. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Nerede, Nasıl Gidilir ve Hangi Şehirde?
 18. Adana Otelleri ve Adana Otel Fiyatları
 19. Akdeniz Bölgesi’nde Görülmesi Gereken 10 Yer
 20. Ceyhan Gezilecek Yerler
 21. Seyhan Gezilecek Yerler
 22. Çukurova Gezilecek Yerler
 23. Aladağ Gezilecek Yerler
 24. İmamoğlu Gezilecek Yerler
 25. Feke Gezilecek Yerler
 26. Karaisalı Gezilecek Yerler
 27. Karataş Gezilecek Yerler
 28. Kozan Gezilecek Yerler
 29. Saimbeyli Gezilecek Yerler
 30. Pozantı Gezilecek Yerler
 31. Sarıçam Gezilecek Yerler
 32. Tufanbeyli Gezilecek Yerler
 33. Yumurtalık Gezilecek Yerler
 34. Yüreğir Gezilecek Yerler
 35. Yumurtalık Otelleri ve Yumurtalık Otel Fiyatları
 36. Karataş Otelleri ve Karataş Otel Fiyatları
 37. Pozantı Otelleri ve Pozantı Otel Fiyatları
 38. Ramazanoğlu Konağı
 39. Varda Köprüsü
 40. Kozan Kalesi
 41. Yılan Kale
 42. Bebekli Kilise
 43. Kapıkaya Kanyonu
 44. Adana Taşköprü
 45. Seyhan Baraj Gölü
 46. Kazancılar Çarşısı
 47. Anavarza Ören Yeri
 48. Belemedik Vadisi
 49. Yumurtalık Plajı
 50. Yumurtalık Ayas Belediye Plajı
 51. Tahtalı Dağları Nerededir?
 52. Bahri Paşa Çeşmesi
 53. Aladağ-Meydan Yaylası
 54. Karataş Antik kenti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here