Yüreğir

Yüreğir Adana ilinin merkez ilçelerinden birsidir. Yüreğir ilçesi Adana’nın merkez ilçesi olmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Yüreğir ilçesi Adana ilinin ortasından geçen Seyhan Nehri ile Seyhan ilçesinden ayrılmıştır. Yüreğir ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Misis Ören Yeri: Yüreğir ilçe merkezine 27 km uzaklıkta Yakapınar Köyü yakınında yer almaktadır. Tarihi ipek yolu üzerinde kurulu olan Misis Antik Kenti  MÖ. 1200 yıllarında kurulmuştur. Roma ve Bizans Döneminde kullanılan Misis Antik Kenti içinde bulunan MS. 4. Yüzyıla ait bazilikanın mozaik taban döşemeleri, dokuz gözlü taş köprü, akropol surları, su kemerleri ve hamam kalıntıları günümüze ulaşan tarihi kalıntılardır.

Misis Köprüsü: Yüreğir ilçe sınırlarında yer alan Misis Köprüsü; Ceyhan Nehri üzerine Bizans İmparatoru Flauius Constantinus tarafından 4. Yüzyılda inşa edilmiştir. 9 gözlü olarak taştan yapılan Misis Köprüsü günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır. Misis Köprüsü’nün ilginç bir efsanesi vardır. Bu efsaneye göre Lokman Hekim bu köprüden geçerken ölümsüzlük iksirini Ceyhan Nehrine düşürmüştür.

Roma Bazilikası: Misis Köprüsü yakınında yer alan Roma Bazilikası MS. 4. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüze bu bazilikadan bozulmamış durumda olan mozaikler ulaşmıştır. Burada bulunan mozaikler dikkat çekmektedir.

Misis Mozaik Müzesi: Misis Antik Kenti yakınlarında bulunan Misis Mozaik Müzesi 1959 yılında hizmete açılmıştır. Müzede; Misis Ören Yerinde yapılan kazılar sonucu elde edilen mozaikler sergilenmektedir.

Havraniye Kervansarayı: Misis Antik Kentinin 1 km güneyinde Ceyhan Nehrinin kıyısında yer almaktadır. Kervansaray; Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1660 yılında yapılmıştır. Havraniye Kervansarayı Selçuklu ve Osmanlı mimarisine ait izler taşımaktadır. Günümüze bu kervansarayın duvarları ve giriş kapısı ulaşmıştır.

Yüreğir Hangi Şehirde
Yüreğir Nasıl Gidilir
Yüreğir Nerede Haritası
Yüreğir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here