Yumurtalık

Yumurtalık Adana iline bağlı bir ilçedir. Yumurtalık ilçesi Adana il merkezine 81 km uzaklıkta yer almaktadır. Akdeniz kıyısında yer alan Yumurtalık; doğal güzelliğe sahip bir ilçedir. Deniz manzarası ile ünlü olan Yumurtalık ilçesi Adana’nın sıcağında bunalanların uğrak yeridir. Yumurtalık ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Yumurtalık Lagünleri: Ceyhan Nehri ağzı ve Yumurtalık Körfezi arasında yer almaktadır. Yumurtalık Lagünleri; tuzcul bataklıklar, tatlı su bataklıkları, kumullar, sazlıklar, bir çam ormanı ve çamur düzlüklerinden oluşan dev bir sulak alandır. Bu sulak alan içinde Yumurtalık Lagünleri, Yelkoma Gölü, Ömer Gölü, Darboğaz Gölü ve Yapı Gölü bulunmaktadır. Bu alanda çeşitli kuş türleri barınmaktadır.

Yumurtalık Tabiat Koruma Alanı: Yumurtalık ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Yumurtalık Lagünleri, Akyatan ve Ağyatan Gölleri içinde bulunan kuş türlerinden dolayı koruma alanı ilan edilmiştir. Kuş türleri dışında caretta caretta gibi nesli tükenmek üzere olan 17 deniz kaplumbağasının yumurtlama alanıdır.

Ayas Kalesi: Yumurtalık ilçesinde sahil kıyısında yer almaktadır. Ortaçağdan kalma bir kaledir. Tarihte Arap ve Bizans arasında olan savaşlar sonucunda büyük zarar gören kale 11. Yüzyılda önemli bir piskoposluk merkezi olmuştur. Bu dönemde önemli bir ticaret limanı olan Ayas’ta biri denizde biri karada olmak üzere iki tane kale inşa edilmiştir. Bu kaleler savaşlar sonucu tahrip olmuştur. Günümüze ulaşan kalelerin devşirme yapı olduğu düşünülmektedir. Sahilde denizin güzelliği ile bütünleşen kale gelen turistlerin dikkatini çekmektedir.

Süleyman Kulesi: Yumurtalık ilçesinde yer alan Süleyman Kulesi denizden gelecek saldırıları önlemek amacıyla inşa edilmiştir. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edilmiştir. 1536 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kız (Atlas) Kalesi: Yumurtalık ilçesinde Ayas Limanında yer almaktadır. Ayas Limanına yanaşan gemilere ek hizmet binası olarak İtalyan Mimarisi ile inşa edilmiştir. Kalenin içinde odalar, salonlar ve su sarnıçları bulunmaktadır. Buradan denize girebilirsiniz.

Kurtkulağı Kervansarayı: Yumurtalık ilçesine bağlı Kurtkulağı Beldesinde eski Halep kervanyolu üzerinde yer almaktadır. 17. Yüzyılın sonlarında Hüseyin Paşa tarafından büyük kesme taşlardan inşa edilmiştir. Kurtkulağı Kervansarayı günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Yumurtalık ilçesinde yüzmek için Ayas Plajı ve Yumurtalık Plajını tercih edebilirsiniz.

Yumurtalık Otelleri ve Yumurtalık Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Yumurtalık Otelleri ve Yumurtalık Otel Fiyatları

Yumurtalık Adana
Yumurtalık Hangi Şehirde
Yumurtalık Nasıl Gidilir
Yumurtalık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here