Adana Gezilecek Yerler

Karataş; Adana iline bağlı bir ilçedir. Karataş ilçesi Adana il merkezine 47 km uzaklıkta yer almaktadır. Akdeniz kıyılarına sahip Karataş ilçesi Adana’nın denize açılan noktalarından biridir. Karataş ilçesi 60 km uzunluğunda sahip olduğu doğal kumsallardan dolayı özellikle yaz aylarında çok sayıda turist ağırlamaktadır. Doğal güzelliklere sahip Karataş sınırları içinde tarihi kalıntılar da bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Osmanlı Hanları: Karataş ilçesinde yer almaktadır. İlçede Osmanlı devletinden kalma iki han bulunmaktadır. Çarşı içinde yer alan Tarihi Han üzerinde bulunan kitabeye göre 1608 yılında inşa edilmiştir. Pazar yerinde bulunan Menzil Han ise 1782 yılında Mar Ali tarafından inşa edilmiştir. Günümüze bu hanların sadece kalıntıları ulaşmıştır.

Magarsos Antik Kenti: Karataş ilçesinde Dört Direkli Mevkiinde yer almaktadır. Antik Klikia’nın önemli kentlerindendir. Önemli bir dini merkez olan bu antik kentte siyah taşlardan yapılan Rum Kilisesi olan Kara Kilise bulunmaktadır. Türk- Bizans Savaşları sonucunda yanan kilise; Yanık Kilise adını almıştır. Günümüzde bu antik kentten geriye surları, tiyatro kısmı, stadyum, kilise ve hamam kalıntıları kalmıştır.

Akyatan Gölü: Karataş ilçe sınırlarında yer alan Akyatan Gölü; Adana il merkezine 48 km uzaklıkta bulunmaktadır. Akyatan Gölü, alüvyal baraj gölü olma özelliğine sahiptir. Akyatan Gölü çok sayıda kuş türünü barındırmaktadır. Önemli bir kuş alanı statüsüne sahip olan Akyatan Gölünde özellikle yaz ördeği, kocagöz, saz horozu, flamingo, suna, elmabaş, dikkuyruk ve sakarmeke gibi çok sayıda kuş türünün üreme alanları bulunmaktadır. Akyatan Gölünde muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca Karataş Plajlarında denizin tadını doyasıya çıkaracağınız bir tatil yapabilirsiniz.

NOT: Karataş Otelleri ve Karataş Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Karataş Otelleri ve Karataş Otel Fiyatları

Karataş Adana
Karataş Hangi Şehirde
Karataş Sahil
Karataş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here