Ulaş

Sivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 1169 kilometre kare olan Ulaş ilçesinin doğu ve güneyinde Kangal, güneybatısında Altınyayla ilçeleri, batı, kuzey ve kuzeydoğusunda ise Merkez ilçe bulunur.

Ulaş İlçesi

Sivas ilinin güneyinde bulunan ilçenin il merkeze olan uzaklığı 37 kilometredir.  Yaklaşık 9 bin nüfusu olan bu ilçeye ulaşım hem karayolu ile hem de demir yoluyla sağlanmaktadır. Şehrin karmaşasından uzak yayla havasında olan bu küçük ve şirin kentin gezilecek başlıca yerleri şunlardır:

Mihralibey Konağı

Ulaş ilçesine bağlı Acıyurt Köyünde Konak Mezrasında yer almaktadır. Karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Mihralibey Konağı; 1889 yılında Kara Papak Türklerinden olan Mihrali Bey tarafından inşa edilmiştir. İki katlı bir yapıdır. Türk evlerinin özelliklerini taşımaktadır. Ahşap ve kerpiçten yapılmıştır. 2004-2006 yılları arasında onarılan Mihralibey Konağı ziyarete açıktır.

Ulaş Gölü

Ulaş ilçesinin sınırlarında yer alan güzel, şirin bir göldür. Göl tatlı suya sahiptir. Göl içinde sazan balığı yaşamaktadır. Burada olta balıkçılığı yapmak mümkün. Doğal yapısı ile dikkat çeken Ulaş Gölü çevresinde bir dinlenme tesisi bulunmaktadır. Burada güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Ulaş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here