Ceyhan Nasıl Gidilir

Ceyhan; Adana iline bağlı bir ilçedir. Ceyhan ilçesi Adana il merkezine 47 km uzaklıkta bulunmaktadır. Avrupa’yı Asya’ya bağlayan E-5 karayolu Ceyhan ilçesinden geçmektedir. Ceyhan ilçesi ekonomik olarak ülkemizin en çok gelişen ilçelerindendir.  Ceyhan; tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir ilçedir. Ceyhan ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ceyhan İlçesi

ULU CAMİİ

Ceyhan ilçe merkezinde yer almaktadır. Ceyhan’a ilk yerleşen Nogaylardan Abdulkadir Ağa tarafından inşa ettirilmiştir. 1868 yılında inşa edilen caminin minaresi 1946 yılında eklenmiştir. 1998 yılında depremde hasar gören Ulu Camii onarılarak tekrar ibadete açılmıştır.

DURHASAN DEDE TÜRBESİ

Ceyhan ilçesinde yer alan Durhasan Dede Türbesi 1717-1720 yılları arasında kare planlı, tek kubbeli ve kagir bir yapı olarak inşa edilmiştir. Türbe; Osmanlı Padişahı 4. Murat’ın Şeyhlerinden olan Durhasan Dede’ye aittir. Durhasan Dede Türbesi bölgedeki alevi ve Bektaşilerin ziyaret merkezidir.

TUMLU KALESİ

Ceyhan ilçe merkezine 17 km uzaklıkta Tumlu Köyü sınırlarında bir tepe üzerinde yer almaktadır.  800 metre çevreye sahip olan Tumlu Kalesi 8 burca, bir gözetleme kulesine, savunma hendekleri ve surlara sahiptir. Kalenin kuzey tarafında küçük el yapımı mağaralar şeklinde mezarlar bulunmaktadır. Tumlu Kalesi günümüze oldukça iyi bir şekilde ulaşmıştır.

KURTKULAĞI KERVANSARAYI

Ceyhan ilçesine bağlı Kurtkulağı Köyünün 1 km kuzeyinde Halep Kervanyolu üzerinde yer almaktadır. 1711 yılında Hüseyin Paşa tarafından Mimar Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiştir. Selçuklu Kervansarayları tipinde, büyük kesme taşlardan yapılmıştır. Günümüzde bu kervansaray etnoğrafi müzesi olarak hizmet vermektedir.

YILAN KALESİ

Adana- Ceyhan karayolu üzerinde bir tepede yer almaktadır. Ne zaman, kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmeyen kalenin yapı özelliklerinden dolayı Bizans Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. 700 metre uzunluğunda, dört cepheli olan ihtişamlı görüntüsü ile etkilemektedir. Çukurova dağ kalelerinin ilk zinciri olma özelliğine sahiptir. Yılan Kalesi halk arasında efsanelere konu olan Şahmeran kalesi olarak anılmaktadır.

SİRKELİ HÖYÜĞÜ

Ceyhan ilçe merkezine 3 km uzaklıkta Sirkeli Köyünde, Ceyhan Nehri kıyısında bir kaya kütlesi üzerinde yer almaktadır. Burada Hitit Kralı Muvattali’nin sakallı, uzun elbiseli rölyefi bulunmaktadır. Muvattali kabartması olarak anılan bu rölyef; Anadolu’da ki en eski Hitit Kabartması olma özelliğine sahiptir.

KURTKULAĞI MESİRE YERİ

Ceyhan ilçe merkezine 15 km, Kurtkulağı Köyüne ise 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Kazankaya Kalesinin harabelerinin bulunduğu alan ağaçlandırılarak mesire yeri olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlçenin en çok tercih edilen mesire yerlerindendir.

İNCİRLİK KASABASI

Ceyhan ilçe merkezine 20 km uzaklıkta yer alan İncirlik Kasabası deniz kıyısında bulunmaktadır. Masmavi denize, altın sarısı kumlara sahip olan bu kasaba yaz aylarında yerli turist ile dolup taşar. İncirlik Kasabasında sahil kenarında bulunan balık lokantalarında denizin manzarasına karşı oturup lezzetli balıklar yiyebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan tesislerde denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ceyhan Adana
Ceyhan Hangi Şehirde
Ceyhan Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here