Konak

İzmir’in merkez ilçesi olan Konak aynı zamanda İzmir’e can veren kalbidir. Çok sayıda tarihi ve turistlik yeri olan Konak’a İzmir’in her ilçesinden ulaşım sağlanmaktadır. Konak’ta gezilip görülmesi gereken yerler şunlardır:

Konak Gezilecek Yerler

Saat Kulesi: İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi Konak meydanında bulunmaktadır. 1901 yılına II. Abdülhamit Döneminde 25 metre uzunluğunda yapılan tarihi saat kulesi işlemeleri, dört köşesinde bulunan çeşmeleri ve görüntüsü ile hayran bırakıyor.

İzmirlilerin buluşma noktası olan saat kulesi gece ışıklarının yanması ile harika bir görüntü oluşturuyor. Saat kulesine karşı banklarda oturup, güvercinler arsında bu eşsiz güzelliği seyretmelisiniz.

Göz at ;

 1. Konak Gezilecek Yerler
 2. Konak Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Konak Gece Hayatı
 4. Konak Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir
 5. Konak Otelleri
 6. İzmir Konak Yalı Cami
 7. İzmir Gezilecek Yerler
 8. İzmir Gece Hayatı
 9. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
 10. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
 11. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 12. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 13. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti
Konak Saat Kulesi
Konak Saat Kulesi

Konak Yalı Camii: Konak meydanı ile bütünleşen Saat Kulesinin karşısında duran tarihi camii Osmanlı Dönemine ait bir eserdir. Osmanlı mimari yapısı ve firuze çinileri ile büyüleyen tarihi camii turistler tarafından mutlaka ziyaret edilen yerlerdendir.

Konak Yalı Camii
Konak Yalı Camii

Kemeraltı Çarşısı: Konak Meydanında bulunan günün her saati kalabalık olan Kemeraltı çarşısı İzmir halkının olmazsa olmazlarındandır. Tarihi ve modern yapısı ile dikkat çeken çarşıda aradığınız her şeyi görmek mümkün.

Restoran, kafe, market, giyim mağazaları, gelinlik mağazaları ve aradığınız tüm markaları görebileceğiniz bir yer. Hem keyifli bir alışveriş yapıp hem de İzmir’in kültürüne şahitlik yapabilirsiniz. Ayrıca Kemeraltı çarşısında bulunan çok sayıda turist alan Hisar Camisin de ziyaret edebilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

Kızlarağası Hanı: Kemeraltı çarşısı içerisinde bulunan 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafında yapılan bu tarihi han görülmesi gereken yerlerdendir.

Han’da hediyelik eşya satan çok sayıda dükkân, restoran ve kafe bulunmaktadır. Bu tarihi handa Türk kahvesi içmenin tadına varmalısınız.

Kızlarağası Hanı
Kızlarağası Hanı

Asansör: İzmir’e kuş bakışı ile seyretmek istiyorsanız mutlaka tarihi Asansörü ziyaret etmelisiniz. Konak meydanına yürüme mesafesinde olan Asansör gezi listenizin ilk sıralarında bulunması gereken yerlerdendir. 1907 yılında Nesim Levi tarafından iki semti buluşturmak için özellikle de hamile ve yaşlılar için yapılmıştır. Tarihi Asansörün çıkmaz sokağına girdiğinizde eski evler arasında yürüdükten sonra bu ihtişamlı eseri göreceksiniz. Asansöre binip kurucusunun şarkıları eşliğinde yukarı çıkacaksınız. Burada İzmir’in eşsiz manzarasına şahit olacaksınız. Ayrıca burada restoran ve kafe bulunmaktadır.

Asansör Konak
Asansör Konak

İzmir Atatürk Gençlik Merkezi: Konak ilçesine bağlı Güzelyalı semtinde bulunmaktadır. Gençlerin sosyal ve kültürel kurslar vermek amacıyla kurulmuştur. Tarihi asansörün karşısında bulunan tarihi ve büyük bir binaya sahip Atatürk Gençlik Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Atatürk Gençlik Merkezi
İzmir Atatürk Gençlik Merkezi

Agora Antik Kenti: Konak’ın Namazgâh semtinde bulunan Agora antik kenti zengin tarihi kalıntıları ile oldukça dikkat çekici bir yerdir. Agora Pazar yeri demektir. Helenistik Döneminden kaldığı tahmin edilen bu antik kentte; bazilika, mezar taşları, heykeller, kanallar ve yazıtlar gibi tarihi eserler bulunmaktadır.

Ayrıca üç katlı olarak yapılan bu agora dünyanın en büyük agoralarından biridir. Bu antik kente müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz. Konak gezinize bu tarihi öneme sahip antik kenti de ekleyebilirsiniz.

İzmir Agora Antik Kenti
İzmir Agora Antik Kenti

İzmir Enternasyonal Fuarı: Konak’ta bulunan İzmir Fuarı; Türkiye’nin en köklü fuarıdır. Her yıl kitap, giyim, sanayi ürünleri gibi birçok fuara ev sahipliği yapmaktadır.

İzmir Fuarı içerisinde müze, sanat merkezi ve lunapark barındırmaktadır. Her yıl binlerce ziyaretçi alan İzmir Fuarı ağaçlı, yeşil tabiatı ile oldukça dikkat çekiyor. Fuar zamanı bahçesinde oturabilir ya da lunaparkına uğrayıp keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

İzmir Enternasyonal Fuarı
İzmir Enternasyonal Fuarı

Konak’ta gezilecek çok yer bulunmaktadır. Kordon’da yürüyüş yapıp, İzmir’e özgü kumrudan yiyebilirsiniz. Alsancak’ta İzmir’e özgü olan boyozu yiyebilirsiniz. Ayrıca Konak’ta bulunan Pasaport iskelesi, Atatürk Müzesi ve Sevgi Yolunu da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Konak’tan vapur ile Karşıyaka’ya ya da Bostanlıya geçip gezinizi taçlandırabilirsiniz.

Konak İzmir Hangi Şehirde
Konak İzmir Hangi Şehirde
Konak İzmir Kordon
Konak İzmir Kordon
Konak İzmir Nasıl Gidilir
Konak İzmir Nasıl Gidilir
Konak İzmir Nerede
Konak İzmir Nerede
Konak İzmir
Konak İzmir
Konak
Konak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz