Kenya'da ilk gün. Ilk görüşte aşk.
Kenya'da ilk gün. Ilk görüşte aşk.

Gezgin SeyyarKalem‘in Afrika yolculuğu Zürafaların öpücüğü İle keyifli bir şekilde başlasa da sonrası öyle olmadı…

Türkiye’nin önemli gezginlerinden Efe (namı diğer SeyyarKalem) yeni başladığı Afrika gezisine zürafalarla öpüşerek hoşbeş içinde başlasa da, seyahatine devam ettikçe karşılaştığı Afrika’da yaşam manzaraları biraz daha yürek burkmaya ve Afrika’nın gerçek kimliğini bize göstermeye başladı. Gelin birlikte geziyi adım adım izleyelim.

11

Zürafaya öpücük kondurunca bütün Çinli turistler şaşkınlıktan çığlık attı ama sesler kaydedilmemiş 🙂

22

Sıkış tepiş minibüslerde geçen yolculuktan sonra Kenya’nın kuzeyine geldim. Archers post denilen bir bölgedeyim. Samburu kabilesinin bölgesi. Turistik bir yer hiç değil buralar. Bütün gün boyunca toplam 2 beyaz gördüm. Köye girdiğim gibi çocuklar etrafıma toplandı. Kamerada kendilerini görmek inanılmaz heyecanlandırıyor. Nasıl mutlular. Bisküvi çikolata vardı verdim ama yetmedi tabii. Akşama biraz daha alıp götüreceğim.

33

Filler, zürafalar ve envai çeşit hayvan etrafta koşuştururken motorla ormanın en derinliklerine kadar girdik tercümanım Lochuku ile. Saatlerce motor üstünde dağ taş yol gitmemin sebebi soyları tehlikede olan siyah gergedanları korudukları kampta görmekti. Boynuzları için katledilen bu sevimli devleri doğal ortamlarında görmek için özel bir bağış yaparak girdim kampa.

Yol boyunca rüya gibi yaşananlar olmasa katlanılmaz o yakıcı güneşin altında böylesine zorlu bir yolculuk. Ama sadece hayvanlar değil sambuka kabilesini de en ama en doğal ve son derece gerçek halleriyle gördüm. Beyaz adam görünce kaçan çocuklardan, makinalı tüfekle dolaşan kabile üyelerine kadar bugünkü her şey sıradışıydı. Şu anda Kenya’nın kuzeyine doğru yol almaya devam ediyorum. Yollar uzun…

44

Kenya’daki toplu taşıma şu ana kadar gittiğim 60 küsür ülke arasında en kötüsü sanırım. Balık istifi gibi otobüse doluşmaya alışığım ama burada otobüs de pek yok. Olan otobüsler de bu resimdeki gibi ve yine resimde gördüğünüz gibi üstsüz eli mızraklı yerlilerle seyahat ediyorsunuz. Aslında çok otantik. Bunun gibi giyinip başka şehirlerde turistlerle para karşılığı fotoğraf çektiriyorlar, burada, yani gerçekten doğal hayatta bu şekilde giyinen yerlilerin olduğu bölgede, fotoğraf çekilmeye karşılar. Bunun gibi gizliden çektiğim bazı fotoğraflar var. Paylaşacağım. Zaten fotoğraflarını çekmemek ne mümkün adamlar film sahnesinden çıkmış gibi.

31 Aralık doğumgünüm, bir terslik olmazsa Etiyopya’ya geçip, hemen sınırdaki kasabada geceyi geçireceğim. Muhtemelen hayatımın en sakin yılbaşı ve doğumgünü olacak.

55

Her dakika yollardayım, paylaşım yapmak için ne internet bulabiliyorum ne de zaman. Etiyopya’nın sınır şehri Moyale’den Konso’ya giderken bindiğim otobüs bu fotoğrafta gördüğünüz. Bu çocuklar bedava bir şey almak için yarışmıyorlar. Sınırdan kaçak şekilde (gümrüksüz) geçirilen eşyaları şehre dağlar üzerinden sırtlarında taşımak bütün amaçları. Karşılığında alacakları da bir kaç dolar. 3 saatlik bir yolculukla kendilerinden ağır eşyaları sırtlarında taşıyacaklar. Yürek burkucu bir çok durumla karşılaştım son bir kaç günde. Iyice içlere girdikçe daha da şok edici şeylerle karşılaşıyorum. Bu hikayeyi ve hepsini internet buldukça yazacağım. Istikamet kabile ziyaretleri için medeniyetten tamamen uzak bölgeler.

66

Etiyopya’nın en sıradışı kabilesi mursiler. Ulaşılması çok zor bölgelerde yaşayan bu kabile özünü iyi koruyabilmiş bir kaç kabileden biri. Pek turistin gitmediği uzaktaki bir köye gittim. Araç kiralamk iki ayrı dilde rehber kiralamak ve bir de silahlı klruma gerekiyor yanlarına gidebilmek için. Inanılmaz bir tecrübeydi gerçekten. Haklarında daha çok bilgi ve fotoğraf paylaşacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz