Dünyanın En Kuzeydeki Şehirleri ve Kasabaları
Dünyanın En Kuzeydeki Şehirleri ve Kasabaları

Çoğu insan hayallerindeki yeri düşündüğünde, muhtemelen tropikal bir sahil evi düşünürler. Ancak birçokları için ev, soğuk hava, buz ve kar gibi sürekli kış koşullarına sahip bir ülkededir. Yazların 24 saat gün ışığı, kışların ise 24 saat karanlık anlamına geldiği kuzey yarım kürenin uzak kesimlerinde yaşam tarzları farklıdır.

Dünyanın En Kuzeydeki Şehirleri ve Kasabaları
Dünyanın En Kuzeydeki Şehirleri ve Kasabaları

Bu yerlerde bitki örtüsü azdır ve esas olarak otlar, otlar, yosunlar ve likenlerden oluşur. Donmuş toprak, daha derin kök sistemlerine sahip bitkilere izin vermez. Koşullar mahsuller için ideal olmadığından, yiyecekler genellikle vahşi yaşamdan ve okyanus balıklarından gelir. Bu alanlardaki sanayi, maden kaynakları ile petrol ve doğal gaz rezervlerine dayanmaktadır. Bu makalenin altında dünyanın en kuzeydeki şehir ve köylerindeki Yaşam okunmaktadır.

En kuzeydeki kasaba ve köylerde yaşam

Ny-Ålesund’un

En kuzeydeki dört şehrin tümü Norveç’te yer almaktadır, en uzak olanı Norveç takımadaları olan Spitsbergen’deki Ny-Ålesund’dur. 1917 Yılında bir kömür madenciliği kasabası olarak kurulmuş, bugün yaklaşık 35 kişilik bir araştırma üssü olarak hizmet vermektedir. Norveç ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın bir ofisi olan Kings Bay, altyapının düzgün çalışmasını sağlamak için yerleşimin sahibi ve işletmecisidir. Çoğu araştırmacı çevresel ve atmosferik sorunlara odaklanır. Hayatları yerleşim ile sınırlıdır çünkü yollar sadece sınırları içinde mevcuttur; tek seçenekleri kar motosikletleri kullanmaktır.

Pyramiden

Daha da küçük bir nüfusa sahip olan Norveç, Svalbard’daki piramitler, bir sonraki en kuzeydeki şehirdir. Bir zamanlar yaklaşık 1.000 sakini olmasına rağmen, bir noktada 4 ila 15 yaş arası insanlar burada yaşıyor. Ny-Ålesund gibi bu yerleşim de bir kömür madenciliği topluluğu olarak kuruldu ve mülk 1927’de Rusya’ya (daha sonra Sovyetler Birliği’ne) satıldığında el değiştirdi. Bugün, binaların bakım ve bakımını yapmak için sakinleri istihdam eden bir Rus kömür madenciliği şirketi olan Arktikugol’a aittir.

Longyearbyen

Önemli bir nüfus büyüklüğüne sahip listedeki ilk şehir Longyearbyen içinde Svalbard, Norveç. Burada yaklaşık 2.075 kişi yaşıyor ve eğitim hizmetlerinden, kiliselerden, kültürel tesislerden, ulaşım altyapısından, hava hizmetlerinden ve kamu güvenliği hizmetlerinden yararlanıyor. Bu yerleşim aynı zamanda bir kömür madenciliği kasabası olarak da başladı, ancak o zamandan beri madencilik faaliyetleri neredeyse sona erdi. 1990’larda, burası bir maden kampından ziyade geleneksel bir köy gibi görünmesini sağlama sürecinden geçti. Sakinlerin önemli bir yüzdesi, yaklaşık% 23’ü, muhtemelen Kuzeyde şu ana kadar yaşamın zorluğu nedeniyle 2000’lerin başında taşındı.

Barentsburg

Bir sonraki şehir de Norveç’teki son şehir. Svalbard’daki Barentsburg’un nüfusu 470’tir. Rusya ve Norveç, 1920’lerde kentin yerleşmesinin nedeni olan madencilik çabalarından yararlanıyor. Bugün sakinler, yiyecek ve para birimi için Rusya’ya güveniyor. Bazen Rusya yeterli yiyecek erzağı göndermedi ve Uzun yıllar boyunca komşular acil yardım gönderdi. İki yerleşim birbirine yakındır ancak karayollarıyla birbirine bağlı değildir. Birbirlerine ulaşmak için insanların tekne, helikopter veya kar aracıyla gitmeleri gerekiyor. Burada hayatın tenha olduğunu söylemek bir eksiklik olur.

Diğer şehirler / kasabalar

Dünyanın en kuzeyindeki diğer şehir ve kasabaların tümü Grönland, Kanada ve Rusya’da bulunmaktadır. Bu ülkelerin hepsi kuzey konumları ve kuzey kutbu koşullarıyla bilinir. Hiçbirinin Norveç’teki Longyearbyen kadar büyük bir nüfusu yok.

Turizm fırsatları

Birçok turist, büyük şehir hayatının koşuşturmacasından kaçmak için tenha yerler arar. Diğer gezginler doğa severler ve bozulmamış doğal çevre arayanlardır. Yine de diğerleri kumlu plajlarda uzanmaktan ve eşsiz bir tatil ummaktan bıktı. Bütün bunlar dünyanın en kuzey şehirlerinde bulunabilir. Bu sitelerin en küçüğü ve en uzağı olan Piramitler bile küçük bir müzeye sahip bir otel sunmaktadır. Ancak, turistik tesisler çok gelişmiş değildir, bu nedenle sadece en maceracı gezgin ziyaret etmeye çalışmalıdır. Bu şehirlerin çoğu, ekonomiyi tamamlamanın ve iyileştirmenin bir yolu olarak turizm sektörlerini geliştirmeyi umuyor.

1 Ny-Ålesund, Svalbard, Norveç 35 78°55’30″Kuzey Enlemi 011°55’20″Doğu Boylamı
2 Piramit (Rusça), Svalbard, Norveç 4-15 78°39’22″K 016°19’30″D
3 Longyearbyen, Svalbard, Norveç 2,075 78°13’00″Kuzey Enlemi 015°33’00″Doğu boylamı
4 Barentsburg (Rusça), Svalbard, Norveç 470 78°04’00″K 014°13’00″D
5 Qaanaaq, Grönland, Deniz kenarında 656 77 ° 29’K 69 ° 20’W
6 Grise Fiord, Ellesmere Adası, Kanada 130 76 ° 25’K 82 ° 53’B
7 Resolute, Cornwallis Adası, Kanada 229 74 ° 41’K 094 ° 49’B
8 Dikson, Rusya 676 73 ° 30’K 80 ° 31’E
9 Arctic Körfezi, Baffin Adası, Kanada 823 73°02’11″K 085°09’09″B
10 Upernavik, Grönland, Deniz Kenarında 1,182 72 ° 47’K 56 ° 09’W

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here