Feke

Feke Adana ilinin en eski ilçelerinden biridir. Feke ilçesi Adana il merkezine 122 km uzaklıkta yer almaktadır. Feke; tabiat ve doğaseverlerin çok şey bulacağı bir ilçedir. Toros Dağlarının eteklerinde kurulan Feke ilçesi doğal güzelliklere ve tarihi bir kaleye sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Feke Kalesi: Feke ilçesinin 3 km kuzeydoğusunda kervan yolunda bir tepe üzerinde yer almaktadır. 12. Yüzyılda Bizans Devleti tarafından inşa edilmiştir. Feke Kalesi Selçuklular Döneminde de kullanılmıştır. Dikdörtgen planlı olarak inşa edilen Feke Kalesi, sekiz burç ve bir gözetleme kulesine sahiptir. 1945 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan kalenin bir kısmı hala toprak altındadır.

Göksu Irmağı: Feke ilçe sınırlarında yer alan Göksu Irmağı Seyhan Nehrinin en gür koludur. Tufanbeyli ilçesinde Tahtalı Dağlarından kaynağını alan Göksu Irmağı; Sarız Çayı ile birleşerek gür bir şekilde Feke ilçesinden akar. Her mevsim bol suya sahip olan Gürsu Irmağında rafting sporu yapılır. Rafting sporu için ülkemizin en elverişi ırmaklarından biri olan Gürsu Irmağı rafting sporu ile uğraşanların en çok tercih ettiği yerlerdendir.

Feke Hangi Şehirde
Feke Nasıl Gidilir
Feke

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here