Pazar

Pazar Rize iline bağlı bir ilçedir. Pazar ilçesi Rize il merkezine 38 km uzaklıkta yer almaktadır.

Pazar İlçesi

Pazar ilçesi Rize-Hopa devlet karayolu üzerinde kurulmuştur. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olmasından dolayı ilçede birçok tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Kız Kalesi

İlçe merkezinin batısında küçük bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Kayalık bir zemin üzerindedir. Kız kalesinin tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Fakat 13. Ya da 14. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Osmanlı Döneminde onarılarak kullanılan kale günümüze kısmen sağlam olarak ulaşmıştır. Denizin mavisi ile buluşan kale tarihi yapısı ve taş işçiliği ile ön plana çıkmaktadır.

Sivrihisar Kalesi

Pazar ilçesine 5 km uzaklıkta Kalecik Deresinin denize ulaştığı yerde bulunmaktadır. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Fakat 13. Ve 14. Yüzyılda Trabzon Pontus Rum İmparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Kesme taş ve moloz taştan inşa edilmiştir. Kale günümüze kısmen sağlam olarak ulaşmıştır.

Yücehisar Camisi

Yücehisar Köyünün merkezinde yer almaktadır. 1799 yılında bir medrese ile birlikte Ayşe Hanım tarafından yaptırılmıştır. Kagir bir yapıdır. Camiye medrese için iki kapı ile giriş yapılmaktadır. Caminin içinde bulunan minber, mahfil ve mihrap ince işçiliği ile dikkat çekmektedir. Cami günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz