Anavarza Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir

Masmavi Akdeniz kıyıları ile Heybetli Toroslar’ın yemyeşil ormanları arasında kalan Çukurova bölgesinde yer alan Anavarza Antik Kenti Adana il merkezinin yaklaşık 70 kilometre kuzeydoğusunda Ceyhan, Kadirli ve Kozan ilçe sınırlarının kesiştiği yerde yer almaktadır.

Kozan ilçesinde bulunan Anavarza Antik Kenti İ.Ö. 1. Yüzyılda bir Roma kentleşme merkezi olarak kurulduğu tahmin edilmektedir. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Anavarza antik kentinin büyük bölümünde Anavarza Kalesi ve surları bulunmaktadır.

Anavarza Antik Kenti’nden günümüze Anavarza Kalesi, 20 burçlu sur, antik yol, nekropol, Kaya Mezarları, su yolları, stadyum, tiyatro, kilise kalıntıları, hamam ve sütunlu yol ulaşmıştır. Kozan ilçesinin Dilekkaya Köyünü kapsayan Anavarza Antik Kenti tarihi yapıları ile görülmeye değer yerlerdendir.

Anavarza Antik Kenti Nerede

Anavarza Antik Kenti Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya Köyü’nde yer almaktadır.

Anavarza Antik Kenti Nasıl Gidilir

Anavarza Antik Kentine özel aracınız ile ulaşmak için Ceyhan -Kozan yolunu takip edip yolun 23. kilometresinde sağa dönmeniz gerekmektedir. Buradan 5 kilometre daha gittikten sonra Anavarza antik kentine ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here