Çukurova ilçesi

Çukurova Adana’nın merkez ilçelerinden biridir. Adana’nın merkez ilçelerinden biri olan Seyhan ilçesinden ayrılarak ilçe olmuştur. Çukurova ilçesi adını ülkemizin en verimli topraklarına sahip olan Çukurova’dan almıştır. Çukurova ilçesi Adana il merkezi olmasından dolayı ulaşımı gayet gelişmiştir. İlçeye otobüs ve metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Portakal ağaçları ile kaplı olan ilçe modern bir kent görünümüne sahiptir. Geçmişi çok eskilere dayanmayan ilçede tarihi yapı pek bulunmamaktadır. Çukurova ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Adnan Menderes Bulvarı: Çukurova ilçesinde Seyhan Gölü kenarında yer alan bir bölgesidir. Ormanlık alanlara sahip Adnan Menderes Bulvarı muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir. Özellikle piknikçiler ve doğaseverler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Çukurova ilçesine gelmişken Adana Kebabını yemeden dönmek olmaz. Burada muhteşem manzaraya karşı oturup meşhur Adana Kebabını yiyebilirsiniz. İlçenin Turgut Özal Bulvarı ve Süleyman Demirel Bulvarı kebapçıları, restoranları, eğlence mekânları ve gece hayatı ile günün her saati hareketlidir.

Seyhan Baraj Gölü: Çukurova ilçesinin kuzey bölümünde yer almaktadır. İlçeye harika manzaralar sunan Seyhan Baraj Gölü; Seyhan Irmağının taşmasını önlemek amacıyla 1956 yılında yapılmıştır. 68 kilometrekare alana sahip olan Seyhan Gölü’nün derinliği 70 metredir. Seyhan Gölü; 2006 yılından beri Türkiye Offshore Şampiyonasına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Seyhan Baraj Gölü’nde uluslararası standartlara sahip kürek ve kano yarışma parkurları da yer almaktadır. Seyhan Baraj Gölünün çevresinde bulunan mekânlarda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Çukurova ilçesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here